Exšéfové tajných služeb: Brexit oslabí Evropu, slavit budou teroristé

Autor: ČTK, zst - 
8. 5. 2016
14:23

Britské hlasování v červnovém referendu pro odchod z Evropské unie by mohlo učinit Británii zranitelnější vůči teroristickým útokům a také destabilizovat evropský kontinent. V článku nedělníku The Sunday Times to uvádějí dva bývalí šéfové britských tajných služeb.

John Sawers, který v roce 2014 odstoupil z čela britské rozvědky MI6, a Jonathan Evans, jenž opustil funkci ředitele vnitřní zpravodajské služby MI5 v roce 2013, upozornili, že vystoupení Británie z EU, takzvaný brexit, by mohlo oslabit sdílení zpravodajských informací se sousedními zeměmi.

„Protiteroristický boj je týmová hra a Evropská unie je nejlepší systém, který je k dispozici. Žádná země nemůže uspět sama,“ upozornili v článku v The Sunday Times.

Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že národní bezpečnost se stala klíčovou oblastí názorových sporů mezi soupeřícími tábory před referendem vypsaným na 23. června. A to zejména ve světle teroristických útoků Islámského státu v Paříži a Bruselu.

Nepřátelé demokracie by měli radost

Odpůrci členství Británie v 28členné Unii tvrdí, že odchod by zemi umožnil lépe kontrolovat své hranice. Stoupenci setrvání v EU, mezi něž patří i ministerský předseda David Cameron, na druhé straně zdůrazňují, že EU pomáhá koordinovat sdílení zpravodajských informací.

Sawers a Evans poukazují na to, že moderní výzvědná práce se spoléhá na sdílení velkého množství dat a že by Británie mohla o tyto informace přijít, kdyby už nebyla součástí Unie.

Oba však také upozorňují na to, že výsledek referenda není důležitý jen pro britskou národní bezpečnost. Odchod jedné z největších evropských vojenských mocností by podle nich negativně poznamenal celou Evropskou unii. „Kdyby Británie z EU vystoupila, destabilizující účinek na samu EU – vedle ekonomických obtíží, migrační krize a sílícího Ruska – by byl velmi silný,“ uvádějí bývalí šéfové britských tajných služeb.

Nepřátelé demokracie by měli velkou radost. Podle našeho názoru existuje velké riziko, že takováto destabilizace by časem mohla vést k rozpadu EU a k návratu nestability na celém kontinentu,“ zdůrazňují Sawers a Evans.

Doporučujeme
flesch2z ( 8. května 2016 16:42 )

Těmhle zmetkům jde jen o TIIP, o nic jiného, aby nás mohli šachovat sankcemi, jak se jim zlíbí. Stačí, že budou chtít výpalné než se znovu dozbrojíme. Platit jim by byl holý nesmysl. To je stejný, jako rvát prachy Erdoganovi.

br123 ( 8. května 2016 16:11 )

 Ja byl vzdycky pro evropu a dokonce jsem chtel centralni vladu jako v US... mno a stacilo par let a tento rok jsem se definitivne rozhodl, ze nechci byt ani clenem.. ted chci visegrad + rakousko + UK.. a nemecko s francii a severske staty nad nimi oddelit od visegradu plotem s pasovou kontrolou, thankyouverymuch... me nikdy pasova kontrola nevadila, nikdy to nebylo na dele nez 20min. to preziju

flesch2z ( 8. května 2016 15:46 )

opr: nám budou

flesch2z ( 8. května 2016 15:44 )

kecy, kecy, kecy, samý kecy. Tak já se bojím teroristů, proto jsem pro Brexit a chci i Czexit, a když budu volit stranu se se stejným názorem, tak nm za to budou říkat, že jsme teroristi? No to je na hlavu, tenhle článek musela zaplatit ČSSD!!!!!!!!!!

simeone ( 8. května 2016 15:35 )

Kdo je "terorista"? "Terorista" je každý, kdo zaútočí dříve než USA.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa