Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jasno 20°C

Miminko si z války odneslo popáleniny na většině těla: Pražští lékaři dívenku podrobili prvnímu náročnému zákroku

Aktualizováno -
30. března 2022
13:35
Autor: ČTK, diz, rix - 
26. března 2022
11:36

Čeští vojáci letecky dopravili z Polska do Prahy osmnáctiměsíční ukrajinskou dívku, která utrpěla popáleniny na 60 procentech těla. Na Ukrajině čelící ruské invazi by jí nebylo možné poskytnout náročnou odbornou péči. Šlo o první převoz takto popáleného člověka do Evropské unie od počátku bojů. Popálená holčička podstoupila první zákrok na klinice popálenin na Vinohradech.

Vojáci dopravili do Prahy 18měsíční ukrajinskou dívku s popáleninami na 60 pct těla. Jde o první převoz takto popáleného člověka do EU od počátku bojů. Evakuace se uskutečnila jako součást zdravotně-humanitárního programu Medevac.

Vojáci převezli do Prahy vážně popálenou ukrajinskou holčičku. Utrpěla popáleniny na 60 procentech těla. Vojáci převezli do Prahy vážně popálenou ukrajinskou holčičku. Utrpěla popáleniny na 60 procentech těla. | Twitter Ministerstva vnitra

Letecký transport z nejbližšího letiště Řešov u ukrajinských hranic zabezpečili piloti kbelské základny s letounem CASA,“ informovala armáda. Vojáci vyrazili do Polska několik hodin po žádosti ministerstva vnitra o převoz.

Na Ukrajině ošetření nebylo možné

Na Ukrajině by nebylo možné těžce popálené holčičce kvůli válce poskytnout náročnou péči, uvedlo vnitro. Převoz se uskutečnil ve spolupráci s armádou a českým velvyslanectvím ve Varšavě, zdravotní péči koordinuje ministerstvo zdravotnictví s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze.

První náročný zákrok

Dívenka v Praze na Vinohradech podstoupila první náročný zákrok. Lékaři jí z těla odstranili odumřelou tkáň. „Provedli jsme nekrektomii (odstranění mrtvé tkáně) z plochy téměř 30% povrchu těla na končetinách. Jedná se o velmi náročný zákrok, který je spojen s krevními ztrátami a extrémními ztrátami tepla,“ uvedli v tiskové zprávě. Na krytí obnažených defektů doktoři použili dárcovskou kůži. Dívčin stav je kritický, ale stabilizovaný.

23:01
3. 6. 2023

Prezident Volodymyr Zelenskyj kvýbuchu u města Dnipro na Telegramu uvedl, že k úderu došlo mezi dvěma obytnými domy. „Pod troskami jsou bohužel lidé. Rusko opět dokazuje, že je teroristickým státem,“ napsal.

22:59
3. 6. 2023
!

Výbuch u ukrajinského města Dnipro dnes zasáhl dvoupatrový obytný dům, zranil nejméně 13 lidí a další obyvatelé mohli být uvězněni pod troskami. S odkazem na šéfa oblastní správy to dnes uvedla agentura Reuters.

Mezi zraněnými jsou tři děti, uvedl Serhij Lysak na internetu. V místě severně od Dnipra zasahuje záchranná služba, zpod trosek se zatím podařilo vyprostit jednu osobu. „V obci Pidhorodne byl zpod trosek domu vytažen muž. Stále tam jsou lidé. Pátrací a záchranná operace pokračuje. Celkem bylo zatím zraněno 13 lidí. Tři z nich jsou děti. Jsou to děti ve věku 6, 11 a 15 let,“ řekl Lysak.

Téměř všichni zranění jsou v nemocnici ve středně těžkém stavu. Jedna osoba bude léčena ambulantně. Oběti mají poranění hlavy, střepiny v těle a pohmožděniny. Je jim poskytována veškerá potřebná pomoc, uvedl web Ukrajinska pravda.

21:24
3. 6. 2023

„Na Ukrajině jsme opravili 20 škol a sedm vybavili protiraketovými kryty,“ tweetuje Člověk v tísni. Z jednoho takového sklepního krytu pod školou se ohlásil i youtuber Janek Rubeš, který českou neziskovku vyrazil podpořit.

Zobrazit celý online
Video  Děti si připravily písničku o lásce za války. Skoro celý sál se dal do pláče  - Jan Dařílek
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa