Brexit může trvat až do roku 2019. A Británie možná nepůjde z EU vůbec

Autor: ČTK, zst - 
14. 8. 2016
17:45

Proces vystoupení Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle, než se dosud předpokládalo. A uzavřít se může až koncem roku 2019. S odkazem na zdroje ve vládě a v londýnském finančním středisku City to napsal nedělník The Sunday Times.

Podle listu je pravděpodobné, že kabinet se k aktivaci článku 50, kterým budou jednání o brexitu formálně zahájena, odhodlá až za rok. Důvodem prý jsou organizační problémy na ministerstvech i čekání na výsledky voleb ve Francii a v Německu.

Britští politici už od referenda trvají na tom, že k aktivaci článku 50 unijní smlouvy je zatím nic nenutí a že jde o suverénní rozhodnutí Británie. Ve chvíli, kdy jednání o brexitu skutečně odstartují, budou mít obě strany na domluvení podmínek odchodu a další koexistence dva roky. Deník Independent dokonce poznamenal, že brexit se nemusí uskutečnit vůbec. „Stále více to vypadá, že k brexitu nikdy nedojde,“ napsal na svém Twitteru v reakci na informace The Sunday Times.

Zatímco dosud se hovořilo o tom, že premiérka Theresa Mayová celý proces spustí nejspíš příští rok v lednu, nyní už někteří členové vlády připouštějí odklad. Podle zdrojů z kabinetu, které citoval The Sunday Times, si další zdržení mohou vyžádat organizační záležitosti na nově vytvořených ministerstvech pro brexit a pro mezinárodní obchod vedených Davidem Davisem a Liamem Foxem.

Hladký průběh příprav na brexit narušují i kompetenční spory mezi některými rezorty: například Fox je nespokojen s tím, že některé pravomoci ohledně mezinárodního obchodu a smluv stále drží ministerstvo zahraničí vedené Borisem Johnsonem. A chce věc řešit s ministerskou předsedkyní.

Video Zeman, brexit a setrvání ČR v EU - redakce Blesk
720p 480p 360p 240p

Dalším faktorem je harmonogram voleb ve velkých evropských zemích. Francie totiž bude v květnu 2017 hlasovat o novém prezidentovi a složení parlamentu, v září jsou parlamentní volby naplánované v Německu. „Nemůžete vyjednávat, když nevíte s kým jednání povedete,“ citoval nedělník zdroj ze City.

Tvář brexitu slibuje masové demonstrace

Pokud by vláda skutečně oficiálně rozhodla o odkladu aktivace článku 50 až do podzimu 2017, rozladilo by to zastánce brexitu zejména z řad konzervativců. Podle Nigela Farage, bývalého předsedy protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedné z nejviditelnějších tváří kampaně za brexit, by zdržení mohlo vést až k masovým demonstracím.

„Začíná se objevovat značná frustrace z řad 17 milionů příznivců odchodu Británie. Vláda s tím musí pohnout a dát jim brexit,“ napsal na sociální síti. „Brexit musí znamenat konec volného pohybu osob, jednotného trhu i znovuzískání našich teritoriálních vod,“ napsal Farage v jiném příspěvku.

Vše o brexitu čtěte zde

Doporučujeme
add.nied ( 14. srpna 2016 23:10 )

Tvé přání. V článku je to jinak.

tomik007 ( 14. srpna 2016 19:32 )

Tohle je taky strasne zvlastni historka

balika ( 14. srpna 2016 19:05 )

Padne EU.

luder ( 14. srpna 2016 19:03 )

Ha,ha,ha! Tyhle pohádky vypravujte malým dětem!

add.nied ( 14. srpna 2016 18:12 )

Brexit padne!! Unáhlili se.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa