Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Další tornádo v Česku?! Vyvrácené stromy, poničená auta a trampolína na stromě!

Autor: ČTK - 
30. dubna 2023
10:22

Meteorologové prověřují několik hlášení o možném sobotním výskytu tornáda v Česku. Pravděpodobně zasáhlo obec Lubná u Poličky na Svitavsku. Snímky zdevastované krajiny přišly také z Nejepína u Chotěboře. Bouře způsobily na několika místech poměrně výrazné škody. 

Tornádo podle svědků zasáhlo Lubnou kolem 13:00. „Prvotní průzkum radarových dat zde jasně ukazuje na konvektivní buňce přítomnost tzv. hook echa, radarové signatury, která svědčí o tom, že to, co způsobilo v Lubné škody, byla minisupercela,“ uvedli meteorologové. Jeden ze svědků podle nich viděl na vlastní oči chobot tornáda. „Situaci sledujeme a vyhodnocujeme,“ dodal ČHMÚ.

„Trošku nás to tady zasáhlo, jeden dva baráčky, lidé si dali zpátky tašky všechno je v pohodě, nebylo to tak hrozné,“ řekl starosta Josef Chadima (SNK obce Lubná). Osobně tornádo neviděl, ale místní lidé ano, dodal.

Snímky po údajném řádění tornáda přišly také z Nejepína u Chotěboře. Na záběrech jsou patrné vyvrácené stromy, poničené střechy domů, auto nebo dokonce trampolína uvíznutá na stromě. 

Tornáda jsou součástí takzvaných supercel, což jsou silné bouře rotující kolem své osy. Meteorologové ale upozorňují, že samotné supercely nemusejí být provázeny extrémními jevy, tedy ani tornády. Na území České republiky se ročně vyskytnou maximálně jednotky tornád, v naprosté většině slabých, některý rok se neobjeví tornádo žádné. Každý rok se ale vyskytnou desítky supercel.

Letos se již na začátku dubna objevilo tornádo poblíž Letovic na Blanensku. Prošlo územím o délce asi čtyři kilometry a způsobilo zejména lokální vývraty v lesích. Bylo na stupni nula, tedy nejslabším. Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5.

Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu za sebou tehdy nechalo devastující škody na majetku a šest obětí na životech. V některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně, silnější předtím v Česku nikdy nebylo.

Video  Tornádo v Lanžhotě 13. června 2022 mělo rychlost zhruba 150 km/h Poškodilo na 30 domů.  - Počasí online Morava
Video se připravuje ...

Jan Kocián ( 30. dubna 2023 14:54 )

Část slovenských meteorologů se už omluvila (avšak ne ti z SHMÚ)... za to, že sobotní bouřky na Slovensku byly daleko slabší, než čekali. Přesněji se jednalo o jeden bleskový výboj na Slovensku.

Jan Kocián ( 30. dubna 2023 13:39 )

Nejenže první oficiální výstraha na možnost silných bouřek přišla cca 90 minut předem (což je samo o sobě špatně), ale ČHMÚ vůbec nevaroval Pardubický kraj... a právě tam včera zřejmě úřadovalo tornádo.

nadčasový MP ( 30. dubna 2023 12:45 )

Souhlas. Například jedovatý přízemní ozón, vznikající slunečním zářením na vrstvu oxidů dusíku (automob.provozem) se stále zvyšuje a když se nebude řešit zhoršující se znečištění ovzduší, udusíme sami sebe svým pohodlným životem.

lollo ( 30. dubna 2023 11:10 )

Těším se každým dnem. Už si chystám lehátko.

lollo ( 30. dubna 2023 10:30 )

Tornáda, polární záře, už jen čekám, kdy se nám sem přestěhuje i moře.

Zobrazit celou diskusi