Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Oblačno -1°C

Kapskému Městu dochází voda. Blížíme se ke „dni nula“, varuje starostka

Autor: Darina Jíchová - 
25. ledna 2018
19:21

V Kapském Městě mají problémy se zásobou vody, podle odborníků bude hlavní město Jihoafrické republiky do tří měsíců úplně bez vody. Přesné datum „dne nula“ bylo stanoveno na 12. dubna. Eskalace situace je patrná, neboť ještě minulý týden se předpokládalo, že voda dojde „až“ 22. dubna. Kapské Město je oblíbená turistická destinace a zároveň druhé největší město země, jeho obyvatelé jsou nyní nuceni šetřit a recyklovat vodu, informovala o tom stanice CNN.

Úřady lidem doporučily, aby šetřili vodou, sprcha by neměla trvat déle než 90 vteřin. Použitou vodu by pak následně měli použít při splachování záchodu. Lidé hromadně skupují dezinfekční prostředky na ruce a suché šampony. „Nemyté vlasy jsou teď jasným znakem sociální zodpovědnosti,“ komentoval současný stav Darryn Ten, jeden z obyvatelů města.

Nejhorší sucha za 100 let

Jak mohla situace zajít tak daleko, že teď jedno ze světových měst vyčerpalo svou zásobu vody? Podle expertů se z počátku jednalo o nepatrný a snadno přehlédnutelný problém. Domnívají se, že za vším stojí následující tři faktory. Kapské Město postihlo nejhorší a nejdelší období sucha za poslední století, kvůli kterému vyschly skoro všechny zdroje vody v oblasti. Za druhé populace města rapidně stoupá a letos překročila hranici 4 milionů a voda jim nestačí. Na vině je v neposlední řadě i změna klimatu.

Lidé šetří a recyklují vodu. Lidé šetří a recyklují vodu. | reprofoto/twitter

Úřady omezily spotřebu vody

Starostka města Patricia De Lillová si postěžovala, že místní i přes tíživou situaci neomezili svou spotřebu vodu. „Už na začátku ledna jsme vydali nařízení, že pokud domácnosti překročí odběr 11 tisíců litrů vody, dostanou pokutu. Jejich chování je nepochopitelné, právě kvůli takovým lidem se rychleji blížíme ke dni nula,“ uvedla starostka.

„Nezbývá nic jiného než zpřísnit naše vyhlášení, od 1. února bude spotřeba na jednotlivce snížena na 50 litrů na den. Navýšíme i pokuty za překročení tohoto limitu,“ oznámila De Lillová.

Lidé vodu šetří a recyklují

Nedostatek vody v lidech vzbuzuje kreativitu a obyvatelé se všemožně snaží vodu ušetřit a vytvořit si co největší zásoby. Alistair Coy strávil nějaký čas v Kapském Městě na prázdninách a uvedl, že využíval i vodu, co mu zbyla po vaření. „Vodu, co jsem v ní dělal brambory, jsem slil přes utěrku do hrnce a pak jsem si v ní přepral oblečení.“

Lidé si pro pitnou vodu jezdí ke prameni. Lidé si pro pitnou vodu jezdí ke prameni. | reprofoto/twitter

Vodu recyklují všichni. Anne Verbistová ze zbylé vody zalévá květiny. „V umyvadle máme misku, skoro nic nenecháváme protéct do odpadu. Nachytanou vodou pak zalévám květiny,“ sdělila reportérům. Jenže lidé současně vytváří další problémy.

„Skoupili všechno, v čem můžete mít vodu. Kanystry, misky, kbelíky…v obchodech už nenajdete nic. Zmizely také džbány a vázy a plastové krabice,“ řekl jeden z tamějších prodejců.

Stav pitné vody

Verbistová a další používají vodu z veřejné vodovodní sítě na mytí a sprchování, ale odmítají ji pít. „Řekli nám, že by měla být pitná, ale děti pak měly střevní potíže,“ uvedla Verbistová. Její rodina stejně jako mnoho dalších jezdí s barely pro vodu k pramenu Newslands Spring, jednoho z posledních zdrojů vody.

Pro vodu z pramene si chodí i Lincoln Mzwakali. „Voda z kohoutku chutná zvláštně, tak si chodím k prameni. Všichni z okolí na něm závisíme, pokud by došla voda i v něm, nevím, co budeme dělat,“ poznamenal Mzwakali. „Je to děsivé, chodíme kolem vyschlých nádrží, které jinak zásobují město,“ doplnil.

Obyvatelé volí různá řešení

Někteří obyvatelé se rozhodli pro nejjednoduší řešení a na nějakou dobu opustili město. Vrátit se hodlají, až se situace stabilizuje. „Ano, ti, kteří mohli, odjeli. Ne, všichni si to ale mohou dovolit,“ řekla Verbistová. „Situace je kritická a mnoho lidí si zatím ani neuvědomilo, jak moc a kam až to může zajít. Lidé jsou naštvaní, to ale nic nevyřeší,“ dodal Mzwakali.

Krize se řeší operativně, supermarkety dováží 30 litrové barely vody, které pak doplňují za snížený poplatek. Majetnější obyvatelé a mnoho firem si na svém pozemku nechali udělat vrt a využívají zdroj podzemní vody. Podle rozborů voda sice není pitná, ale dá se používat na praní, mytí nádobí, sprchování i jako užitková voda na zalévání.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud