Blair burcuje Brity: Zastavme brexit, odchod z EU není ještě definitivní

Autor: Alexandr Božilov - 
25. 11. 2016
10:40

Bývalý britský premiér Tony Blair prohlásil, že odchod Británie z EU ještě nemusí být definitivní záležitostí. Apeloval také na britské občany, aby se o to přičinili.

„Může se to celé zastavit, pokud se lidé v Británii rozhodnou zjistit, co to pro ně může znamenat. Analýza toho, co Británie získá a co naopak ztratí, zatím příliš neobstála,“ uvedl Blair v rozhovoru pro časopis New Statesman.

Bývalý vůdce Labouristické strany a britský premiér z let 1997–2007 stále věří, že parlament nebo přímo občané Británie budou nakonec schopni prosadit rozhodnutí, které by celý proces zarazilo.

Bývalý britský premiér Tony BlairBývalý britský premiér Tony Blair | Reuters, EPA, ČTK
 

Tento postoj ho staví do přímého protikladu současné premiérky Theresy Mayové. Ta nové referendum rezolutně odmítá a argumentuje tím, že „brexit je zkrátka brexit“. Mayová rovněž trvá na tom, že proces odchodu Británie z EU začne po právní stránce v březnu příštího roku.

Rozhodnost Mayové se však Blairovi vůbec nezamlouvá. „Proč jste nemysleli na zadní vrátka,“ ptá se Blair současné vlády. „Proč jste prostě neřekli, že jste toto rozhodnutí učinili před tím, než jste poznali důsledky. A když jste je poznali, proč jste neřekli, že už si tím odchodem nejste tak jisti?“

Blair tak narážel mimo jiné na včerejší zprávu nezávislého Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost, který předpověděl, že růst britské ekonomiky příští rok zpomalí na 1,4 procenta, což je nejméně od roku 2009. Ministr financí Philip Desmond také uvedl, že si vláda během příštích pěti let bude muset vypůjčit o 122 miliard liber více, než na jaře očekávala.

„Musíte se poučit z lekcí v podobě brexitu, Trumpa a podobných populistických rozhodnutí napříč západním světem, jinak to špatně dopadne,“ apeloval Blair na britskou veřejnost.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

flesch2z ( 27. listopadu 2016 21:38 )

Zastavte brexit! Zařvala zombie. Dejte jí do tlamy česnek, možná to zabere jako na upíra.

Zobrazit celou diskusi
Další videa