Brexit všechno změnil: Skotsko plánuje další referendum o nezávislosti

Autor: ČTK, mb - 
7. 9. 2016
09:45

Skotská vláda začala připravovat podklady pro nové referendum o nezávislosti na Británii. Prohlásila to dnes skotská první ministryně Nicola Sturgeonová (46), která hodlá hlasování vypsat v závislosti na vývoji chystaného vyjednávání Londýna o nové podobě vztahů s Evropskou unií. Sturgeonová rovněž zveřejnila plán na masivní podporu skotských podniků.

„Budeme diskutovat o návrhu zákona o referendu, aby byl připraven k okamžitému přijetí, pokud dospějeme k závěru, že nezávislost je nejlepší cestou, jak ochránit zájmy Skotska,“ řekla ve středu ve skotském parlamentu Sturgeonová.

Červnové rozhodnutí britských voličů vystoupit z EU podle ní zásadně změnilo podmínky pro Skoty, jejichž většina si v plebiscitu přála zůstat součástí Unie. Proto má Edinburgh právo na vypsání nového referenda bez ohledu na to, že v tom předloňském Skotové hlasovali pro setrvání ve svazku s Británií, řekla.

Podle současných průzkumů mají stále mírně navrch zastánci pokračování svazku s Londýnem.

Sturgeonová, jejíž nacionalisté mají faktickou většinu ve skotském parlamentu, chce referendum vypsat v závislosti na Londýnem vyjednaných podmínkách vztahů s EU a potenciální podpoře pro odchod.

V reakci na nové podmínky, které mohou pro skotské podniky nastat po odchodu Británie z EU, zveřejnila první ministryně rovněž plán jejich podpory. Vyhradila na ni fond v objemu 500 milionů liber (16,1 miliardy Kč), který má v příštích letech malým a středním podnikům poskytnout záruku financí na investice.

Sturgeonová také oznámila, že vláda investuje čtyři miliardy liber (129 miliard Kč) do infrastrukturních projektů.

Vše o Brexitu čtete na Blesk.cz >>>

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa