Pondělí 7. října 2024
Svátek slaví Justýna, zítra Věra
Oblačno 16°C

Zemřel synovec atentátníka na Heydricha Vratislav Ebr (†81): Jeho matku nacisté po porodu poslali do plynové komory!

Autor: pma, ČTK - 
14. listopadu 2023
11:39

Františka Sívková-Valčíková byla v roce 1942 těhotná a na svět měl zakrátko přijít syn Vratislav. Sestra Josefa Valčíka, parašutisty ze skupiny Silver A, s nově narozeným potomkem dlouho nezůstala. Během očekávání byla vězněná gestapem a po porodu v pankrácké věznici ji nacisté poslali do plynové komory. Pravdu o své rodině se Vratislav, kterého si adoptovala rodina Ebrových, dozvěděl až na prahu dospělosti. Vratislav Ebr byl v dospělosti ve vedení Arbesova knihkupectví, sbíral bibliografii a psal knihy. Zemřel 13. listopadu věku jednaosmdesáti let.

Vratislav Ebr se narodil  20. října 1942 manželům Františce a Františku Sívkovým. Jeho příchod na svět byl ale dosti dramatický. Namísto v porodnici se Vratislav narodil v nevlídném prostředí pražské pankrácké věznice. Tam byla několik měsíců Františka Sívková, rozená Valčíková, vězněna gestapem kvůli zapojení jejího bratra Josefa Valčíka (parašutista ze skupiny Silver A, pozn. redakce) do atentátu na Reinharda Heydricha.

Krátce po porodu byla žena poslána na smrt do plynové komory v Mauthausenu. V témže koncentračním táboře zemřel i Vratislavům otec František a další příbuzní Josefa Valčíka. Vratislav se krátce poté dostal do kojeneckém ústavu v Praze-Krči. Tam měli Němci posoudit jeho „rasovou čistotu“.

Maminka moc dobře věděla, co ji po porodu čeká

„Já jsem asi neodpovídal jejich představám o árijském typu. Naštěstí ale přišel konec války a ten vyřešil i rozhodování o mém osudu. Osvojili si mne manželé Ebrovi a dali mi všechnu svou lásku. Měl jsem velmi šťastné dětství, ale že nejsem jejich, to mi řekli až dvanáct let po válce. Báli se totiž, že se jim odcizím,“ vzpomínal před časem Ebr pro Mladou frontu Dnes.

Video  Jeho strýc zabil Reinharda Heydricha: Vratislav se narodil v cele, maminku mu pak popravili  - Zuzana Bubílková, Petr Soukup, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Pro Paměť národa přiznal, že když mu adoptivní rodiče říkali pravdu o jeho původu, plakali. On ale skutečnost, že má jiné biologické rodiče přijal s naprostou vážností a nic nezlehčoval. Celý život ale nepřestal přemýšlet nad muky, která museli jeho příbuzní během druhé světové války prožívat.

„Často jsem myslel na mé biologické rodiče. Jakým utrpením si moje maminka Františka musela projít. Myslím, že moc dobře věděla, co ji po porodu čeká,“ svěřil se před lety pamětník pro Paměť národa. 

Viděl upálení Jana Palacha

Vratislav Ebr se vyučil se knihkupcem a celý život pracoval v tomto oboru. V srpnu 1968 zažil obsazení budovy Československého spisovatele vojsky Varšavské smlouvy, dne 16. ledna 1969 se stal očitým svědkem upálení Jana Palacha. V 80. letech obnovil slávu jména Jakuba Arbese, po němž se souhlasem vedení nechal pojmenovat knihkupectví na Smíchově. Tam pořádal autogramiády, besedy, setkávání a happeningy, jež budily pozornost. V letech 1997 až 2004 knihkupectví provozoval soukromě. Napsal knihy Všechny krásy Prahy, Drobničky z Prahy, Sranda po životě nebo Narozen na popravišti, ve které popsal svůj pohnutý, dramatický vstup do života.

Synovec Josefa Valčíka zemřel v pondělí 13. listopadu ve věku 81 let. „Srdíčko pana Vratislava Ebra dotlouklo dnes v ranních hodinách. Rozloučení se na přání zesnulého uskuteční v rodinném kruhu,“ sdělila za rodinu zesnulého Jana Šafaříková.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi