Brexit může trvat až do roku 2019. A Británie možná nepůjde z EU vůbec
Proces vystoupení Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle, než se dosud předpokládalo. A uzavřít se může až koncem roku 2019. S odkazem na zdroje ve vládě a v londýnském finančním středisku City to napsal nedělník The Sunday Times.
Podle listu je pravděpodobné, že kabinet se k aktivaci článku 50, kterým budou jednání o brexitu formálně zahájena, odhodlá až za rok. Důvodem prý jsou organizační problémy na ministerstvech i čekání na výsledky voleb ve Francii a v Německu.
Britští politici už od referenda trvají na tom, že k aktivaci článku 50 unijní smlouvy je zatím nic nenutí a že jde o suverénní rozhodnutí Británie. Ve chvíli, kdy jednání o brexitu skutečně odstartují, budou mít obě strany na domluvení podmínek odchodu a další koexistence dva roky. Deník Independent dokonce poznamenal, že brexit se nemusí uskutečnit vůbec. „Stále více to vypadá, že k brexitu nikdy nedojde,“ napsal na svém Twitteru v reakci na informace The Sunday Times.
It is looking increasingly likely that Brexit will never happen https://t.co/3TgjdGX4tY
— The Independent (@Independent) 14. srpna 2016
Zatímco dosud se hovořilo o tom, že premiérka Theresa Mayová celý proces spustí nejspíš příští rok v lednu, nyní už někteří členové vlády připouštějí odklad. Podle zdrojů z kabinetu, které citoval The Sunday Times, si další zdržení mohou vyžádat organizační záležitosti na nově vytvořených ministerstvech pro brexit a pro mezinárodní obchod vedených Davidem Davisem a Liamem Foxem.
Hladký průběh příprav na brexit narušují i kompetenční spory mezi některými rezorty: například Fox je nespokojen s tím, že některé pravomoci ohledně mezinárodního obchodu a smluv stále drží ministerstvo zahraničí vedené Borisem Johnsonem. A chce věc řešit s ministerskou předsedkyní.
Dalším faktorem je harmonogram voleb ve velkých evropských zemích. Francie totiž bude v květnu 2017 hlasovat o novém prezidentovi a složení parlamentu, v září jsou parlamentní volby naplánované v Německu. „Nemůžete vyjednávat, když nevíte s kým jednání povedete,“ citoval nedělník zdroj ze City.
Tvář brexitu slibuje masové demonstrace
Pokud by vláda skutečně oficiálně rozhodla o odkladu aktivace článku 50 až do podzimu 2017, rozladilo by to zastánce brexitu zejména z řad konzervativců. Podle Nigela Farage, bývalého předsedy protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedné z nejviditelnějších tváří kampaně za brexit, by zdržení mohlo vést až k masovým demonstracím.
„Začíná se objevovat značná frustrace z řad 17 milionů příznivců odchodu Británie. Vláda s tím musí pohnout a dát jim brexit,“ napsal na sociální síti. „Brexit musí znamenat konec volného pohybu osob, jednotného trhu i znovuzískání našich teritoriálních vod,“ napsal Farage v jiném příspěvku.
Starting to detect a lot of frustration out there from the 17 million who voted Leave. Government need to get on with it and deliver Brexit.
— Nigel Farage (@Nigel_Farage) 14. srpna 2016
Tvé přání.
V článku je to jinak.