Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Trump válcuje primárky, vyhrál v pěti státech. Vítězí i Clintonová

Autor: ČTK, sou - 
27. dubna 2016
07:47

Republikán Donald Trump vyhrál podle předběžných odhadů primárky ve všech pěti státech severovýchodu USA, které v úterý volily: v Pensylvánii, Marylandu, Connecticutu, Delawaru a Rhode Islandu. Informují o tom americká média. Demokratka Hillary Clintonová podle nich zvítězila v Marylandu, Delawaru, Pensylvánii a Connecticutu a její rival Bernie Sanders na Rhode Islandu.

Úterní primárky republikánů a demokratů o stranických prezidentských nominacích ještě definitivně nerozhodly. Trump se ale výrazně přiblížil k oficiální republikánské kandidatuře a upevnil svůj náskok před zbývajícími stranickými rivaly Tedem Cruzem a Johnem Kasichem. 

Ti už podle agentury AP téměř vyčerpali možnosti, jak kontroverzního miliardáře porazit. Jednu z posledních šancí, jak Trumpa zpomalit, má Cruz příští týden v Indianě. Kasich se z voleb v tomto státě stáhl, aby měl Cruz lepší pozici. 

Trump krátce po svém úterním triumfu uvedl, že se považuje za „předpokládaného kandidáta“ republikánů. Cruz a Kasich by podle něj měli z nominačního klání odstoupit. Clintonová vytahuje pouze „ženskou kartu“ a nic jiného nemá, dodal Trump s tím, že „kdyby byla muž, nedostala by ani pět procent“. 

I Clintonová upevnila své vedení 

Také Clintonová v úterý upevnila vedení nad vermontským senátorem Sandersem. Ten se však dal podle AP slyšet, že odstoupit nehodlá a vydrží až do konce maratonu primárních voleb v červnu. Očekává se ale, že Sanders se po úterních ziscích Clintonové ocitne pod ještě větším tlakem, aby přestal s osobními útoky na bývalou ministryni zahraničí a neoslabil ji tak v listopadovém boji s republikánským kandidátem. 

V pěti státech, kde vyhrál, získal Trump podle agentury AP nejméně 82 ze 118 delegátů a má šanci získat více, a to díky Pensylvánii. Trump zde získal s určitostí 17 delegátů. Zbývajících 54 pensylvánských delegátů bude na sjezdu republikánů vystupovat nezávisle, takže Trump může, ale nemusí získat jejich podporu. Jak budou tito delegáti hlasovat, se zatím neví. Celkem Trump potřebuje pro republikánskou nominaci 1237 delegátů, večer před úterními volbami jich měl podle přepočtu CNN 945. 

Trumpova kandidatura republikány i veřejnost hluboce rozděluje 

Republikány i veřejnost Trumpova kandidatura hluboce rozděluje. Ukázalo se to v úterý při dalším střetu mezi Trumpovými příznivci a odpůrci v Anahaimu. Nikdo nebyl zatčen ani zraněn. Pět lidí, včetně dvou malých holčiček, tam ale jeden z demonstrantů postříkal pepřovým sprejem. 

Demokratická favoritka Clintonová může s nominací prakticky počítat. Potřebuje pro ni nejméně 2383 delegátů. V úterních volbách bylo k dispozici 463 delegátů a také superdelegátů, což jsou účastníci letního demokratického sjezdu, kteří budou moci o prezidentském kandidátovi hlasovat nezávisle na výsledcích primárek ve svých domovských státech.

cicihala ( 27. dubna 2016 10:32 )

Taky se toho obavám... Trump se jim nehodí, neboť si říká a dělá co chce on. Bohatý je, takže ho nadnárodní korporace nemůžou "koupit" a tudíž neskáče , jak oni by pískali. Doufam, že se mu nic nestane. Jinak skoro všichni USA prezidenti jsou spolu spříznění, i Obama ač se to nezdá, presid.kandidati byli vzdy z přízně. Donald nevim, jestli není , tak ho tam chtít určitě nebudou.. A pak nejdemokratičtější stát na světě, ale prezident je jak král, předávají si žezlo z generaci na generaci.

ivoadler ( 27. dubna 2016 09:48 )

Taky fandím Trumpovi. Dost bylo bláznivých ideologů, kteří by pro vítězství své ideologie vybili půl zeměkoule.

Nezadat ( 27. dubna 2016 09:43 )

Trumpa nenechají vyhrát jen proto,že ho chce většina kterou by přestalo pár vyvolených řídit a to nedovolí i kdyby ho měli odstřelit což je běžná praxe v údajně nejdemokratičtějším státě světa podle nich.

anno ( 27. dubna 2016 08:36 )

Budeli TRUMP ve finále voleb z Clintonovou, zválcuje ji jako válec kolaře! Přeji mu to, at veškerý Mainstream pukne vzteky!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi