ODS opět odmítla ANO. Lidovci trvají na vládě bez Babiše a zůstanou v opozici

Autor: simao, ČTK - 
24. ledna 2018
15:15

Zástupci hnutí ANO se dnes odpoledne sešli s představiteli ODS a KDU-ČSL k jednání o povolebním uspořádání. V uplynulých dnech ANO podobně jednalo s ČSSD, SPD a KSČM. Občanští demokraté i lidovci byli již dopředu k výsledku jednání skeptičtí. ODS považuje za nemožné, aby ANO hledalo programové průniky současně s ní a s komunisty. Stejně tak odmítli vyjednavače ANO i zástupci KDU-ČSL.

ANO přitom trvá na tom, že premiérem bude jeho předseda Andrej Babiš, přestože čelí obvinění z podvodu. ODS si chtěla vyslechnout názory ANO, vládní hnutí se ale podle ní musí rozhodnout, kam chce směřovat.

Občanští demokraté dnes zástupcům hnutí ANO zopakovali, že trvají důvody, proč nevstoupí do jednání o vládě. Fiala k tomu řekl, že ODS nepodpoří ani žádnou menšinovou vládu ANO. „Přijali jsme pozvání, které přišlo od ANO. Konstatovali jsme, že trvají důvody, proč ODS nevstoupí do jednání o vládě hnutí ANO,“ uvedl dnes Fiala.

Nebudeme součástí dražby, vzkázal ANO Fiala

Šéf ODS Fiala přitom vystoupil k možné spolupráci s ANO rázně již v úterý ve Sněmovně. „Tady to dlouhodobě vypadá na to, že existuje určitá názorová, možná i programová blízkost mezi hnutím ANO, komunisty, SPD. Nakonec vidíme na každodenním fungování Poslanecké sněmovny, že minimálně nějaká hlasovací většina tu je. A to je podstatné, protože to je politická realita,“ vzkázal v úterý Fiala.

Pozastavil se i nad tím, že ANO a KSČM chystají expertní týmy, které mají probrat programové shody. „Jestli někdo vytváří expertní týmy pro to, aby jednal s komunisty, no tak nemůže souběžně jednat o vládě s ODS a tvářit se, že to je prostě všechno jedno. Jedno to není. Buďto máme k sobě názorově a programově blízko, nebo oni mají blízko ke komunistům, ale to prostě dohromady nejde spojit,“ varoval Fiala a dodal, že ODS nebude „součástí nějaké dražby o to, kdo za výhodnějších podmínek půjde s hnutím ANO“.

Video Je to debakl, vzkazuje Babišovi ODS. Měl by přestat snít o jednobarevné vládě a začít pracovat, uvedl Fiala. - Jaroslav Šimáček, Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy

Dnes Fiala připomněl, že na schůzce zástupci ODS konstatovali také to, že by považovali za dobré, aby se i názorům opozice věnovala pozornost. Upozornil, že hnutí ANO ve Sněmovně nepodpořilo návrhy ODS například na zvyšování obranných výdajů či zrušení zákazu prodeje o svátcích.

Fiala také zopakoval, že mezi parlamentními stranami má hnutí ANO možné bližší partnery. „Je tu mnoho stran, které jsou bližší ANO při hlasování ve Sněmovně nebo programově,“ řekl. Podle něj to může pro ANO vytvářet nějaký prostor pro jednání o vzniku vlády. Fiala předpokládá, že se Babiš při druhém pokusu o vznik kabinetu pokusí získat většinu ve Sněmovně, zástupci ANO ale dnes občanské demokraty o svých plánech podrobněji neinformovali.

Fiala se chová statečně, vzkázal Kalousek

Na Fialova slova reagoval na Twitteru i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. A předsedovi ODS se omluvil. Prý mu nevěřil, že tlaku ANO nepodlehne. „Omlouvám se Petrovi Fialovi, že jsem mu před volbami nevěřil, že nepodlehne. Jakkoliv je mocenské vábení silné, chová se statečně a fér,“ vzkázal Kalousek.

Místopředseda ODS a poslanec Martin Kupka připomněl, že ve Sněmovně návrhy ODS na snížení daní smetlo ze stolu ANO ve spolupráci s KSČM. „To jen, až pak pan premiér bude zase někde vykládat, že největší programový průnik má s ODS a chce snižovat daně...,“ rýpl si do Babiše. 

To lidovci, se kterými se ANO dnes sešlo také, připomínali, že před volbami vyloučili účast ve vládě i toleranci takového kabinetu, ve kterém by byla trestně stíhaná osoba. „Jsme připraveni s ANO vyjednávat, ale samozřejmě ta podmínka stále platí,“ uvedl před jednáním předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Babiš: Snad nás budou brát vážně

ANO v polovině ledna neuspělo ve Sněmovně se žádostí o důvěru pro svou menšinovou jednobarevnou vládu, dnes před polednem předal premiér Babiš na Hradě prezidentu Miloši Zemanovi svou demisi. A byl pověřen jednáním i napodruhé, jak ostatně Zeman sliboval.

„Rozdíl v tom vyjednávání je ten, že při tom prvním pokusu my jsme vlastně ani nedostali šanci vyjednávat, protože ta vyjádření jednotlivých stran až na výjimky byla kategorická odmítnutí a teď máme pocit, že už můžeme seriózně vyjednávat a to se samozřejmě budeme snažit,“ uvedl dnes na Hradě Babiš a slíbil skutečně  intenzivní jednání s potenciálními partnery do koaliční vlády. „Doufejme, že nás budou brát vážně,“ dodal Babiš a slíbil, že charakter jednání bude jiný než před prvním kolem.

Lidovci: Zůstaneme v opozici

Také lidovci však po dnešním jednání s ANO oznámili, že zůstanou v opozici. Po zhruba půlhodinové schůzce to řekl předseda strany Bělobrádek. ANO podle něj odmítá splnit podmínku KDU-ČSL, aby ve vládě nebyl žádný trestně stíhaný člověk a trvá na tom, aby premiérem byl předseda hnutí Andrej Babiš. Ten byl obviněn z podvodu v případu financování farmy Čapí hnízdo.

Lidovci dnes ANO navrhli, že by v případném koaličním kabinetu nemuseli být předsedové žádné ze spolupracujících stran, podle Bělobrádka ale ANO trvá na tom, že Babiš bude premiérem. KDU-ČSL je podle Bělobrádka připravena i dále jednat, zatím ale nevidí, že by ze strany ANO přišel nějaký průlom.

Čeká se i na výsledek voleb prezidenta

Lidovci přitom kromě personálního požadavku mají pro případný vstup do koalice i programové podmínky a trvají také na tom, že bude garantována jejich důstojná role ve vládě. Bělobrádek upozornil, že lidovci nechtějí opakovat zkušenost z vlády Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD), kdy sociální demokraté ve Sněmovně často hlasovali s KSČM a proti svým koaličním partnerům z KDU-ČSL a US-DEU.

Vývoj kolem sestavování vlády bude podle lidovců záležet i na výsledku prezidentských voleb. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v této souvislosti kritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho výrok, že v případě neúspěchu ve volbách nebude trvat na svém dva týdny starém požadavku, aby mu Babiš před jmenováním premiérem předložil podpisy 101 poslanců.

„Je evidentní, že pan prezident Zeman rezignoval na to, aby v České republice vznikla standardní většinová vláda. Myslím si, že to je velice důležitý vzkaz pro voliče před druhým kolem,“ řekl Jurečka. Podle Bělobrádka je ale velmi těžké spekulovat o tom, jak se Zeman nakonec zachová. Zopakoval prezidentův výrok, že „jen idiot nemění svoje názory“, podle něj se Zeman těmito slovy často řídí.

Video Prezident Zeman přijal na Hradě demisi Babišovy vlády - Blesk Zprávy

vvalsidal ( 9. května 2018 14:37 )

Pane profesore FIALO jděte do řiti VY celá korytářská ODS,TOP 09,ATD.....za 30 let jste dokázali jen zprudrovat,rozprodat,rozkrást jako spoluviníci,spoluzrádci celou ČR !!!!

hejhej ( 25. ledna 2018 13:52 )

Nabarvený užvaněný žvanil Fiala se opět zviditelňuje. Co je v politice, nic nedokázál jenom hloupě blábolí spolu se svým rovněž nabarveným parťákem Stanjurou. Chlapci nám ženští!

dzery ( 24. ledna 2018 18:35 )

Nechat si stále kálet na hlavu a potom jí s nimi do holportu?

Tara-Tara ( 24. ledna 2018 16:57 )

co porad ten krivohuby Fiala vykrikuje, ze nechteji do holportu s ANO ? copak je někdo rve nasilim, aby tam sli ?????

zdenek43 ( 24. ledna 2018 16:38 )

dalsi kolo o b l b o v a k u ...... hlavne ani nahodou soudruh-StBak Bures nechce vladnout s ODS. jenomze, jako oblbovak pro spodnich 10 milionu v CR musi zahrat TIATR - - - ze prave soudruh-StBak Andrej BABIS moccccc a mocccccc chtel , ale ostatni nechteji . . . . . . nooooo a blizi se unor 2018 - - - - 18.unor 2018 bude MIMORADNY sjezd soudruhu-pratel z CSSD ///ten mel byt az v dubnu 2018 - 40.sjezd soudruhu // noooooooooo a bude v klidku a pohode VLADA SOUDRUHU Vlada soudruhu-Stbaku ANO2011 //78mandatu// + soudruhu-pratel z CSSD //15mandatu// a KDU-CSL //10mandatu// CELKEM 103 a pojede se vesele dal S O U D R U Z S K Y - - - Kudy chodil, tudy škodil. Ve dne škodil a v noci krad, sociální demokrat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud