Etiopii sužuje extrémní sucho. Přes osm milionů obyvatel nemá co jíst

Autor: ČTK - 
9. září 2017
18:26

Přes osm milionů Etiopanů ve východní části země naléhavě potřebuje potravinovou pomoc. Etiopii již třetí rok v řadě sužuje extrémní sucho a déšť se očekává nejdříve ve druhé polovině září, informovala agentura AP. Spojené státy přidělily minulý týden na humanitární pomoc Etiopii dalších 91 milionů dolarů (přes 2,2 miliardy korun).

Celkem tak USA v tomto směru vynaložily již 454 milionů dolarů, píše deník Washington Post. Obří potravinový program pod záštitou organizací World Food Program (Světový potravinový program) či Food and Agriculture Organization (Organizace pro výživu a zemědělství) je pro obyvatele vyprahlého regionu Danan momentálně jedinou možností, jak zajistit přísun jídla sobě a svému dobytku.

Podle AP krizi v Etiopii dlouho zastiňovaly problémy v sousedním Somálsku a Jižním Súdánu, přičemž v regionu východní Afriky potřebuje potravinovou pomoc přes 27 milionů lidí. Charitativní organizace Oxfam však v srpnu varovala mezinárodní společenství, že bez urychleného zásahu se situace promění v katastrofu.

„Tento rok je ještě drsnější, protože už je to třetí nebo čtvrtý rok sucha v řadě,“ řekl šéf Food and Agriculture Organization José Graziano da Silva. Etiopie, která je jedním z nejrychleji se rozvíjejících afrických států, byla přitom podle něj na dopady globálních klimatických změn připravena. „Ale po třech po sobě jdoucích letech už si s tím země nedokáže poradit sama,“ dodal.

Na 228 okresů stomilionové Etiopie, což je více než polovina území, klasifikovala zpráva OSN a etiopské vlády z konce července jako hotspoty nejvyšší kategorie, které vyžadují okamžitou pomoc, aby se předešlo obětem na životech. Kromě sucha je v posledních měsících devastovaly také bleskové povodně.

Humanitární pomoc v oblasti Danan komplikuje několik faktorů. „Potravy nedostáváme dost na to, abychom nakrmili sebe a svá zvířata. Navíc jde o jiné jídlo, než na jaké jsme zvyklí,“ řekl humanitárním organizacím místní vůdce Šajch Hussein Mohammed. „A co je nejhorší, zvířata neposkytují žádné mléko ani maso. Máme velký hlad a trpíme,“ dodal.

Region je také převážně domovem etnických Somálců a působí zde rebelové usilující o její odtržení.

Etiopský kmen Bodi Etiopský kmen Bodi | Profimedia.cz

tgbg ( 10. září 2017 07:52 )

Přijdou....

mrkevmrkev ( 10. září 2017 04:12 )

Proč jsou ti chlapi tak vyžraní? Vždyť se sotva valej. A je známo, že čím vyšší postavení, tím obéznější, hlavně manželky. Tučnost je u nich znakem moci a bohatství. Nesmí mít tolik dětí, musí pracovat, starat se o sebe, přemýšlet, jak dobře hospodařit i s tím málem a s málem vody, co mají. Kam chodí pro vodu? Vykopat nové studny, vysadit nové keře, stromy, starat se o krajinu.

teufel ( 9. září 2017 19:19 )

Nemají co žrát, ale množí se jako králíci.

Zobrazit celou diskusi