Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Kvůli brexitu hromadně utíkají: Zájem Britů o irské občanství se zdvojnásobil

Autor: ČTK - 
6. října 2016
06:51

Poptávka po irských pasech se po červnovém referendu, v němž si Britové odhlasovali odchod své země z Evropské unie, mezi obyvateli Anglie, Skotska a Walesu zdvojnásobila. Žádost o občanství Irské republiky jich od počátku července do konce září podalo přes 21 000. S odvoláním na irské ministerstvo zahraničí o tom informovala agentura AFP.

Během tří měsíců, které uplynuly od britského lidového hlasování, podalo žádost o irské občanství 21 549 Angličanů, Skotů a Velšanů. Ve stejném období loňského roku to přitom bylo jen 10 959.

Počet žádostí obyvatel Severního Irska, které je součástí Spojeného království, se meziročně zvýšil z 9 401 na 15 757. Pravidla jsou pro ně ale jiná než pro lidi ze zbytku ostrovní monarchie, irské úřady je proto uvádí ve statistikách odděleně. Lidé narození v Severním Irsku mají právo na irský pas automaticky.

Britové utíkají i jinam

Britové z Anglie, Skotska a Walesu mají na irské občanství nárok v případě, pokud prokážou, že alespoň jeden z jejich rodičů či prarodičů pocházel z Irska. Podle některých odhadů tak má právo na irský pas asi deset procent Britů.

Ani více než tři měsíce po referendu není zcela jasné, jak budou po takzvaném brexitu obyvatelé Spojeného království dál žít či pracovat v Evropské unii. Zájem o občanství jiných členských zemí po hlasování prudce vzrostl. Britové žádají o občanství Německa, Belgie, Španělska, Portugalska, Švédska či Kypru. Některé z těchto států mají zákonná ustanovení, která umožňují cizincům s kořeny v dané zemi snáze získat jejich občanství.

noacojezase ( 6. října 2016 11:15 )

Na tom není nic divného.

nezadat1 ( 6. října 2016 09:20 )

Věřte,že praví Britové to nejsou,ale opět povaleči s britským občanstvím narozeni někde mimo velkou Británii kteří se opět ženou pro evropský systém podpory.Už teď jim Angličané zatínají tipec a tak parasiti táhnou o dům dál.

zwil ( 6. října 2016 08:24 )

Ale to je zajímavé, oni sami mají problém s východoevropany, že u nich žijí a pracují a sami se ser.ou kamkoliv, jenom aby měli jiné občanství...pokrytci! No, tak doufám, že se dočkají taky takové vstřícnosti, jakou projevují v těchto dnech oni. Ať se nediví, až na ně bude taky někdo útočit...

Zobrazit celou diskusi
Další videa