Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Drahá žvanírna, ostuda, nebo krok kupředu? České předsednictví EU očima europoslanců

Autor: Nikola Forejtová, ČTK - 
24. ledna 2022
05:00

České předsednictví v Radě EU nám může podle europoslanců výrazně pomoci v prosazování našich zájmů. A rozhodně je i dostatek času pro to, aby se případné změny v Evropské unii prosadily. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) se ale rozhodně nejedná o drahou žvanírnu, jak předsednictví údajně nazval expremiér Andrej Babiš (ANO). Babiš navíc podle některých politiků podcenil přípravu a je tak nyní nutné dohánět debaty i zakázky. Expředseda vlády ale kritiku odmítá. 

Již za půl roku usednou Češi k druhému předsednictví v Radě EU. Letošní diplomatickou šanci odstartujeme v červenci a půl roku budeme mít možnost protlačovat dopředu témata, která mohou pomoci nejen České republice, ale i našim podobně smýšlejícím partnerům. 

„V žádném případě to není ani žvanírna ani přehled ztraceného času. Dá se to využít tím způsobem, že většina lidí, kteří jsou do předsednictví zapojení, mohou výrazným způsobem diktovat témata, kterými se bude EU zabývat,“ popisuje šanci, kterou pro Česko předsednictví má, Blesk Zprávám europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). 

Zdechovský vysvětlil, že během 18 měsíců, kdy spolupracuje trio států - v našem případě je to Francie, Česko a Švédsko - můžeme opravdu stihnout mnoho zařídit a i si prohlasovat případné zákony, novely apod.. „Určitě ano a je za tu dobu možné vyjednat komise a přesvědčit lidi argumenty,“ konstatoval na dotaz, zdali se stihne i nějaké finále u našich návrhů. Jako příklad uvedl debaty o čistotě jaderné energie.

Zdechovský o amatérismu, Kolaja o penězích

Už nyní se debaty o jaderné energii stáčí pozitivně k našemu smýšlení. Evropská komise vyslyšela volání Česka a dalších členských států a návrh o dočasném zařazení čistoty jádra nyní čeká na vyjádření dalších členů EU. Poté budou mít země a Evropský parlament čtyři až šest měsíců na to, aby jej případně odmítly. 

Podle Zdechovského je úkolem diplomatů, aby odpůrcům jaderné energie vysvětlili své postoje a předložili jim argumenty. Dokládá tím i důležitost předsednictví. O jádru hovořil s českým premiérem Petrem Fialou (ODS) i předseda Evropské rady Charles Michel, který byl v Česku 13. ledna. Premiér Michelovi sdělil, že Česká republika potřebuje, aby jádro bylo považováno za čistý zdroj. 

Zdechovský pak vysvětluje, že podobné diskuze se měly vést dlouho předtím, než začalo naše trio úřadovat. To se ale dělo méně, než by nejspíše bylo záhodno. 

„Nelze říci, že budeme chtít změnu taxonomie, aby jaderná energie byla zařazena mezi čisté zdroje, ale musíme to odpracovat po diplomatické rovině. Naši diplomaté musí mluvit s kolegy a přesvědčit je, že je to důležité a to prostě odpracované nebylo,“ uvedl Zdechovský. Česká republika, přesněji vláda Andreje Babiše (ANO), totiž přípravy na předsednictví podle některých jazyků podcenila. Minimálně na rovině politické a lidských zdrojů.

„Nejde to prostě řešit jen vzdáleně, musíme tu mít lidi, co chodí do parlamentu a do komise. To svědčí spíše o tom, že je to amatérsky vnímané.  A že Česko není schopno z EU dlouhodobě vytěžit maximum,“ hřímá europoslanec. 

Předsednictví ČR v EU: Trio tvoříme s Francií a se Švédskem. Francie se vedení Rady již ujalo Předsednictví ČR v EU: Trio tvoříme s Francií a se Švédskem. Francie se vedení Rady již ujalo | Reuters

Podobně mluví i další český europoslanec a také nový 1. místopředseda pirátské strany Marcel Kolaja. Ten zmínil i problém s malým rozpočtem. Letos totiž jdeme do předsednictví s 1,4 miliardou - v letech 2007 až 2009 jsme v předsednictví utopili více jak 3 miliardy. 

„A když se bavíme o penězích, musíme se hlavně bavit o personálu. Musí tu být lidi a ti už se tu měli rok připravovat,“ zmínil pro Blesk Zprávy. „Ta politická příprava je obrovský problém, respektive její neexistence. Nemám pochyb o tom, že úředníci na stálém zastoupení pracovali, ale pokud nemáte politické vedení, no, to je jako když chcete postavit dům a máte jen řemeslníky, ale ne plány,“ komentoval Kolaja.

I Zdechovský podotýká, že si nemyslí, že by aktivní čeští diplomaté něco zanedbali. Ve vzduchu ale visí intenzita setkávání a komunikace s Českem. Lidé jsou nyní nicméně namotivováni, aby vedli častější a intenzivnější diskuze a motivována se zdá i nová vláda Petra Fialy (ODS). „Od nové vlády jsou velká očekávání a ta vláda je dost komunikativní, předchozí se nescházela s europoslanci a současná vláda, i díky tomu, že zřídila i ministra pro evropské záležitosti, ukazuje výrazný posun,“ konstatoval. 

Fiala již avizoval, že koalice Spolu a PirStan plánují rozpočet pro předsednictví pořádně rozebrat. Není tak vyloučené, že by se výsledné finance na pokrytí navýšily. 

Babiš: Uvidíte, co se tam povídá

Kritiku ale expremiér několikrát odmítl. „Já fakt nechápu, že někdo říká, že jsme to podcenili. Je to připravené. Stačí si přečíst ten web na Úřadu vlády. Rozpočet jsme navýšili na 1,4 miliard, zdvojnásobili jsme počet stálého zastoupení v Bruselu, je tam více než 250 pracovníků,“ řekl ve svém projevu ve Sněmovně během hlasování o důvěře Fialově kabinetu. 

Babiš (ANO) uvedl, že za zavřenými dveřmi si každý prosazuje jen to, co se hodí jeho státu. „Za těmi dveřmi jsou premiéři sami, nikdo jiný tam není a tam, když vám řeknou, že odevzdáte mobily a zapnou rušičky, tak uvidíte, co se tam povídá!“ pokračoval s tím, že prosadil například i to, že se hlavní summit v říjnu bude konat v prostorách Pražského hradu. 

Video  Babiš ve Sněmovně šil do Fialy a spol. hodinu a půl: Schytal to „chaot“ Válek i Brno  - ČTK
Video se připravuje ...

Babiš má podle svědectví členů jeho bývalého kabinetu v roce 2019 nejspíše vlažnější vztah k předsednictví. Údajně akci nazval jen „drahou žvanírnou“ a údajně dokonce uvažoval o tom, že ČR Radu nepovede. To popřel s tím, že jen konstatoval, že je předsednictví drahou záležitostí. 

Blesk Zprávy se ptaly, zdali nám tedy Babišův přístup, ale i kauzy, které se jej dotýkaly, nějak nepoškodily. A zdali nás nemůže čekat ostuda, jako v roce 2009, kdy se zjistilo, že firma Promopro získala zakázku od Úřadu vlády bez výběrového řízení. 

Podle Zdechovského je naše pověst možná trošku pošramocená, rozhodně to ale není nejdůležitější téma. „Dnes se řada úředníků kouká do budoucnosti. Česká republika navíc nebyla jediná, která si udělala ostudu během předsednictví. Třeba Rumuni posílali do Bruselu lidi, co neumí anglicky,“ zmínil europoslanec.

Na českém území je v plánu 282 akcí. Konat by se měl jeden neformální summit hlav států, 14 neformálních Rad EU, dvě setkání české vlády s Evropskou komisí a Evropským parlamentem, 66 neformálních pracovních skupin nebo 51 konferencí a dalších předsednických jednání. Neformální rady by se v Praze měly konat od července do října, termín summitu zatím nebyl stanoven.

snehulak ( 24. ledna 2022 09:41 )

Jsme jednou v EU a tak musíme poslouchat. Já se jen směju žvanilům co plácají o tom co půlrokem předsednictví získáme. Ale určitě posílíme předpoklad jak poslušně umíme stahovat ocasy, když EU zavelí.

ANOrozkradanidotaci ( 24. ledna 2022 09:06 )

Náš slavný eurokomisař Špidla (ČSSD) také neuměl anglicky ani kváknout a teď má důchod přes 200.000,-Kč a samozřejmě mu jej valorizují.

johnny stopper ( 24. ledna 2022 07:52 )

jednoznačně ostuda, předsedat takovému spolku

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa