Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

„Mor v Evropě a 3. světová?“ Mach ryl do Camerona kvůli odchodu Britů z EU

Autor: Jaroslav Šimáček - 
9. května 2016
18:50

Často skloňovaný odchod Velké Británie z EU, takzvaný brexit, by podle britského premiéra Davida Camerona ohrozil mír v Evropě. Europoslanec a euroskeptik Petr Mach (Svobodní) si do něj rýpl: dojde i na morovou ránu a výbuchy sopek? Naopak proti brexitu je další europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Debatě o něm však přičítá i pozitivní efekt.

Britský premiér David Cameron vystoupil jako hlavní tvář kampaně za setrvání v EU v pondělí v Londýně s projevem, co všechno by brexit přinesl špatného nejen pro Velkou Británii, ale i EU. Upozornil na hrozící izolaci Britů, ale také možné ohrožení míru v celé Evropě a bezpečnostní riziko pro celý kontinent. 

Cameron: Odchodu bychom litovali

„Můžeme si být jisti, že mír a stabilita kontinentu jsou bez jakékoli pochybnosti zaručené? Je to riziko, které stojí za to podstupovat? Takový ukvapený závěr bych nedělal,“ varoval ve svém projevu Cameron.

Britský premiér také upozornil, že ani odchod z EU by na britské ostrovy nepřinesl klid po strachu z terorismu. „Pravda je taková, že to, co se děje v našem sousedství, je pro nás důležité. Bylo to tak v roce 1914, v roce 1940 i v roce 1989... Pokud půjdou záležitosti v Evropě špatným směrem, nemůžeme předstírat, že jsme chráněni před jejich následky... Kdykoli se otočíme k Evropě zády, budeme toho dříve či později litovat,“ pokračoval Cameron.

Britský premiér David Cameron a kampaň proti brexitu - za setrvání V. Británie v EU Britský premiér David Cameron a kampaň proti brexitu - za setrvání V. Británie v EU | EPA

Charanzová: Hrozbami jsou migrační vlna, teroristi, Rusko

Na Cameronova slova zareagovala pro Blesk.cz europoslankyně Dita Charanzová (ANO). „Rozhodně by v případě brexitu došlo k narušení stability uvnitř EU, což by pro Unii skutečně mohlo znamenat výrazné bezpečnostní riziko,“ míní.

„Čelíme několika významným hrozbám, ať už se bavíme o terorismu, migrační vlně či nejistotě ze strany Ruska. Pokud bychom v takové konstelaci drobili sílu, můžeme se obávat i velmi černých scénářů. Skutečně mě nenapadá jediný dobrý důvod pro brexit. Ani z pohledu EU, ani samotného Česka,“ dodala.

Katastrofické scénáře Johnson odmítl

Opačný názor než Cameron přitom prezentuje lídr druhé oficiálně povolené britské kampaně naopak za odchod z EU. Vede ji bývalý londýnský starosta Boris Johnson. Ten v pondělí v Londýně vytáhl i „migrační kartu“. „Pro důvěru veřejnosti je velice zhoubné, když každý rok vedení země tvrdí, že omezí imigraci na desítky tisíc lidí, a pak to nesplní. Nemáme vůbec žádný způsob, jak kontrolovat počty příchozích,“ uvedl Johnson jeden z argumentů pro odchod z EU.

Johnon odmítl katastrofické scénáře, které předkládají odpůrci odchodu Británie z EU. „Skoro to vypadá, že vystoupení Velké Británie z EU vyvolá morovou epidemii, tsunami, výbuchy sopek a 3. světovou válku,“ reagoval ve stejném duchu na Facebooku na Cameronovo vystoupení český europoslanec Petr Mach.

Bývalý londýnský starosta Boris Johnson v kampani za brexit. Na proslov v Londýně přijel na kole. Bývalý londýnský starosta Boris Johnson v kampani za brexit. Na proslov v Londýně přijel na kole. | Reuters

Mach: Ztráta spojence proti diktátu Německa

Mach svou myšlenku na dotaz Blesk.cz rozvinul. Šance obou stran se dle průzkumů jeví vyrovnaně. „Vypadá to napínavě, vypadá to fifty fifty. Je to vlastně poprvé, kdy to vážně vypadá, že může na základě rozhodnutí lidí nějaká země vystoupit z EU. Uvidíme všichni 23. června. A když se to stane, tak do dvou let přestane být Velká Británie členem EU,“ upozornil Blesk.cz Macha.

„Pokud se to stane, pro ČR to bude mít dvojí důsledek. Na jednu stranu negativní bude, že ztratíme spojence proti takovému tomu německo-francouzskému diktování všeho. Na druhou stranu se ale ukáže, že je možné existovat vedle EU, mít volný obchod, mít volné cestování a nepatřit do toho byrokratického molochu. Pokud Velká Británie vystoupí, tak to nakonec může být dobré pro všechny Evropské země. Může to přispět k tomu, že celý vztah zemí v Evropě bude volnější,“ míní Mach.

S tím by však bezpochyby nesouhlasil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Ten v aktuální reakci pro německá média uvedl, že by brexit měl naopak závažné dopady na další spolupráci mezi státy EU. „Negativní výsledek referenda by měl nedozírné důsledky pro spolupráci v Evropě,“ uvedl Juncker s tím, že věří, že se Britové rozhodnou „rozumně“ a „všem Evropanům velmi záleží na tom, aby Británie zůstala v rodině“.

Europoslanec Mach nesouhlasí ani s tímto. „To patří do toho ranku strašení voličů, strašení Velké Británie. On Juncker nejdřív začal mazat Britům med kolem pusy, a když to nezabralo, začíná vyhrožovat, že Britové nebudou moci obchodovat. Ale já věřím, že třeba ČR bude stát pevně za tím, že nepřijdou na Británii žádné sankce z EU jenom kvůli tomu, že si dovolí odejít,“ dodal pro Blesk.cz Mach.

Zdechovský: Jsem proti brexitu, ale...

Cameronův projev rozebral i další z českých politiků působících v Bruselu. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Cameronův celý projev jsem si důkladně poslechl, protože si myslím, že tam říká poměrně zásadní věci. Za prvé tam říká a Britům došlo to, že Velká Británie by se rozpadla. Minimálně Skotsko, možná i Wales či Severní Irsko by chtěli vstoupit do EU, tím pádem by zahájili odtržení od Anglie. Další věc, kterou tam říkal ohledně terorismu,“ uvádí Zdechovský.

„Velká Británie má klíčovou roli v boji proti terorismu, ale také si vytahuje některá důležitá data z EU a Unie jí hodně pomáhá v boji právě skrze společné sdílení některých informací. Myslím si, že Davidu Cameronovi začíná docházet, co všechno tím svým dřívějším kritickým projevem proti EU začal způsobovat. Důsledky, které by to pro Velkou Británii mělo, jsou nedozírné a jsou poměrně zásadní,“ říká lidovec.

„Jsem proti brexitu, nicméně myslím si, že brexit nám obrovsky pomohl otevřít jednu z důležitých věcí - reformu EU. Unie potřebuje obrovskou reformu, potřebuje být daleko flexibilnější, potřebuje se začít zabývat růstem, novými pracovními příležitostmi atd. Brexit k tomu dal výborný podnět,“ pokračuje Zdechovský.

Podle Zdechovského je nyní v první řadě nutné, aby EU urychleně přijala další a mnohem razantnější protiteroristická opatření. Nejen systematické kontroly na vnějších hranicích, ale třeba i koordinované namátkové kontroly na vnitřních hranicích. „Dosud se systematické kontroly osob překračujících vnější hranice týkaly pouze občanů třetích zemí. Současná hrozba představovaná navrátilci ze strany zahraničních bojovníků se ale týká především obyvatel EU,“ vysvětluje.

fantom88 ( 10. května 2016 17:30 )

Mach je prostě borec

joudajoudovy ( 10. května 2016 08:21 )

kolik chechtaku cameron doslal do danoveho raje? nejdrive chce z eu vystoupit, svolava referendum a pote meni nazory a hrozi 3.svetovou, kterou spusti rusove. pravda je jinde, turkum a muslimum se odevzda evropa a strycek tom, pri hlasitem chrasteni zbrani, nas zavali jedy a geneticky upravovanymi smejdy, neb amik pri stele silne dobyvacne chuti, chce ovladnou nova uzemi. aby nakonec, nase deti nebyly radi za ivana i jackio chana. i prezident benes to hral na obe strany - spojenci:rusove a cesko zachranil pred zkazou a vyvrazdovanim.

hejhej ( 9. května 2016 19:49 )

Zastrašování, plácání nesmyslů, že nebudeme schopni existovar bez diktátu EU.Cameron má od praštěné Merkelové něco slíbeného, nebo přímo od Obamy?? Cpemedo EU miliardy, o kterých se nemluví, ale pokud něco dostaneme, píše se o tom, jako by to byl dar. Německo a Francie vydírá ostatní státy. Nás může zachránit jedině vystoupení z diktátorského svazku EU.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud