Konec vyvážení jímek na pole? Ve Sněmovně zabodovalo zpřísnění kontrol

Autor: pk, ČTK - 
24. ledna 2018
18:28

Sněmovna ve středu v úvodním kole podpořila novelu zákona o vodách, která kromě jiného přináší změny v kontrolách vypouštění odpadních vod do kanalizací. Poslanci se jí zabývali už v předchozím volebním období, ale nestihli ji před volbami projednat. Vláda ji poslancům předložila v totožné podobě pouze se zapracovanými legislativně technickými úpravami. Poplatky předloha nemění.

„Tedy ani se nezvyšuje poplatek za odběr podzemní vody, což bylo tenkrát velmi diskutováno, ani se nemění třeba výše poplatku za vypouštěné odpadní vody,“ řekl ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zvýšení poplatků za odběr podzemních vod se v novele v předchozím volebním období původně ocitlo, vyvolalo ale vlnu kritiky. Ministerstvo pak tuto úpravu z novely vypustilo.

Vypouštění odpadních vod do kanalizací by nově neměla kontrolovat Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), ale vodoprávní úřady. Novela také zpřesňuje povinnosti při likvidaci odpadních vod, například při vyvážení odpadních jímek. Novela také přenáší poplatkovou agendu spojenou s poplatky za vypouštění odpadních vod z inspekce na Státní fond životního prostředí, který bude při jejich předpisu a kontrole postupovat podle daňového řádu.

Zpřesňuje se definice odpadních vod a vyjasňuje způsob jejich likvidace. V některých případech, například u částí obcí, umožní vypouštět odpadní vody do podzemních vod místo do povrchových, a to tam, kde to bude z hlediska ochrany vod vhodnější.

Vlastníci bezodtokových jímek budou muset stejně jako nyní prokazovat úřadům, jak zajistili zneškodnění odpadních vod. Nově budou mít povinnost předložit příslušné doklady za poslední dva roky. Provozovatelé fekálních vozů jim o tom budou muset vydávat potvrzení, v němž bude mimo jiné uvedeno, o jakou jímku šlo, množství odpadních vod a do které čistírny je odvezl. Odvážet odpad z jímek budou smět jen čistírny odpadních vod nebo podnikatelé podle živnostenského zákona.

Brabec usiluje o zpřesnění podmínek likvidace odpadních vod

Ministr Brabec podotkl, že povinnost občana nakládat s odpadními vodami na příklad tím, že má malou domácí čistírnu, napojení na kanalizaci nebo bezodtokovou jímku, už existuje v nynějším zákoně. Ukázalo se však podle něj, že je třeba v případě bezodtokové jímky povinnosti zpřesnit. Poukázal na případy hlavně z rekreačních oblastí, kde se jímky nevyvážely vůbec nebo odpadní voda například vyvezla na pole. „A to je něco, co je dneska zpřesňováno tím, že bezodtokové jímky by samozřejmě měly být likvidovány přes čistírnu odpadních vod a je tam pak povinnost stanovená případně dokladovat až dva roky zpátky tento doklad za vyvážení,“ popsal. Už nyní je podle něj možné zkontrolovat podle počtu nahlášených osob a tabulek minimální množství vyprodukovaných odpadních vod.

Detailní pohled do čističky odpadních vod:

Video Detailní pohled do čističky odpadních vod - Jan Klepárník

1912 ( 25. ledna 2018 06:14 )

v pořádku zničené spodní vody samé dusičnany !!!!!

hahapch ( 24. ledna 2018 19:48 )

Jo poslanci neví o životě na vesnici a vymýšlí zákony co nejsou normální, odjakživa se na polích hnojilo, nikomu to neublížilo všichni byli zdraví, potoky, studánky i řeky byly čisté, ted se hnojí chemicky a ouha kolik je nemocí a rakoviny, otrávené ryby a zvířata okolo vod, tam by měli kontrolovat továrny a chemičky kam vypouštějí sajrajt, zaplatí pokutu a pouští dál, buzerují venkovany jak s jímkami, topením co příjde potom?, předhazují se kupovat BIO které se přece hnojí přírodně také hnojem, zahradu je lepší zalévat z jímky než čistou vodou ze studny, jak můžou uzákonit kolik kdo spotřebuje vody? takový nesmysl, my nespotřebujeme ani polovinu, to měštáci lebedí dvakrát denně v plné vaně? podle toho dělali propočty? no potěš už se nedivím že ubývá všude vody když tak plýtvají, naučte se ve městech šetřit vodou, topením, odpadky a elektřinou šetřte přírodu, potom se navážejte do venkovanů čím zalévá zeleninu nebo čím topí, za komunistů se balilo v obchodech do papírů ted plastových sáčků, krabiček, pet láhve to je šetření přírody?

tomik007 ( 24. ledna 2018 19:19 )

POTURCZENEC - horsi Turka

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud