Co naplánoval Obama, Trump zruší. Postaví ropovod, odmítne dohodu o klimatu

Autor: ČTK, mts - 
27. 5. 2016
06:52

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že je nakloněn stavbě ropovodu Keystone XL mezi Kanadou a Spojenými státy, který prezident Barack Obama zablokova2720292:gallery:true:true:truel kvůli obavám o životní prostředí. Trump rovněž slíbil odstoupit od pařížské dohody o klimatu, která má udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Podle Trumpa má Obamova ekologická politika ničivé důsledky na pracovní místa ve Spojených státech.

„Zrušíme pařížskou dohodu o klimatu a přestaneme platit americké peníze na programy OSN ohledně globálního oteplování,“ řekl Trump na konferenci o energetice v Severní Dakotě. Podle Trumpa je dohoda pro USA nevýhodná a jednostranná, protože Čína podle něj neplní své závazky. Trump hodlá také odstoupit od Obamova plánu na snížení amerických emisí oxidu uhličitého skoro o třetinu během příštích 15 let.

Prezident Obama loni navrhl snížit do roku 2030 pokles emisí CO2 v porovnání s rokem 2005 o 32 procent. USA patří k největším znečišťovatelům ovzduší na planetě a v minulosti se odmítaly připojit k závazkům z mezinárodních klimatických konferencí. Obama si však boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit. Podle Sama Adamse z Ústavu pro světové zdroje (WRI) je právě tento Obamův plán důležitý pro dodržení pařížské dohody o ochraně klimatu z loňského prosince.

Ropovod zamítl Obama po sedmi letech dohadů

Trump rovněž slíbil, že „stoprocentně schválí“ ropovod Keystone XL, ale dodal, že chce lepší podmínky. „Řeknu: ‘Chlapi, nechám vás postavit ropovod, ale dejte nám díl koláče‘,“ prohlásil newyorský miliardář s tím, že chce zajistit část výnosů z projektu kanadské firmy pro Spojené státy.

Ropovod Keystone XL zamítla Obamova vláda loni v listopadu s tím, že „neslouží národním zájmům“. Obamova vláda odkládala rozhodnutí o projektu více než sedm let, od roku 2008, kdy jej kanadská společnost TransCanada předložila. Kanadskou ropu prezident označil za „špinavou“ a řekl, že její dovoz by energetickou bezpečnost USA neposílil.

Ropovodem Keystone XL mělo na americký Středozápad proudit z kanadských ropných nalezišť přes 800 tisíc barelů ropy denně. Podle TransCanada by zvýšil energetickou bezpečnost USA a vytvořil tisíce pracovních míst.

Miliardář Trump podle propočtů agentury AP už získal počet delegátů potřebný pro automatickou nominaci Republikánské strany do boje o prezidentský úřad. Nominaci pro listopadové volby zaručuje 1237 získaných delegátů, Trump jich má údajně o jednoho více.

Nedávné Trumpovo předvolební vystoupení provázelo násilí. Podívejte se: 

Doporučujeme
majojo ( 27. května 2016 12:04 )

Trump - jak tak vypadá, a jak se chová, dlouho prezidentem nebude, toho brzo klepne. A pak nastoupí Ivanka I. a Ivanka II. To bude teprv jízda.

anno ( 27. května 2016 10:18 )

Havloidi a Pražská Prasárná kvičí víc než TRUMP při volebním meetingu!!!

jarda304 ( 27. května 2016 08:33 )

Trump je konečně normální Američan. Po zločincích Clintonovi, Obamovi a spol naděje pro normální lidi. Kdyby zvítězila Killary, byly by další statisíce mrtvých a nešťastných a hlavním světovým "problémem" by bylo, aby úchylové mohli chodit na dámské záchodky..

pepen ( 27. května 2016 07:22 )

Tramp je od pohledu-odporná zrůda!!!!Ten půjde přes mrtvoly!!!Má v palici fekálie!!!!Doufám,že se k moci nedostane.Ten by rozpoutal třetí světovou válku!!!!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa