Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Experti tepou do vlády: Proberte se, nebo tu máte novou Letnou! Hrozí radikalizace i stávky

Autor: M. Nový, T. Belica, V. Jandera - 
6. září 2022
05:00

Po uplynulém víkendu má vláda Petra Fialy (58, ODS) opravdu vážně o čem přemýšlet. Třeba jestli místo nálepkování lidí spíše rozežene jejich obavy z budoucnosti. Podle expertů totiž sobotní protivládní demonstrace v Praze byla varovně zdviženým prstem.

Okamžité řešení energetické krize, konec podpory Ukrajiny, nebo r o v n o u demise vlády. To požadovali účastníci sobotní demonstrace na Václavském náměstí, kterých se mohlo sejít na 70 tisíc. Reakce premiéra? Fiala to v kostce odbyl tím, že akci na Václaváku svolala prokremelská skvadra, jejíž požadavky neodpovídají českým zájmům.

Hrozí radikalizace

To však podle oslovených expertů (a nejen jich, viz box Slízl to i od svých) bylo úplně mimo. „Podle mě je to jenom začátek. Já jsem byl překvapený, že se tam sešlo na 70 tisíc lidí, a jelikož teprve komplikovaná podzimní a zimní sezona začíná, dá se očekávat daleko větší radikalizace,“ řekl Blesku politolog Lukáš Jelínek.

Pokud vláda bude pokračovat v dosud nastaveném kurzu, do konce roku nás podle něj mohou čekat nejen další četné demonstrace a stávky, ale také »překvapivé« volební výsledky. A je možné, že uvidíme druhou Letnou (v roce 2019 tam proti Babišově vládě demonstrovalo až 300 tisíc lidí – pozn. red).

„Připomíná mi to rané demonstrace, které pořádal spolek Milion chvilek pro demokracii. Tam to mohlo taky velice snadno skončit, anebo se to rozrůst, jak jsme viděli tehdy,“ dodává Tomáš Kostelecký ze Sociologického ústavu ČR.

Horké jaro?

Podobně to vidí i sociolog s šéf společnosti STEM Martin Buchtík. Neočekává sice, že by došlo až na státní převrat, nálada ve společnosti se ale ruku v ruce s klesající životní úrovní Čechů bude dál vyhrocovat. „Podle našich odhadů bude podzim ještě hodně o emocích a o nejistotě. Teprve na jaře se na značné části lidí projeví dopady té krize, kdy jim skončí fixace cen energií,“ řekl Buchtík Blesku.

Sociolog však poukazuje také na to, že když vláda vyhoví jedné skupině lidí, u jiné si to může rozházet. Příklad? „Pokud by se vláda rozhodla přestat podporovat Ukrajinu a snažit se třeba o vystoupení z Evropské unie, nebo by se snažila o nějakou radikální dohodu s Putinem, tak bychom zaznamenali demonstrace a nepokoje na jiné části politického spektra, které by mohly být ještě výrazně silnější,“ vysvětluje.

Odbory vládě: Začněte »solit«

Jak by měla vláda postupovat proti drahotě? V tom mají odbory jasno. Kabinet musí snížit DPH na vybrané zboží, zastropovat ceny energií, zvýšit sociální dávky a zavést podporu pro firmy jako během epidemie covidu. Včera se na tom usnesla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle jejího předáka Josefa Středuly (54) má navíc kabinet zvýšit minimální mzdu o dvě tisícovky na 18 200 korun, a to ještě letos. Do Prahy pak na 8. října ČMKOS svolala demonstraci kvůli současné krizi. „Myslím si, že jsme předali jasný vzkaz veřejnosti, a hlavně vládě, co se bude dít v příštích měsících. Buďto se něčím z toho společného požadavku bude vláda řídit, nebo nám nezbude než vyjít daleko častěji do ulic, jak tomu bylo před mnoha lety,“ řekl Blesku místopředseda odborů Tomáš Valášek.

Fiala: Stojím si za tím

Premiérovo vyjádření o proruských demonstrantech sklidilo kritiku i od šéfů koaličních Pirátů a Lidovců Ivana Bartoše (42) a Mariana Jurečky (41). Přisadil si také šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (49, ODS), který se vládu snaží vybičovat k rychlejšímu postupu již delší dobu. „Ten pocit lidí, že neumějí tu situaci řešit a že se něčeho bojí, je něco, s čím musíme pracovat a nesmíme poztrácet to strašně důležité, a to je udržení svobody a demokracie v ČR,“ řekl Kuba v neděli na Primě.

Premiér, jak včera Blesku napsal, si stojí za svým vyjádřením. To prý necílilo na účastníky, ale na organizátory demonstrace. „Obavy občanů nepodceňujeme. Už jsme dávno oznámili i robustní podpůrný program pro všechny, kteří i tak budou mít problémy inflaci zvládnout. Máme čtvrtou největší pomoc v Evropě. Takže jsem přesvědčen, že nebude třeba chodit na náměstí na podobné pochybné akce. To nikomu s drahými účty nepomůže,“ sdělil šéf vlády. Demonstraci v Praze odsoudil jako proruskou také Kyjev.

Sněmovna o nedůvěře vládě: Petr Fiala a Marian Jurečka (1.9.2022) Sněmovna o nedůvěře vládě: Petr Fiala a Marian Jurečka (1.9.2022) | Foto Blesk - Karel Kopáč

Mzdy rostou, my chudneme

Průměrná mzda v letošním 2. čtvrtletí stoupla meziročně o 4,4 procenta na 40 086 korun a podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zaměstnanci dostávali v průměru o 1696 korun více než před rokem. Důvodů k radosti ale moc není. „Po započtení vlivu inflace (mzda – pozn. red.) reálně klesla, a to již potřetí za sebou, tentokrát o 9,8 %,“ uvedla Jitka Erhartová z ČSÚ.

Podle analytiků jsme na tom z pohledu kupní síly dokonce nejhůře od roku 1993. „Ruku v ruce s tímto citelným poklesem životní úrovně, nejvýraznějším v historii novodobé České republiky, klesá také spotřebitelská důvěra v ekonomiku. Ta se letos ocitla nejníže v historii sledování od roku 2003,“ komentoval vývoj šéfekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Česká bankovní asociace očekává, že reálné mzdy letos propadnou o zhruba osm procent, v příštím roce kolem 1,5 procenta.

 

roxin ( 8. září 2022 06:26 )

A kdo ji vede, snad ne spolek 5slepených? Protože říkají že jsme ve válce a Ua bojuje za celou Evropu.

pindal ( 7. září 2022 19:24 )

Sám jsi bambulka,takhle se bav se svým manželem.

e.lesanova ( 7. září 2022 15:14 )

Jak to vypadá, Zelensky opět vydyndá z EU 120 miliard, co na tom že europani nebudou mít ani na chle­ba..­.roz­maší­rovat Ukrajinu na maděru a pak se zase bude platit na její obnovu...nestala se někde chyba? Kde mizí desítky miliard?? V černých dírách jako vždy?

e.lesanova ( 7. září 2022 15:11 )

Vládní exoti žijí ve své bublině samochvály, slibů, lží...srážka s realitou bude tvrdým proz­řením­...O­povrh­ovat lidmi své země je hodně velká drzost

Babisova_drahota ( 7. září 2022 11:11 )

Kyjev nevede válku, jen se brání.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud