Středa 29. března 2023
Svátek slaví Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, sněžení 4°C

Vlaďka (35) s rakovinou je uvězněna v Rusku: Repatriace je v nedohlednu a její stav se horší

Autor: VaB - 
17. září 2022
05:00

Jsou téměř šest tisíc kilometrů daleko od domova, Vlaďka (35) leží v nemocnici a její muž Ronald mezitím řeší, jak svou vážně nemocnou ženu dostat z Irkutsku v Rusku zpět do Prahy. Společně se tam vydali kvůli Vlaďce, která trpí rakovinou. V Česku jí řekli, že už jí nemají jak pomoci, rozhodla se proto vyzkoušet ruské šamany. Bohužel k tomu nedošlo, nádor začal tlačit na míchu a ona zůstala od prsou dolů ochrnutá. Důležitá repatriace je navíc v nedohlednu.

O mladé ženě z Prahy jsme již psali. Vlaďka Exenberger si před lety prošla rakovinou děložního čípku. Následovala náročná léčba, chemoterapie nebo uměle vyvolaná menopauza. Nakonec se rakovinu podařilo překonat.

Ne na dlouho, před několika měsíci si znovu vyslechla zdrcující zprávu. Nemoc se vrátila, tentokrát v podobě metastáze na levé plíci. Opět přišla na řadu náročná léčba, po šesti cyklech chemoterapie bylo vše ztraceno a bez úspěchu. „Lékaři klasické medicíny jí sdělili, že pro ni už nemohou nic udělat,“ popsala kamarádka Kateřina, která na pomoc Vlaďce založila sbírku na stránkách dobročinné organizace Donio.

Cesta do Ruska

35letá žena to ale nechtěla vzdát. Vydala se cestou alternativní léčby, ta měla ale jen krátkodobý účinek, a navíc byla velmi finančně náročná. Poslední naděje proto společně s manželem Ronaldem upřeli k léčitelům v Irkutsku v jihovýchodní Sibiři.

„Do Ruska jsme odcestovali na vlastní náklady za účelem návštěvy místního léčitele, který má za sebou mnoho vyléčených pacientů z rakoviny a jiných životu nebezpečných nemocí,“ popsal Blesku manžel Ronald Exenberger.

Přiletěli 28. srpna, o dva dny později ale Vlaďka ochrnula. Od prsou dolů, hýbat může jen hlavou a rukama. Skončila v tamní nemocnici, kde zjistili, že nádor začal tlačit na míchu. „Následující den nám bylo oznámeno, že místní nemocnice nebude nic dělat a doporučují odvoz domů,“ dodává Ronald. V tu chvíli byl manželský pár téměř šest tisíc kilometrů daleko od domova…

Repatriace v nedohlednu?

Dvojice se proto musela rozhodnout, co dělat. Přišlo tedy na to začít řešit cestu zpět domů. Zároveň do toho jim v nemocnic řekli, že musí zařízení opustit. Museli jim proto za pobyt platit hotově, přišlo je to na necelých čtyřicet tisíc korun. 

Když se jim po několika dnech podařilo na něčem domluvit s jejich pojišťovnou, dozvěděli se, že je repatriace bude stát 150 tisíc euro. To je v přepočtu na korunu asi 3,6 milionu korun. Mezitím se Ronaldovi podařilo sehnat o padesát tisíc euro levnější cestu.

Několikadenní čekání v nejistotě nepomohlo ani Vlaďce. Ta leží nehybná na nemocničním lůžku, kvůli ochrnutí má už i vážné proleženiny 4. stupně. „Jsme v beznadějné situaci, kde AXA evidentně prodlužuje náš letecký převoz za účelem jasného stanoviska jejich právníků a lékařů. Bohužel, její nekrózy potřebují okamžitou operaci a ta nám byla přislíbena po příjezdu do Prahy,“ popisuje zoufalý Ronald.

Vyjádření pojišťovny

Blesk.cz kontaktoval i zmíněnou pojišťovnu. „Zjišťoval jsem aktuální situaci k tomuto případu a repatriace je již domluvena, převoz je již zaplacen dodavateli a bude nyní probíhat. Zároveň jsme s klientkou domluveni na následném šetření případu, zda se nejednalo o porušení podmínek (pre-existence a vycestování do sankcionované země – nerespektování doporučení MZV). Vše se bude ale řešit, až klientka bude v bezpečí doma,“ popsal mluvčí Pavel Bodiš.

Na dotaz, zda o tom Ronald a jeho žena něco vědí, odepsal: „Jestli je domluvena, tak proč sedím v nemocnici 14 dní?“ Do té doby jim nic o „domluvené repatriaci“ nepřišlo. Naopak ale obdrželi dokument, ve kterém mají souhlasit „s riziky související s urgentním leteckým převozem“. „Když nám pojišťovna nepomůže, tak tady může moje žena umřít.“

Bodiš dodal, že repatriace z Ruska je v současné době náročnější. Zřejmě kvůli aktuální situaci na Ukrajině a s tím souvisejícími sankcemi na Rusko.  

Video  Devítiletá Anička Janatková. Okolnosti její vraždy zůstávají neobjasněny  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa