Cameron se loučí s Downing Street. Premiérský kocour Larry ale zůstává

Autor: ČTK, všm - 
12. 7. 2016
15:05

Odcházející britský premiér David Cameron v úterý naposledy vedl zasedání vlády, ve středu ho ve funkci nahradí nynější ministryně vnitra Theresa Mayová. Ministr zdravotnictví Jeremy Hunt po jednání BBC řekl, že členové kabinetu Camerona za jeho šestiletou vládu ocenili. Cameronův kocour Larry ale na Downing Street zůstane a dál bude plnit své „poslání“ - lovit myši.

Napříč kabinetem byla znatelná velká pýcha na to, čeho David Cameron dosáhl, a smutek kvůli tomu, že to končí dříve,“ řekl Hunt. Dodal, že v čele gratulací stáli Mayová a ministr financí George Osborne.

Mayová Downing Street číslo deset, tedy oficiální sídlo premiéra, opustila později než její kolegové. Předpokládá se, že po zasedání vlády s Cameronem dojednávala podrobnosti předání moci a upřesňovala si své budoucí úkoly.

Při příchodu do Downing Street krátce novinářům u dveří zapózovala. Zatímco dnes budovu navštívila jako ministryně, ve středu se sem vrátí jako druhá britská premiérka v historii. Tou první byla Margaret Thatcherové (vládla 1979 až 1990), ke které média Mayovou přirovnávají.

Po boku nové premiérky se bude i po odchodu Camerona dále vyskytovat „vládní kocour Larry“. Ten se do Downing Street nastěhoval v roce 2011 kvůli incidentu, kdy kamery zachytily během jednoho televizního přenosu v domě potkana.

Brexit počká

Nastupující britská premiérka Theresa Mayová nehodlá se zahájením výstupových rozhovorů s Evropskou unií spěchat, nejprve se na ně chce připravit. Po posledním jednání vlády odcházejícího ministerského předsedy Davida Camerona to dnes prohlásil vysoký představitel jeho kabinetu Chris Grayling, který zastává post vůdce konzervativců v Dolní sněmovně a kterého deník The Daily Telegraph označuje za pravou ruku Mayové.

Premiérka podle ministra obrany Michaela Fallona odmítá i možnost předčasných voleb.

Článek 50 (unijní smlouvy) bude podle mého názoru aktivován, až budeme připraveni. Nejdůležitější nyní je, abychom učinili to, co je v našem státním zájmu,“ řekl Grayling v rozhovoru se stanicí Sky News. „Připravíme se na vyjednávání, rozhodneme se o tom, jaký vztah (s EU) chceme dohodnout, teprve pak učiníme další krok a aktivujeme článek 50,“ dodal.

Mayová již dříve řekla, že letos nepředpokládá aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o reformě EU, který řeší odchod ze společenství. Toto prohlášení učinila v době, kdy se očekával souboj s protikandidátkou Andreou Leadsomovou s tím, že vítězka premiérský úřad převezme na podzim. Leadsomová se ale z klání v pondělí nečekaně stáhla.

Grayling rovněž hovořil o tom, že Mayová ze všeho nejdříve ustaví svůj kabinet. Řekl, že nebude ve výběru hodnotit to, jaký tábor před červnovým referendem možný kandidát zastával. „Vybere si tým, který bude mít zájem pracovat ve prospěch této země,“ uvedl s tím, že záměrem Mayové je opět sjednotit Konzervativní stranu.

Mayová se před referendem vyslovila pro setrvání země v EU, do kampaně se ale nezapojila. Nyní opakovaně prohlásila, že výsledek plebiscitu je jasný, proto je brexit nevyhnutelný. Rovněž odmítla výzvy k uspořádání nového referenda.

Fallon prohlásil, že Mayová nechce vypsat předčasné volby a hodlá pokračovat ve vládě konzervativců až do řádných voleb, které budou v roce 2020. Portál standard.co.uk napsal, že stejně jako Fallon hovoří i další zdroje blízké budoucí premiérce.

VŠE O BREXITU ČTĚTE ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

andorea ( 12. července 2016 15:50 )

Zajímalo by mne, co za bl-ba programoval blokace tak, že není možno napsat "koc-oura".

andorea ( 12. července 2016 15:47 )

Snad ko*** bude mít nová premiérka ráda, když se na něj současní páníčci vykašlali. Asi ho brali jen jako kus inventáře ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa