Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Ruská vlajka na radnici Prahy 8? Starosta nechápe a nabádá k návštěvě očního lékaře

Autor: veef - 
26. března 2022
05:25

Kuriózní situaci řeší na radnici Prahy 8. Občané městské části píší rozhořčené vzkazy, proč na budově radnice vlaje ruská vlajka. Starosta Ondřej Gros (ODS) proto musel reagovat i na sociálních sítích. Na radnici samozřejmě ruská vlajka nevisí, jde o vlajku městské části, která je té ruské podobná maximálně kombinací barev. Oproti ní má však čtyři pruhy i jiné barevné pořadí.

S vypuknutím války na Ukrajině se bohužel i v Praze objevují některé přehnané reakce namířené například proti obchodům s ruskými potravinami, Národní divadlo dokonce zrušilo představení Petra Iljiče Čajkovského Střevíčky, které mělo být uvedeno v příští sezóně.

Co ta „ruská“ vlajka?

Jednu spíše komickou situaci řešila i radnice Prahy 8. Na úřad začala chodit řada stížností, proč městská část vyvěšuje na budově radnice ruskou vlajku. „V poslední době se nám objevuje takový nešvar. Vyskytly se útoky, že je na radnici Prahy 8 vyvěšena vlajka Ruska,“ informoval starosta městské části Ondřej Gros na sociální síti Facebook.

Vlajka Prahy 8. Vlajka Prahy 8. | wikimedia.commons

Problém byl ale jinde. Na radnici visí vlajka městské části, která má sice podobnou barevnou kombinaci jako ta ruská, to je ale tak všechno. I pruhů má víc. „Jde vlajku Prahy 8, která nemá pruhy tři, ale čtyři. Barvy v pořadí shora modrá-bílá-červená-modrá. Ruská vlajka má  pruhy, pořadí barev shora bílá-modrá-červená. Povšimněme si, prosím, že je rozdíl v počtu pruhů i v pořadí barev,“ zdůraznil starosta a přidal i vysvětlení, co jednotlivé pruhy na vlajce Prahy 8 znamenají.

„Bílá a červená jsou historické české barvy, dva modré pruhy reprezentují dvě řeky: Vltavu a Rokytku, které nás umí někdy hodně pozlobit, ale s Ruskem nemají nic společného. Tato vlajka či spíše prapor je schválen parlamentem České republiky již hodně přes 20 let,“ vysvětluje Gros.

Naději skýtá lékař

Oproti tomu ruská vlajka má tři pruhy, navíc ve zcela jiném pořadí. Bílá na ruské vlajce symbolizuje mír a svobodu, modrá barva má být symbolem stálosti a víry a červená symbolizuje energii a krev, která tekla za ruskou vlast. „Takže bych poprosil, nejdřív se pořádně podívat, když si nejste jisti, použít Google. Po zjištění rozdílu se zase uklidnit. V případě, že vám ani strýček Google nepomůže, jistou naději skýtá ještě oční lékař,“ uzavřel v nadsázce starosta osmé městské části.

23:28
1. 6. 2023

Drazí čtenáři, pro tuto chvíli online přenos k Ukrajině končí, přihlásíme se zase brzy ráno. Teď přejeme dobrou noc.

23:07
1. 6. 2023

Ukrajinské úřady se zabývají případem, kdy se v době leteckého poplachu podle místních obyvatel neotevřel jeden kryt, před jeho vchodem tak zemřeli tři lidé. Kancelář generálního prokurátora večer oznámila zadržení čtyř lidí v rámci vyšetřování: představitele místních úřadů, ředitele zdravotnického zařízení a jeho náměstka, kteří jsou podezřelí z nedbalosti s vážnými následky, a také hlídače krytu, kterému hrozí obvinění z ohrožení s následkem smrti.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil soustrast pozůstalým a zdůraznil, že je povinností místních úřadů, aby kryty byly otevřené a přístupné po 24 hodin denně. „Nikdy více se nesmí opakovat situace z této noci v Kyjevě.“

22:33
1. 6. 2023

Spojené státy ode dneška nebudou informovat Rusko o stavu jaderného arzenálu, přestanou umožňovat ruské inspekce na americké půdě či poskytovat Moskvě data o letu balistických raket. Oznámilo to na svém webu americké ministerstvo zahraničí. Jde o další reakci na únorové rozhodnutí Ruska pozastavit účast na dohodě Nový START, která omezovala počet aktivních jaderných zbraní a jejich nosičů.

Washington krok Moskvy považuje za „právně neplatný“ a ve světle ruského odklonu od dohody podepsané v roce 2010 hovoří o jejím „pokračujícím porušování“. Na konci března v této souvislosti USA odmítly Rusku oznámit „pololetní aktualizaci dat“, kterou dohoda vyžaduje.

Nyní svou reakci stupňují pozastavením spolupráce v dalších oblastech. „Od 1. června 2023 Spojené státy nevydávají Rusku upozornění vyžadovaná podle dohody, včetně aktuálních informací o stavu a poloze... raket a odpalovacích zařízení,“ uvádí americká diplomacie v tiskové zprávě.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa