Češi bojují s drahými potravinami: Tereza ušetří měsíčně klidně pět tisíc! Co pomáhá dalším hospodyňkám?
Autor:
lc -
19. 12. 2024
•
05:00
Sdílej:
Vysoké ceny potravin nutí Čechy šetřit. Nejde přitom jen o máslo, o které je před Vánoci enormní zájem. Jak nakoupit a sáhnout přitom do peněženky co nejméně hluboko? Jaké jsou nejlepší nákupní tipy?
Podle zkušených kupujících frčí nejen akční ceny, ale i klasické slevové koutky a třeba také slevové tašky velkých řetězců, které mají zamezit plýtvaní a jsou za »babku«. Ty ale často nebývá jednoduché ulovit a je třeba na ně doslova číhat. Je také možnost si slevovou tašku, objednat online. Výhodné balíčky obsahují například pečivo z předchozího dne, zeleninu, ovoce, mléčné výrobky či uzeniny s blížícím se datem spotřeby.
Trumf, nebo plíseň?
Mnoho hospodyněk má zkušenost velmi dobrou, někdy ale obsah tašek může nemile překvapit. „Chlebem by se dalo mlátit a kiwi jsou viditelně nahnilá,“ popisuje svou zkušenost paní Lucie s tím, že některé ovoce v taškách už skutečně nebylo ani na rychlou spotřebu, protože bylo plesnivé.
Možností, jak výhodně ušetřit, je také umět si svůj nákup dobře zorganizovat, což často bývá kámen úrazu. „Myslím, že velký problém je, že lidé neumí pracovat s nakupováním tak, aby spravovali komplet nákup a neplýtvali. Já třeba kupuju kuřata v celku. Je s tím docela práce, ale je to levnější a udělám z toho i dvě jídla plus polévku. Nebo si ty kosti a různé ořezy a slupky od zeleniny dám do mrazáku a udělám si bujón. Když zbude navíc rýže u nějakého jídla, dá se udělat smažená rýže,“ radí na sociální síti Petra.
Přečtěte si zkušenosti žen, které se s Blesk.cz podělily se svým nákupním chováním.
2.Anita (26): Data spotřeby se nebojím
Anita (26) žije v Ústeckém kraji a je na rodičovské dovolené. V obchodech sleduje akce, ale když už do obchodu jde, zajímá se o slevové tašky a také obhlíží slevové koutky. „Každý obchod je má jinde a každý nabízí i jiné procento slevy. Nejvýhodnější to má asi Tesco, Lidl a Kaufland. U nich sleva klesá podle toho, za jak dlouho jídlo expiruje. Díky tomu se dá koupit produkt, kterému končí doba spotřeby ten den, třeba za 30 % z původní ceny,“ popisuje maminka Anita.
Pokud člověk takto nakoupí, může opravdu hodně ušetřit, ovšem pak musí vaření přizpůsobit tomu, co je zrovna v nabídce. „My například šetříme tak, že tyto produkty někdy nakoupíme a rovnou zpracujeme. Například zavařím ovoce, jiné produkty rovnou uvařím nebo dám do mrazáku. U jogurtů se třeba expirace tolik nebojím, protože ten se, pokud je dobře skladovaný, nezkazí,“ radí Anita, která přidává i další svůj tip.
„Naučila jsem se chodit obhlédnout jeden obchod k večeru, kolem sedmé tam začínají slevy - 60 %. Díky tomu se mi už hodněkrát podařilo sehnat si večeři za pár drobných,“ říká.
Svůj tip má i na šetření před Vánoci. „Zrovna Vánoce je vždy nejlepší řešit hodně dopředu, jak u dárku, tak u másla. Ceny u másla totiž před Vánoci rostou. My kupujeme máslo v akci vždy do mrazáku. Naopak s moukou mám zkušenosti, že zrovna kolem Vánoc bývá často v akci, jen to člověk musí dobře vychytat,“ popisuje Anita, která ale přiznává, že mouku příliš do zásoby nekupuje kvůli možnému napadení potravinovými moly.
„Pokud už ano, tak ji vkládám do plastových kbelíků, aby byla v bezpečí." Příliš také nedoporučuje nakupovat v supermarketech ořechy. „S oříšky ze supermarketů mám horší zkušenosti a vždy se snažím obstarat si je ve stáncích, od známých, nebo nejlépe sbírat, pokud je kde. Ořechy jsou hodně náchylné na žluknutí, a proto nemá cenu je kupovat do zásoby,“ soudí Anita.
Přiznává také, že odhadnout cenu, kterou takto celkově ušetří, není jednoduché, ale může se určitě jednat o tři tisíce i více korun měsíčně. „Hlavně se mi ale líbí myšlenka, že ty věci neletí do popelnice. Za celou dobu se mi jen málokdy podařilo koupit něco, co by bylo zkažené a myslím, že chyba mohla být i ve skladování. Hodně lidí se věci, kterým končí expirace, bojí kupovat, nechci nikoho nabádat, ale mně opravdu přijde, že u spousty věcí není čeho se bát.
Naopak i v případě produktů, které mají dobu spotřeby ještě dlouhou, je potřeba při nákupu sledovat, jestli není např. porušený obal, nebo jestli není obal výrobku nafouklý. „U hotových jídel ho i opatrně kontroluji pod papírovým obalem. A tím se řídím, i pokud kupuji zboží s krátkou expirací. Není možnost ho dlouhodobě skladovat, ale dá se opravdu dobře ušetřit. Může to pomoci lidem, kteří mají kvůli stále rostoucí inflaci nízký rozpočet na jídlo."
3.Tereza: Úspora měsíčně i 5 tisíc
Tereza (39) žije v Prostějově, je na mateřské dovolené a s manželem vychovává tři děti. „Strašně ráda pro rodinu vařím, tak pořád nakupuji, ale ceny jsou opravdu šílené,“ přiznává Tereza. Největší radost má ze slevových tašek, které mají zamezit plýtvání potravinami a které se v obchodech dají pořídit za příjemnou cenu.
„Myslím si, že taškami dokážu ušetřit i pět tisíc měsíčně. V Lidlu a Bille mají úplně úžasné, kde mají pouze zeleninu a ovoce, ale vždy super kvalita. Já zpracuji vždy vše. Když náhodou je ovoce měkčí, tak ho odšťavním a udělám super vitamínový nápoj pro celou rodinu,“ popisuje Tereza.
V posledních měsících si také do mobilu stáhla aplikaci Nesnězeno a tam si vždy objednává tašky z Penny marketu. Přesné složení tašky ovšem dopředu nikdy neví. „To je super v tom, že nemusíte číhat, jestli budou mít tašku v obchodě, ale v klidu z domova si ji objednáte a pak si ji jen vyzvednete. Převážně v tašce bývá pečivo, uzenina, ovoce, zelenina, ale i mléčné výrobky. Také jsem měla jednou i polotovary. Někdy to bodne, když člověk opravdu nestíhá,“ popisuje svou zkušenost.
Jediné, co ji v taškách zaráží, je velké množství například jogurtů. „Já jich tam teď měla dost a věděla jsem, že nemám šanci sníst cca 15 jogurtů za den, tak jsem z nich udělala sýr,“ usmívá se a prozrazuje, jak na domácí sýr. „Jogurty smíchám se smetanou ke šlehání, trošku osolím a nechám přes noc v cedníčku. Ráno máme výborný sýr."
Tím, že Tereza vaří každý den dvě teplá jídla, nedělá jí problém cokoliv zužitkovat. „A pokud se třeba jedná zrovna o maso, které má datum spotřeby v ten den, co vyzvednu slevovou tašku, tak ho rychle zpracuji na večeři nebo oběd pro manžela do práce. To je pro mě asi to nejmenší. Dá se říct, že vařím pořád.“
Podle Terezy většina žen řeší cenu másla. „To nakupuji, když je akce a většinou tak deset kusů dám do mrazáku a pak podle potřeby vytahuji. Na mléko mají řetězce také krásné slevy, já kupuju většinou kartony a vždy mi to vydrží do další akce. Doporučuji se ale opravdu dívat na ceny. Ne každá akční cena je opravdu akční,“ uzavírá Tereza.
4.Zdenka (45) sází na hlídač akčních cen
Zdenka (45) z Prahy pracuje v kavárně a nejvíce využívá hlídač akčních cen Kupi.cz. „Zadám, co potřebuji, a vyjede mi, kde mají co a za jakou cenu v akci. Je to skvělý pomocník. Na mléčné výrobky nejlépe vyjde Lidl, popřípadě Penny. Tašek za zvýhodněnou cenu moc nevyužívám, málokdy na ně narazím,“ popisuje Zdenka a přidává další své tipy.
„Využívám i mas se slevou s krátkou expirací, jako třeba často mají v Lidlu, popřípadě Kauflandu. Potom mohu dat do mrazáku a později kdykoliv spotřebovat."
Vrátila se také k letnímu zavařování. „Zavařuji ovoce, zeleninu, houby, vyrábím čalamády. Houby s bylinky také ráda suším, dělám si svoji vegetu. A také si dělám spoustu věcí domácích, jako domácí nudle, drobení do polévky, játrové knedlíčky,“ vysvětluje.
To ale zdaleka není vše, Zdenka umí chytře šetřit i v jiných oblastech. „Pro drogerii jezdíme dvakrát za rok do Německa, tam se opravdu vyplatí. Zde jsou ceny opravdu přemrštěné. Z oblečení rada využívám sekáče.“
5.Lenka (44) je sama s třemi syny
Profesí učitelka Lenka (44) zůstala s třemi syny sama v nájemním bytě a aktuálně je na rodičovské dovolené a přivydělává si menší brigádou. Jako velkou pomoc vnímá aplikaci Nesnězeno. „Jsem za ni opravdu ráda. Pečivo, sýry, šunka...spousta potravin se dá dát do mrazáku. Naopak mi přijde sympatické potravinami neplýtvat,“ vysvětluje Lenka, která klidně spotřebuje i jogurt krátce po datu spotřeby. „Při vaření je vhodné střídat levnější a dražší jídla. I obyčejný chleba ve vajíčku zaručuje úspěch. Nejsem biomatka, ale každý den vaříme zeleninu, jíme ovoce. Na jídle děti šetřit nechci.“
Lenka také využívá slevové Penny tašky, kdy za 79 korun pořídí slušný nákup. „Hledám každou možnou skulinku jak ušetřit,“ uzavírá.
Polovina Čechů si plete pojmy „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“.
Až 14 % Čechů nespotřebovává potraviny po uplynutí těchto dat. V EU se takhle ročně vyplýtvá 8,8 milionu tun potravin. Po skončení doby minimální trvanlivosti je přitom zboží obvykle zcela v pořádku a nemusí se vyhazovat. Termín „spotřebujte do“ značí, že jídlo už může být po datu zdravotně závadné. Než ho ale vyhodíte, zkuste ho očichat a vizuálně zhodnotit.
Inspirace na Zachraň jídlo
Až třetina všeho jídla na světě se vyhodí. Spoustu chytrých rad jak ušetřit a neplýtvat jídlem, včetně receptů, najdete na webu Zachraň jídlo.
Věci vyměňujte
Už jste zkusili čím dál populárnější swapování, tedy výměnu věcí? Je to jednoduché. Přidáte se do některé ze swapovacích skupin na sociálních sítích a vyměňujete své nepotřebné věci za ty, které by naopak udělaly radost vám. Nepotřebujete ani korunu a můžete zde získat třeba krásné a zajímavé vánoční dárky.