Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Ruští trollové necítí stud! Olena se stala symbolem války. Málem přišla o zrak, teď o ní lžou

Autor: D.N. - 
6. září 2022
05:00

Děsivé fotky Oleny Kurylové (52) a jejích zranění, způsobených ruským raketovým útokem, obletěly na začátku války svět. Polským a britským lékařům se povedlo zachránit její zrak, Olena však nyní čelí útokům proruských trollů na sociálních sítích, kteří tvrdí, že je pouze najatou herečkou.

Již v dubnu podstoupila Olena operaci v Polsku, která jí vrátila část jejího zraku. Výsledky ovšem bohužel nebyly trvalé – polští doktoři Oleně řekli, že nejlepší varianta, kterou jí můžou nabídnout, je 20 % zraku v jejím pravém oku, pro což by ale zároveň musela každé dva až tři měsíce do konce života podstoupit další operaci. Olena, původní profesí učitelka, se mezitím vrátila ke své původní profesi a začala v Polsku nabízet dobrovolné výtvarné hodiny pro děti ukrajinských uprchlíků. Ačkoliv jí vyučování dětí přinášelo spoustu radosti, válka se projevovala i v tom, co děti malovaly. „Buď malují válku, nebo jejich život před válkou a jejich domov, nebo své rodiče a sny o míru. Dívky často malují obrázky svých matek, zatímco kluci malují tanky a letadla.“

Britské noviny The Mail on Sunday však nedávno zveřejnily zprávu, že Olena je díky finanční sbírce nyní v Británii, kde by měla podstoupit operaci na klinice světově uznávaných expertů Sheraze Daya a a Toma Williamsona. Ti po prostudování její zdravotní situace tvrdili, že dokáží zachránit větší procento jejího zraku. Profesor Tom Williamson Oleně následně už po osobní konzultaci oznámil, že věří, že jí dokáží pouze jednou operací zachránit až polovinu zraku. „Jsem velmi vděčná štědrosti cizích lidí, kteří mi pomohli a nikdy mě nenechali se vzdát“ řekla k tomu Olena. Její oko však nyní potřebuje odpočinek, Olena tak bude mít další konzultaci v říjnu a operace je naplánována na leden.

Ruská propaganda jede nonstop, zapojil se i diplomat

Článek vyvolal rychlou reakci ruských trollů, kteří oživili již zdiskreditované tvrzení, podle kterých je celý příběh vymyšlený a Olena je lhářkou, najatou herečkou či dokonce členkou ukrajinské divize pro informační válku. S posledním zmiňovaným tvrzením přišel již v únoru, kdy byly zveřejněny první fotky Oleny a jejích zranění, zástupce ruského diplomata při OSN v Ženevě Alexander Alimov. Ačkoliv Twitter některé ze lživých tweetů odstranil, Alimovův tweet na jeho profilu zůstává dále.

„Twitter i jiné platformy musí něco udělat a odstranit ty lži“ řekla k tomu Olena novinám The Mail on Sunday. „Lidé by vždy měli znát pravdu. Je mi jasné, že vždy budou nějací lidé, kteří mi nebudou věřit, ale s tím nic neudělám.“ Mluvčí Twitteru se k tomuto tématu vyjádřil následovně: „Hlavní prioritou Twitteru je bezpečnost lidí a naše bezpečnostní týmy identifikují a narušují pokusy šířit falešné nebo zavádějící informace." Twitter také podle jeho informací od začátku ruské invaze odstranil více než 75 tisíc účtů, které šířily falešné zprávy o válce a porušovaly podmínky použití.

Evropská unie se dezinformacím brání, bude to ale stačit?

Dle agentury AP se ruská propaganda od začátku invaze na Ukrajinu diverzifikovala. Zatímco před začátkem invaze mohla spoléhat na Russia Today a Sputnik, Evropská unie oba tyto velké kanály zablokovala a Rusko tak musí nacházet jiné cesty, jak obsah dále šířit. Někdy stačí jen odstranit logo a obsah nahrát z jiného účtu, Rusové však nacházejí i jiné způsoby. Jeden z nich je například vytvářet a mít k dispozici tzv. „sleeper sites“, neboli stránky, které nahrávají běžný obsah a budují si publikum, ale v daný moment přepnou a začnou posílat propagandu.

Evropská unie se proti tomu však snaží bojovat. Viceprezidentka Evropské komise Věra Jourová k tomu například nedávno řekla, že dezinformace jsou „rostoucím problémem v Evropské unii a skutečně musíme přijmout důraznější opatření.“ Na jaře pak Rada Evropské unie a Evropský parlament našli shodu na Zákonu o digitálních službách (Digital Services Act) a jeho schválení v Evropském parlamentu je nyní považováno za formalitu.

Zákon by měl pod hrozbou vysokých pokut donutit velké technologické firmy být proaktivní a dělat víc pro to, aby se dezinformace tak jednoduše nešířily. Mathias Vermeulen, spoluzakladatel agentury AWO, který na zákonu pracoval, o zákonu pro The Washington Post řekl, že „bude zlatým standardem pro regulaci online platforem pro jakéhokoliv regulátora na světě“, jak moc a jak rychle však v souboji s dezinformacemi pomůže je však stále otázkou.

Video  „Někteří vojáci neví, kde bojují.“ Expert o „strašpytlu" Putinovi i čemu věří běžný Rus  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

20:44
Dnes

Další zatýkání mezi ruskými „siloviky“: Ruská média informovala o zadržení Vladimira Vertěleckého z ministerstva obrany, kde má na starosti obranné zakázky.

Vyšetřovatelé uvedli, že ho viní ze zneužití pravomocí. Konkrétně z toho, že v roce 2022 schválil v rámci státní zakázky nedokončenou práci, kvůli čemuž vznikla státu škoda ve výši přes 70 milionů rublů (kolem 18 milionů korun).

19:24
Dnes

Několik stovek lidí dorazilo do horní části Václavského náměstí v Praze na shromáždění evropských stran sdružených ve frakci Identita a demokracie (ID). Mítink pořádalo české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako hlavní akci své závěrečné kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Předseda Tomio Okamura v projevu kritizoval českou vládu i Evropskou unii kvůli jejich podpoře Ukrajiny nebo postoji k migraci, po něm promluvili zástupci spřízněných evropských stran.

Na Václavské náměstí dorazili i odpůrci SPD a příznivci Ukrajiny. Policisté zajistili tři lidi, které podezírá z přestupku - pokoušeli se házet vajíčka na Okamuru během jeho projevu.

19:11
Dnes

Veteráni i civilisté pokládají květiny ke spontánnímu památníku vojákům padlým ve válce s Ruskem na náměstí Nezávislosti ("majdanu") v Kyjevě.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa