Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

Ruská vlajka na radnici Prahy 8? Starosta nechápe a nabádá k návštěvě očního lékaře

Autor: veef - 
26. března 2022
05:25

Kuriózní situaci řeší na radnici Prahy 8. Občané městské části píší rozhořčené vzkazy, proč na budově radnice vlaje ruská vlajka. Starosta Ondřej Gros (ODS) proto musel reagovat i na sociálních sítích. Na radnici samozřejmě ruská vlajka nevisí, jde o vlajku městské části, která je té ruské podobná maximálně kombinací barev. Oproti ní má však čtyři pruhy i jiné barevné pořadí.

S vypuknutím války na Ukrajině se bohužel i v Praze objevují některé přehnané reakce namířené například proti obchodům s ruskými potravinami, Národní divadlo dokonce zrušilo představení Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky, které mělo být uvedeno v příští sezóně.

Co ta „ruská“ vlajka?

Jednu spíše komickou situaci řešila i radnice Prahy 8. Na úřad začala chodit řada stížností, proč městská část vyvěšuje na budově radnice ruskou vlajku. „V poslední době se nám objevuje takový nešvar. Vyskytly se útoky, že je na radnici Prahy 8 vyvěšena vlajka Ruska,“ informoval starosta městské části Ondřej Gros na sociální síti Facebook.

Vlajka Prahy 8. Vlajka Prahy 8. | wikimedia.commons

Problém byl ale jinde. Na radnici visí vlajka městské části, která má sice podobnou barevnou kombinaci jako ta ruská, to je ale tak všechno. I pruhů má víc. „Jde vlajku Prahy 8, která nemá pruhy tři, ale čtyři. Barvy v pořadí shora modrá-bílá-červená-modrá. Ruská vlajka má  pruhy, pořadí barev shora bílá-modrá-červená. Povšimněme si, prosím, že je rozdíl v počtu pruhů i v pořadí barev,“ zdůraznil starosta a přidal i vysvětlení, co jednotlivé pruhy na vlajce Prahy 8 znamenají.

„Bílá a červená jsou historické české barvy, dva modré pruhy reprezentují dvě řeky: Vltavu a Rokytku, které nás umí někdy hodně pozlobit, ale s Ruskem nemají nic společného. Tato vlajka či spíše prapor je schválen parlamentem České republiky již hodně přes 20 let,“ vysvětluje Gros.

Naději skýtá lékař

Oproti tomu ruská vlajka má tři pruhy, navíc ve zcela jiném pořadí. Bílá na ruské vlajce symbolizuje mír a svobodu, modrá barva má být symbolem stálosti a víry a červená symbolizuje energii a krev, která tekla za ruskou vlast. „Takže bych poprosil, nejdřív se pořádně podívat, když si nejste jisti, použít Google. Po zjištění rozdílu se zase uklidnit. V případě, že vám ani strýček Google nepomůže, jistou naději skýtá ještě oční lékař,“ uzavřel v nadsázce starosta osmé městské části.

14:14
Dnes
14:14

„Nepodařilo se mu dosáhnout cíle, který si vytyčil: vymazat Ukrajinu z mapy, ukončit její existenci jako nezávislého státu a připojit ji k „velkému Rusku“. Neuspěl a nemůže uspět,“ řekl o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi americký ministr zahraničí Antony Blinken.

12:53
Dnes
12:53

Ruské údery v noci poškodily energetická zařízení v Poltavské, Černihivské a Sumské oblasti, což podle firmy Ukrenerho způsobilo výpadky dodávek proudu. Na čtyři se pak zvýšil počet mrtvých po pátečním ruském úderu na město Mykolajiv. Dříve úřady uváděly tři mrtvé. Jeden muž však zemřel následně v nemocnici.

11:05
Dnes

Při nočním ruském úderu u města Izjum v Charkovské oblasti zahynuli dva lidé a další čtyři byli zraněni. Zhruba 50 budov bylo poničeno. Podle počátečního vyšetřování ukrajinských úřadů do oblasti dopadly tři ruské rakety Iskander, píše agentura AFP.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa