Brexit je nebezpečný. Štětina: Unie přišla o nejlepší armádu, hrozí opět války

Autor: Zuzana Štíchová - 
27. 6. 2016
18:49

Ztráta nejlepší armády ze všech členských zemí, dominový efekt a obnovení starých konfliktů, které se mohou snadno proměnit v lokální války. To jsou možné důsledky vystoupení Velké Británie z Evropské unie podle českého europoslance za TOP 09 Jaromíra Štětiny. V rozhovoru pro Blesk.cz také prozradil, jak limituje české vládní politiky špatná znalost cizích jazyků.

Britové v referendu vyjádřili svůj názor, podle některých politiků hrozí rozpad Evropské unie. Jak by vypadala Evropa suverénních států?

Nemůžeme dopustit, aby se evropské instituce rozpadly. Poněvadž to je garant míru. Vždyť to ta paní Merkelová před časem jasně řekla. Kdyby nebylo Evropské unie, tak my Němci jsme se s Francouzi už dávno vzájemně vyřezali. Kvůli tomu je to potřeba.

Kdyby se Evropská unie rozpadla, všechny ty staré evropské bolesti začnou znovu hnisat a znovu začnou možná také krvácet. Alsasko, Žitný ostrov, Sedmihradsko – to jsou všechno zárodky nových válek a jsou všude, kam se v Evropě podíváte. Pokud se Evropská unie rozpadne, do několika let začne série různých lokálních evropských konfliktů. A ty budou dražší, než je provoz tady celého toho velkého bruselského cirkusu.

Brexit je tedy skutečnou hrozbou pro bezpečnost?

Pro tento koncept (Evropskou unii) je brexit nebezpečný už z toho důvodu, že Británie má nejsilnější armádu ze všech členských zemí. A je možná také nejbojeschopnější. Může to znamenat také dominový efekt. Podívejte se, kolik hlasů v ČR se ozvalo, že máme vystoupit. Z jakých stran? Tady v Evropském parlamentu když se hlasuje o záležitostech týkajících se budoucnosti Evropské unie, vždycky bolševici napravo a „lepenovci“ nalevo mají stejné barvy světýlek, která ukazují, jak kdo hlasoval. Jsou si velice blízcí.

Jakou vyjednávací pozici má vůbec Česká republika v Bruselu nebo na půdě Evropského parlamentu? Mluví se o tom, že by v rámci rozvazování vztahů s Velkou Británií a reformou EU měla „tlačit“ na své zájmy...

Já jsem eurofederalista. Pro mě je důležitá jednota Evropy a náš pan ministr vnitra tady na jednáních často tancuje vzdorotanečky. Tím jednotu vlastně rozbíjí...

Nejsou ten vzdor a naše „ne“ i třeba v rámci debaty o migraci ovlivněny také absencí jazykových dovedností našich politiků? Mám na mysli především ty vládní. Třeba premiér Sobotka angličtinou nevyniká, natož pak jiným jazykem…

Je to samozřejmě handicap, ale dost to nahrazuje česká diplomacie. Třeba stálým zástupcem ČR při EU je pan Povejšil (Martin Povejšil – pozn. red.). Je to on, kdo vede oficiální jednání, pokud přijede například premiér. Horší než neumět anglicky je ale mít blbý charakter.

A ten má pan premiér Sobotka?

To bych se neodvážil říci. Jen čas od času nezvládá svou pozici, neboť je to velmi těžké. Vyšlo na něj složité období... Tvrdě vystupuju proti panu prezidentovi, vůči panu premiérovi si to ale nedovolím. To by musel udělat podobné lumpárny, jako už provedl pan prezident.

ČTĚTE VÍCE: Vše o brexitu

O brexitu mluvili ve Studiu Blesk i další čeští europoslanci. Dita Charanzová (ANO):

Video Brexit je velký krok do neznáma, míní Babišova europoslankyně Charanzová. - Zuzana Štíchová, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

Pavel Svoboda (KDU-ČSL):

Video Británie, EU i Česko na tom budou hůř. Europoslanec Svoboda tepal brexit. - Václav Lang, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

Jan Zahradil (ODS):

Video Bude tu víc uprchlíků a silnější Němci, varuje Zahradil po brexitu. - Václav Lang, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

ivoadler ( 28. června 2016 16:04 )

Naopak, je to třeba brát konkrétně a ukazovat na konkrétní svinstva. ČSSD má svoje hříchy, namátkou Wolf a kauza Lidový dům, ale víš něco na komunisty? Přestaň plácat a mluv konkrétně.

ivoadler ( 28. června 2016 16:00 )

Jsi špatně informovaný a nedáváš pozor. Komunističtí europoslanci vystupují (občas) v televizi, nejschopnější je patrně Kopecká, pokud jsem nespletl jméno, ta strčí do kapsy leckterého ostříleného kozáka a je to mladá ženská, ještě jeden vystupuje v televizi, jméno jsem zapomněl (kdo není v televizi, jako by nebyl), ovšem, alespoň podle vystoupení v televizi, děsivý je Maštálka.

ivoadler ( 28. června 2016 15:54 )

Co pindáš, Štětino? Copak EU je vojenským seskupením? Británie v NATO zůstává, tak o co jde? Brexit je úplně bagatelní záležitost proti tomu, kdyby z orgánů EU odešel Štětina.

st.rec ( 28. června 2016 08:12 )

Soudruh Štětina se nezapře jako kovaný soudruh a kecy o federalismu jsou stejné jako když ÚV rozhodl a nikdo nemá co kritizovat nebo hodnotit.Kecy o "vzdorotanečcích ministra vnitra" jsou toho důkazem.Takže Štětino,de.bilní vedení vedoucí EU do pr*ele je viníkem a poskoci jako Ty patříte leda do krimu.

st.rec ( 28. června 2016 08:12 )

Soudruh Štětina se nezapře jako kovaný soudruh a kecy o federalismu jsou stejné jako když ÚV rozhodl a nikdo nemá co kritizovat nebo hodnotit.Kecy o "vzdorotanečcích ministra vnitra" jsou toho důkazem.Takže Štětino,de.bilní vedení vedoucí EU do pr*ele je viníkem a poskoci jako Ty patříte leda do krimu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa