Kvůli Brexitu by britská domácnost zchudla o 29 tisíc korun, uvádí výzkum

18. 3. 2016
22:22

Vystoupení Británie z Evropské unie by vedlo k poklesu životní úrovně Britů. Průměrný příjem britské domácnosti by kvůli nižším příjmům ze zahraničního obchodu klesl nejméně o v přepočtu 29 tisíc korun ročně. Uvedla to v pátek Londýnská ekonomická škola. Podle pesimističtějšího scénáře by pokles příjmu mohl být dvojnásobný.

„Naše práce nenechává nikoho na pochybách, že odchod z EU znamená významný náklad pro reálné mzdy a důchody,“ uvedl podle zpravodajského serveru CNN ředitel centra Londýnské ekonomické školy pro ekonomickou výkonnost John Van Reenen.

Referendum o budoucnosti Británie v EU slíbil pod tlakem části členů své Konzervativní strany premiér David Cameron. Sám vede kampaň za setrvání Británie v EU, někteří jeho ministři ale vyzývají voliče k odchodu z Unie, která podle nich kromě jiného omezuje svrchovanost a zatěžuje státní rozpočet Británie. Referendum se bude konat v červnu.

Cla Británii ochudí

Evropská unie je pro Británii největším obchodním partnerem. Cameron, šéf britské centrální banky a představitelé řady velkých firem a bank již upozornili na rizika, která by odchod z EU pro britskou ekonomiku mohl znamenat.

Výzkumníci z Londýnské ekonomické školy tvrdí, že vyšší náklady obchodování s Evropou, kam míří 45 procent britského vývozu, by jasně převažovaly nad úsporami, které by takzvaný Brexit znamenal pro unijní rozpočet.

Odhadovaný ušlý příjem 29 tisíc korun (850 liber) je optimističtějším scénářem, který stojí na předpokladu, že Británie by po odchodu z EU měla podobný status jako Norsko. Norsko má s EU dohodu o volném obchodu. Není však součástí celní unie EU, a naráží tudíž na některé obchodní překážky. Rovněž musí přispívat do unijního rozpočtu či přijímat unijní nařízení.

sores ( 19. března 2016 09:37 )

 No a co jako? V Česku rozvojovém,rozkradeném a zlodějském je každá druhá rodina chudá! Nikdy už nedokáže Česko dohnat vyspělé státy, vždycky budou o 100% na tom lépe a to ve všem!

flesch2z ( 19. března 2016 00:00 )

Kecy a zastrašování.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa