Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Strach o Arturka s SMA! Podstoupil náročnou operaci kyčlí

Autor: VaB - 
26. října 2023
20:05

Malý Artur trpící spinální svalovou atrofií má za sebou náročný zákrok, při kterém mu lékaři operovali kyčle. Podle rodičů je ve stabilizovaném stavu a vše dopadlo dobře. Přiložili i fotografii z nemocnice, kde je chlapeček napojený na přístrojích.

Artur je jedním z dětí, které trpí spinální svalovou atrofií v nejtěžší formě. Problémy a komplikace se ho drží, naposledy musel podstoupit náročnou a pro rodiče obávanou operaci kyčlí. Rodiče o tom informovali už v dubnu, kdy to pro ně ale nebyla moc radostná zpráva.

„Dnes začalo jedno z nejnáročnějších období plného neskutečného strachu, otázek, slz a coby kdyby,“ informovali před nedávnem na svém facebooku. Situace se v minulosti zhoršila a už nebylo o čem dál přemýšlet, případně odsouvat termín operace.

Kromě samotné operace kyčlí šlo také o úpravu jamek. Před samotným zákrokem museli společně s chlapcem podstoupit mnoho předoperačních vyšetřeních u řady různých odborníků. „To vše proto, aby byla co největší jistota, že Arturkovo tělíčko takhle velký zásah zvládne,“ dodávali smutně rodiče. 

Vše nakonec patrně dobře dopadlo. „Je to náročné, ale Arturek je stabilizovaný. Operace proběhla v pořádku,“ dodali na facebooku.

Smutná diagnóza

Spinální svalová atrofie byla u Arturka zjištěna v pěti měsících, už v šesti týdnech přestával hýbat ručičkami a otáčet hlavou. Před třemi lety se stal čtvrtým dítětem v republice, kterému nemocnice podala jeden z nejdražších léků světa Zolgensmu. Ta by měla výrazně zpomalit účinky genetické nemocnice ovlivňující hybnost.

Na svých stránkách mají zveřejněný také transparentní účet, na který jim lidé posílají dary.

Video  Rodiče malého Arturka se spinální svalovou atrofií  - TV Blesk Zdeněk Matyáš
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi