Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Dejte nám slíbenou tisícovku: Úředníci, kterým vláda zmrazila platy, vyzývají ke stávce

Autor: ČTK - 
7. ledna 2022
13:03

Odborové svazy veřejného sektoru vyzývají vládu k přehodnocení rozhodnutí o zmrazení platů části pracovníků. Žádají premiéra Petra Fialu (ODS), aby v nové verzi rozpočtu kabinet na přidání pamatoval. Požadují navýšení od dubna o tisícikorunu pro všechny, jak slíbila předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). Po dnešním jednání předáků to ČTK řekl mluvčí odborových svazů veřejné sféry Pavel Bednář. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) jako největší centrála zastřešuje 14 odborových svazů a organizací veřejné sféry.

Podle informačního systému o průměrném výdělku na konci třetího čtvrtletí zaměstnával veřejný sektor 693.300 lidí. O navýšení jejich platů rozhodla krátce před svým odchodem Babišova vláda. Původně slibovala každému do základu výdělku 1400 korun navíc, nakonec schválila 1000 korun. Fialova vláda před koncem roku nařízení změnila. Policisté, hasiči či pracovníci sociálních služeb dostali od letoška do tarifů 700 korun navíc, zdravotníci si polepšili o šest procent a učitelé o dvě procenta. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) podotkl, že i toto přidání je na dluh. Úředníkům, pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se plat pro letošek zmrazil.

Vláda porušila kolektivní dohodu vyššího stupně, služební zákon i zákoník práce, když s námi o zmrazení platů nejednala. Žádáme o přehodnocení stanoviska,“ řekl Bednář.

Svazy se na premiéra obracejí dopisem, ČTK má list k dispozici. Odboráři v něm poukazují na to, že přidáno nedostali třeba pracovníci hygienických stanic či úředníci úřadů práce a sociální správy, kteří vyřizují podpory v covidové epidemii. Bednář zmínil, že zmrazení platů se týká i pracovníků radnic, katastrálních a finančních úřadů či státních zastupitelství. Odbory jednotlivých skupin a profesí už kvůli tomu napsaly dopisy příslušným ministrům. Poukazují na dopady zdražování i na to, že část zaměstnanců kvůli nízkým platům pobírá dávky. Podle údajů odborů je průměrný výdělek v úřadech práce asi 30.600 korun hrubého a v sociální správě asi 31.900 korun. Většina zaměstnanců na průměrnou částku nedosáhne. Bednář zmínil, že řada pracovníků tak vydělává kolem 20.000 korun hrubého.

Odborové svazy v dopise premiéra žádají, aby vláda upravila návrh rozpočtu tak, aby „od 1. dubna došlo k naplnění původních dohod“. Chtějí o tom vyjednávat a žádají o brzký termín jednání. Podotýkají, že pracovníci veřejného sektoru jsou zklamáni a vyzývají k protestům, stávkové pohotovosti či stávce.

Zástupci nové vlády, odborů a zaměstnavatelů by se měli sejít na prvním zasedání tripartity 18. ledna. Debatovat by měli hlavně o nové podobě rozpočtu.

Video  Pekarová řekla, s čím chce ve Sněmovně zatočit. A co by ji nenapadlo ani jako opilou?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

jiznicechy ( 21. ledna 2022 12:08 )

jiznicechy ( 21. ledna 2022 12:08 )

UFO1 ( 8. ledna 2022 08:20 )

Za arogantní chování, porušování zákona,neschopnost, výběrová řízení s předem známým výsledkem si zaslouží jen jedno VYHAZOV

jajas ( 7. ledna 2022 14:11 )

A jak to máte s těmi pedagogy....?

jonn ( 7. ledna 2022 14:03 )

Hasičům a policajtům ano . Ale těm lenochům úřednickejm n@sr@t.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud