Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Ministři zdravotnictví EU v Praze: Proberou vakcíny i dopady Putinovy války, povečeří v Rudolfinu

Autor: ČTK - 
6. září 2022
08:04

V Praze dnes večer začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zdravotnictví Evropské unie. Na programu mají ve středu debatu o plánech pro boj s rakovinou či vzácnými chorobami nebo dopady války na Ukrajině na zdravotnictví. Součástí jednání bude schůzka zástupců unijních zemí s výrobci vakcín proti covidu-19 o změnách smluv a budoucích objednávkách. Dnes večer akci, která je součástí českého předsednictví Radě EU, zahájí slavnostní večeře ministrů a dalších hostů v Rudolfinu.

Evropská komise v únoru 2021 představila Evropský plán boje s rakovinou, který směřuje do prevence, výzkumu a léčby rakoviny, i významné finanční prostředky. Jedním z cílů českého předsednictví je jeho další rozpracování do konkrétních záměrů. Ministři budou na jednání vyzváni, aby tento záměr potvrdili.

Iniciovat chce Česko také vznik podobného plánu pro vzácná onemocnění. Do budoucna by unijní země mohly pro pacienty s nemocemi, kterými trpí méně než pět lidí z deseti tisíc, společně nakupovat léky, což by zvýšilo jejich dostupnost evropským pacientům.

Ministři se budou ve středu zabývat také očkováním jako prevencí mnoha vážných infekcí, nejen covidu-19. Diskutovat budou o klesající proočkovanosti, podpoře výzkumu a výroby očkovacích látek nebo komunikací.

Česko jako předsednická země navrhuje Unii také mechanismus, kterým by měly státy EU koordinovat svá stanoviska vůči Světové zdravotnické organizaci (WHO) či OSN, aby vystupovaly jednotně.

Na jednání se připojí on-line ukrajinský ministr zdravotnictví Viktor Ljaško. Kromě poskytování zdravotní péče uprchlíkům z Ukrajiny v evropských zemích se bude řešit zajištění kontinuity péče po jejich návratu do vlasti. Jednat se bude i o sblížení nároků na vzdělávání lékařů a sester, jejich vzdělání z Ukrajiny je v současné době obtížně uznatelné.

S výrobci očkovacích látek bude ve středu odpoledne jednat řídicí komise evropského Úřadu pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA). Jednání, která formálně vede Evropská komise, začala v červenci. Klíčová debata se povede o úpravě stávajících smluv tak, aby státy nemusely platit a posléze likvidovat vakcíny, které nevyužijí.

Video  Očkování zachraňuje životy! vzkázal Válek v Blesku. Hrozí další lockdowny a povinné roušky?  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

dixid ( 6. září 2022 14:26 )

Karlovarsky filmovy festival

dixid ( 6. září 2022 14:23 )

No rozhodne mene nez dotace z CEZ na Karlovarsky filmofy festival a jeden mesicni plat manazeru v CEZ. Spise by vas melo zajimat KDO a O CEM diskutuji. Ktere nevyzkousene "leky" a injekce "daruji" Cesku ? ( protoze zkouset nove latky na krysach je drahe ) Vsiml jste si, ze vam tlaci Paxlovid na C19? A s velkou slavou o tom Valek hovori v mediich...a taktne pomlci o tom, ze tento lek nema radne testy a je povolen pouze v nouzovem rezimu ?

Jirik-ta ( 6. září 2022 11:39 )

Zimou zfialovíme!

jajas ( 6. září 2022 08:21 )

A to jakože proč zase někoho z EU "hostíme? By mně zajímalo, kolik to bude zase stát...

Jirik-ta ( 6. září 2022 08:20 )

Proberou dopady svého nesmyslného počínání vůči Rusku a vlastní zemi a jejím obyvatelům.
Existuje cesta ven. Říká se tomu "nein­terven­cionis­mus" Žádné NATO a ani cent navíc pro Ukrajinu!
Jak dopravit do Česka levný plyn? Překvapivě jednoduché! Stejným plynovodem ze Srbska jak to udělal Orbán!
jedině nákup levných energií🧣👘 pokud chceme uspět na trhu s našimi produkty

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa