Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Babiš ostře o uprchlících: Syřané nejsou zaměstnanci, chtějí mít kebab

Autor: simao, ČTK - 
18. března 2016
06:15

Vicepremiér Andrej Babiš se opět vydal na hranici nebezpečného generalizování. Po jeho loňském vyjádření, že Vietnamci neplatí daně (za které se následně omluvil), se nyní pustil do migrační otázky. Každý Syřan podle něj chce prodávat kebab. A navrch přidal i předpověď, že Turecko nás bude permanentně vydírat.

V Bruselu na summitu se bude v pátek opět řešit otázka dohody mezi EU a Tureckem. Spočívá mj. v principu „jeden za jednoho“, tedy ve výměně jednoho vráceného migranta z řeckých ostrovů do Turecka za jednoho syrského uprchlíka, kterého přijme některý ze států Evropské unie.

Andrej Babiš do Bruselu vyrazil již ve čtvrtek. Ve vysílání ČT24 se pozastavil právě nad otázkou přijímání syrských uprchlíků přímo z uprchlických táborů v Turecku.

„Česká republika by si sama měla rozhodovat – hlavně české firmy –, koho budou zaměstnávat. Syřani určitě nejsou lidi, kteří jsou typickými zaměstnanci. Jsou to živnostníci, každý chce mít kebab, pokud jsem se informoval, tak jsou to spíš lidi, kteří chtějí podnikat a nejsou vhodní pro pracovní místa, kteří naši hledají,“ uvedl Babiš.

Tohle vyjádření připomnělo Babišova slova o tom, že Vietnamci neplatí daně. Během obhajoby EET ve sněmovně ministr financí mluvil o tom, že jde „také o Vietnamce, kteří, jak známo, neplatí daně“, a následně byl vyzván zástupcem vietnamské komunity v Česku k omluvě. „Byl jsem informován, že občané vietnamské národnosti daně platí, těm děkuji a omlouvám se, pokud se jich moje vyjádření dotklo,“ reagoval loni v březnu Babiš. Takřka přesně před rokem.

Tentokrát vyslovil obecný soud nad Syřany, v jejichž zemi již pět let zuří válka. „Paradoxní je, si myslím já, že žádný členský stát Evropské unie o ty uprchlíky nestojí, naopak je chtějí vracet,“ přisadil si navíc Babiš.

Babiš: Turecko nás bude permanentně vydírat

Poměrně jasno má český vicepremiér i o tom, co bude následovat po dohodě s Tureckem. „Určitě vyjednávat s Tureckem je dobrá věc, ale myslím si, že je chyba, že Evropa se nechystá, že nepřipravuje paralelně nějakou záložní variantu. Měli jsme kvóty, ale ty nevyšly. Evropa to nezvládla, teď se spoléhá na Turecko, to nás bude permanentně vydírat,“ varoval Babiš.

Podle něj jde nyní o to, „aby to bylo skutečně velice podrobně dojednáno, že ty peníze nevyjdou vniveč, jak se to stalo u Řecka, kde EU dala 460 milionů eur a v podstatě ty peníze zmizly a výsledek je takový, jaký je“.

„I ty hotspoty jsou de facto další pozvánkou pro migranty. V tom hotspotu se ten migrant zaregistruje a potom vlastně sám bloudí po Evropě. Místo toho, aby každý migrant, pokud má vůbec vstoupit na území Evropy, měl jasno, kam vlastně směřuje. Jestli jde do azylového domu, nebo má už nějakou smlouvu na práci v nějaké firmě,“ dodal vicepremiér, podle kterého lze řídit stát jako firmu.

Dnešní evropská diplomacie je slabá, o ničem, bouřil dál Babiš

Babiš vyrazil do Bruselu na jednání Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Vyjádřil však ještě jednu obavu. „V Bruselu víme, že v roce 2030 tady má být víc muslimů než původních obyvatel a to samozřejmě pro nás nepřipadá do úvahy,“ dodal na ČT24 Babiš.

Schůzky ALDE se účastnil společně s eurokomisařkou Věrou Jourovou, bývalou ministryní pro místní rozvoj za ANO. Během jednání padaly i návrhy na opatření během uprchlické krize. „Myslím si, že jsme okamžitě schopni spustit evropskou pobřežní stráž, nemusíme čekat na dlouhý legislativní proces. Je klíčové, aby co nejdřív začala fungovat,“ řekl předseda ALDE Guy Verhofstadt po jednání představitelů frakce.

Podle Babiše je klíčový mír v Sýrii. „Tam Evropa nedělá nic, dnešní evropská diplomacie je o ničem, je slabá, není aktivní,“ rýpl si Babiš. I další turecké požadavky jako bezvízový styk s EU a přibližování se k členství v Unii označil Babiš za vydírání. „Víza nepřijatelné, vstup do EU nepřijatelné, co to má s tím společného, co nás s tím vydírají, to je absurdní, právě proto máme mít vlastní přístup, a tím je obrana evropského kontinentu,“ dodal Babiš. 

merrylou212 ( 23. března 2016 05:33 )

:Jsem překvapená,co všechno už tady i ve světě Babišovi patří - za chvíli už to nebude Česko, ale Babišovsko. Pořád se holedbá, kolik zaměstnává lidí, ale kolik nahrabal na všech dotacích, tak o tom mlží.Jenomže v téhle republice není už koho volit - protože pokud by volby mohly něco změnit, tak by je tihle nadutí pracháči už dávno zrušili.Pijí víno a káží vodu.

datelobecny ( 18. března 2016 22:18 )

Ono stačí vidět tam ty bubákovských držky a přejde tě pak chuť i do života.

egyptanka ( 18. března 2016 22:00 )

Ha ha kebab. To bych raději jedla suchý rohlík.

jentakjen ( 18. března 2016 21:43 )

Ty seš taky pěknej vocas, kašpare!

montevideo ( 18. března 2016 21:11 )

Choďyl asy do ňákí zvláštňý školi ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud