Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Podcast: Tetování, piercing genitálií a implantáty. Mascha prozradila, proč si lidé modifikují těla

Video se připravuje ...
Autor: pdc, ub, jim - 
30. prosince 2022
17:00

Jakmile se člověk svlékne do naha, druhou osobu může lecčím uhranout. Ať už svojí krásou, ale třeba i tetováním, piercingem nebo jinou tělesnou modifikací. Jaké všechny druhy úprav těla existují, a proč (si) to lidé dělají, odhalila expertka Marie König Dudziaková z legendárního pražského studia Hell.

Modifikace těla nejsou v dějinách lidstva ničím novým a své schránky zkrášlovali lidé ve většině kultur po celém světě. Kupříkladu v roce 1991 byla v části Ötzského údolí italských Alp nalezená asi 5300 let stará mrtvola pravěkého člověka, která na sobě měla zachovaná tetování. V dnešní době je však tetování jen jedna z mnoha tělesných modifikací, které si může člověk udělat.

Video Už budu! Celý rozhovor s Marií König Dudziakovou - Marek, Chebotareva
Video patří k placenému obsahu Blesku
Odemknout video

"Je důležité říct, že tyhle úpravy jsou nemedicínského charakteru. To znamená, že to nejsou třeba jizvy po operacích nebo po úrazech. Jsou to zákroky, pro které se ten člověk rozhodne dobrovolně. Takže to může být skarifikace, tedy vytváření nejprve ran skalpelem, případně přiložením něčeho horkého, typicky kovu a na tom místě potom vznikne jizva umělecká. A to je vlastně ten cíl. Je to v podstatě tetování, ale ten obrazec není vytvořený inkoustem, ale tou jizvovitou tkání," vysvětluje jednu z technik Marie alias Mascha, která je zároveň spisovatelka a ilustrátorka.

Dále se v body modification užívají nejrůznější implantáty, které se dávají pod kůži. "Nejčastěji lidé znají rohy, které bývají na čele, ale lze ty implantáty umístit na další místa na těle. Často to jsou i ruce, na nichž to vytvoří plastický reliéf," jmenuje možnosti spisovatelka. Jiné implantáty mohou procházet kůži, to znamená, že část toho implantátu je pod kůží a část vykukuje ven. "Asi nejznámějším příkladem je kovové číro, kdy kotva šperku je umístěná pod kůží a nahoru vystupuje zakončení, na které je možné našroubovat různé ozdoby."

Děkujeme, že nás sledujete, odebíráte a hodnotíte. Můžete nám napsat, co si o podcastu myslíte, nebo doporučit hosta na bleskpodcasty@cncenter.cz či přímo Zorye Blue na její instagramový profil.

Další tělesné modifikace bývají už brutálnějšího rázu, kdy se probodávají nebo rozřezávají různé a často i velmi citlivé části těla. Nejznámější je asi split jazyka, kdy se jazyk rozdělí napůl a vznikne takový ještěrčí jazyk. "Split lze dělat i na penisu, říká se mu cocksplit," vzpomínala Marie König Dudziaková. K úpravám těla patří i rituály, které modifikátoři sdílejí s BDSM komunitou.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa