Trump volí Zemanovu strategii: „Chci dobré vztahy s Čínou i Ruskem“

Autor: ČTK, tmp - 
27. dubna 2016
20:45

Donald Trump chce v případě svého zvolení prezidentem Spojených států narovnat vztahy Washingtonu s Ruskem a Čínou. Favorit na zisk republikánské prezidentské nominace také řekl, že bezpečnost země pro něj bude nejvyšší prioritou. A že američtí spojenci musí platit spravedlivou část za svou obranu, jinak s pomocí USA nemohou počítat. Velmi vřelé vztahy s Čínou i Ruskem má také český prezident Miloš Zeman.

„Jako země musíme být více nepředvídatelní,“ řekl Trump v projevu ve Washingtonu, který přednesl den po svém drtivém vítězství ve stranických prezidentských primárkách v pěti státech amerického severovýchodu. AP si povšimla, že k projevu použil čtecí zařízení, ačkoli jinak je pro něj typické hovořit spatra. Mimochodem, také Zeman řeční bez předlohy.

Podstatnou část své řeči věnoval Trump ostré kritice nynějšího prezidenta Baracka Obamy kvůli jeho přístupu ke krizi na Blízkém východě. Řekl, že nynější administrativa po sobě zanechá dědictví v podobě slabosti a zmatku.

„Učinili jsme Blízký východ více nestabilním a chaotickým, než jaký byl dříve,“ řekl Trump. Kritizoval také svou pravděpodobnou demokratickou rivalku Hillary Clintonovou za to, jak řešila útok na americkou ambasádu v Libyi.

Silou k narovnání vztahů

Trump prohlásil, že jako prezident rozhýbe zrezavělé soukolí americké zahraniční politiky. Je přesvědčen, že je možné urovnat vztahy s Ruskem z pozice síly. Chce také použít americké ekonomické páky, aby přiměl Čínu k utažení opratí severokorejskému režimu kvůli jeho jadernému programu.

„Čína uznává sílu. Tím, že jsme jim dovolili, aby vůči nám získali ekonomické výhody, jsme přišli o jejich respekt,“ dodal Trump.

Realitní magnát plánuje, že po zvolení do Bílého domu svolá summit Severoatlantické aliance a asijských spojenců USA, jehož tématem bude vyvážení amerických finančních závazků v rámci obrany spřátelených zemí.

„Země, které bráníme, musí za tuto obranu platit. Pokud ne, USA musí být připraveny ponechat jejich obranu na nich samotných. Nemáme na výběr,“ řekl Trump.

Trump při svém projevu výjimečně použil čtecí zařízení:

1940 ( 30. dubna 2016 10:01 )

Amíci bez štvaní a válčení ????? Rak to půjde nejspíš za Lincolnem, Garfieldem, McKinleyem a Kenedym.

hejhej ( 28. dubna 2016 11:40 )

Je to rozumné rozhodnutí !!! To jenom naši idioti typu Schwanzeberga, Kalouska, Kocába, biomasy a ostatních ubožáků, bojkotují všechno, co dělá a říká prezident na příkaz toho ubožáka z americké ambasády a krávy Merkelové. Už se taky amíci snaží cpát na budoucí kandidátku prezidenta Halíka, bývalého aktivního člena výboru ČSM,člen komise ZV ROH pro socialistickou soutěž, kandidáta na aktivního člena STB. Chameleon Halík - to byl kauf!!!

Bystrozraky ( 27. dubna 2016 23:47 )

Jestli to myslí vážně a tak jako já, tak tedy Trump na Hrad! Ještě uvidíme, jak to myslel. Ale asi ta bezpohlavní bába, co je jeho konkurentka, tak dostane víc hlasů, hlavně od černochů a Hispánců, Ti to rozhodnou. Místo, aby se Clintonová starala o vnoučata tak se dere kam vůbec nepatří. Už ten její manžel byl podezřelý záletník a nemrava. No uvidíme, co z toho bude.

egyptanka ( 27. dubna 2016 22:54 )

Není nad dobré mezinárodní vztahy.

ajlili ( 27. dubna 2016 22:20 )

 Premebk: Ty srando, bych chtela videt nasi malinkatou zemicku, jak jde do Cinanu silou

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud