V období sucha nám zdraží voda. Vláda schválila plán za miliardy

24. 7. 2017
13:44

Desítky miliard korun. Přesně tolik prostředků bude Česko investovat do boje se suchem. Počítá s tím koncepce boje proti dopadům sucha, kterou v pondělí schválila vláda. Dokument počítá i s možností zvyšovat v mimořádných situacích v době sucha vodné a stočné podle vzrůstajících odběrů.

Výjimečným ekonomickým nástrojem, v případě fatálního nedostatku vody a nutnosti snížit úsporným užíváním spotřebu pitné vody, je možnost zavedení ‚pásmových cen‘ pro vodné a stočné. Při zohlednění sociálních dopadů by byly uplatňovány diferencované ceny podle různé úrovně spotřeby – čím vyšší, tím vyšší ceny pro vodné a stočné,“ uvádí schválený materiál, který předkládala ministerstva zemědělství a životního prostředí. Podle textu jde o hypotetickou variantu, musely by se mimo jiné instalovat nové typy vodoměrů a upravit legislativa.

Materiál analyzuje stávající situaci s vodou v ČR. „Konstatuje sice, že stávající zdroje pitné vody v ČR jsou dostačující, ale varuje také, že skoro pětina území ČR je rizikem sucha ohrožena,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Důležitými kroky jsou podle koncepce výstavba nových přehrad, návrhy na změny používání vody v průmyslu a zemědělství, ale i důraz na osvětu a monitoring situace v období sucha.

„Opatření si vyžádají v příštích letech rozsáhlé a nákladné investice, které se ale jeví v souvislosti s probíhajícími klimatickými změnami jako nezbytné. Již dnes jsou některé regiony, především jižní Morava, kde jsem se měl možnost se situací minulý týden osobně seznámit, kriticky ohrožené suchem,“ dodal premiér.

Některá opatření přinese vodní zákon

Ministerstvo životního prostředí vyčlenilo na projekty zaměřené na boj proti suchu z evropských peněz 13,5 miliardy korun, do roku 2020 počítá s dalšími 6,5 miliardy. „Dále z národních zdrojů už nyní máme připraveno ještě na letošek dalších 240 milionů na program Dešťovka, a budeme v národních rozpočtech hledat další prostředky,“ uvedl úřad.

VIDEO: František Barák o boji se suchem: Češi by měli lépe hospodařit s dešťovou vodou

Video František Barák o boji se suchem: Češi by měli lépe hospodařit s dešťovou vodou. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Ministerstvo zemědělství chce do roku 2021 z dotací dát na boj proti suchu 14,2 miliardy korun, dalších více než 3,5 miliardy korun by mělo jít jako kofinancování projektů. Například na podporu výstavby vodovodů by mělo jít skoro sedm miliard korun, na podporu opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádrží dvě miliardy korun a na podporu výsadby melioračních a zpevňujících dřevin 1,5 miliardy korun.

Ministerstva aktuálně připravují tzv. velkou novelu vodního zákona. V ní se počítá například s funkcí ústřední komise pro zvládání sucha a nedostatku vody a s existencí komisí na nižších úrovních.

Koncepce upozorňuje, že je třeba připravit stát, aby byl odolnější vůči suchým periodám, které se v budoucnosti budou vlivem změny klimatu vyskytovat stále častěji. Měly by se tak například měnit agrotechnické postupy, aby půda zadržela větší množství vody.

Samo ( 21. září 2017 16:41 )

Zdá se, že neznáš, co je to logika. Je logické, že pokud se provádí zasněžování lyžařských středisek, tak se neplýtvá vodou, ale naopak dochází k zadržování vody ve formě sněhu v krajině, odkud by voda odtekla potokem či řekou.

panbaron ( 24. července 2017 18:04 )

Tak at zakazou zasnezovani lyzarskych stredisek.

tomik007 ( 24. července 2017 17:19 )

Vis jak rychle se mnozej kralici? Tak si to jeste znasob 3x

flesch2z ( 24. července 2017 16:25 )

Nemáme pitnou vodu? Tak vyžeňte všechny čmoudy z ČR!! Žádného migranta si už nemůžeme dovolit, nemáme ani kapku pitné vody navíc. Jurečko ty půjdeš do tepláků.

bullshit ( 24. července 2017 16:14 )

Tábor a okolí 96,-Kč, v minulosti dokonce 106,-Kč za kubík.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa