Poprvé od války vyráží západní lídr do Ruska. Po Zelenském se rakouský kancléř setká i s Putinem

Aktualizováno -
10. dubna 2022
19:51
Autor: ČTK - 
10. dubna 2022
18:39

Rakouský kancléř Karl Nehammer v pondělí odcestuje do Moskvy na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, oznámil mluvčí rakouské vlády. Plánovaná schůzka je prvním moskevským setkáním mezi lídrem z Evropské unie a Putinem od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, napsala agentura AFP. Nehammer o cestě před jejím oznámením informoval špičky EU, německého kancléře Olafa Scholze i ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, s nímž v sobotu jednal v Kyjevě. Cestu Nehammera za Putinem potvrdil dnes bez dalších podrobností podle agentury TASS i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

„Vydává se tam po informování Berlína, Bruselu i prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského,“ uvedl kancléřův mluvčí. Podle agentury APA dodal, že chce zprostředkovat dialog mezi Zelenským a Putinem, který by vedl k příměří a otevření humanitárních koridorů. Devětačtyřicetiletý kancléř nicméně připustil, že od cesty nečeká zázraky. Uvedl také, že nebude „morálně neutrální“, a ujistil, že zmíní i válečné zločiny na Ukrajině.

19:48
Dnes

V ruské Voroněžské oblasti podle tamního gubernátora Alexandra Guseva dnes podlehl těžkým zraněním hlavy muž, který po úterním ukrajinském dronovém útoku skončil v kómatu. Gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov později na telegramu uvedl, že při cíleném útoku ukrajinského dronu na osobní automobil ve Volokonovském okrese zahynul jeden muž a druhý skončil s mnohočetnými poraněními od střepin v nemocnici.

18:36
Dnes
!

Slovensko chce další jednání s Evropskou komisí a do vyjasnění návrhu jejích záruk ohledně dodávek zemního plynu bude Bratislava žádat odklad hlasování o 18. balíku sankcí EU vůči Rusku. Vyplývá to z dnešního prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica.

Slovensko blokuje přijetí nových protiruských sankcí, neboť žádá záruky k jiné iniciativě EK, se kterou Bratislava nesouhlasí a podle které se má do konce roku 2027 postupně zastavit dovoz ruského plynu do unie.

17:54
Dnes

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku se nepodařilo schválit, při dnešním jednání v Bruselu nebylo podle diplomatických zdrojů ČTK dosaženo žádného posunu. Balík blokuje Slovensko. Bratislava podmiňuje svůj souhlas s novými omezeními proti Rusku vyřešením svých obav ohledně budoucích dodávek plynu. Obává se negativních dopadů plánu Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do Evropské unie.

Zobrazit celý online

Rakousko je jednou z mála zení EU, která není členem Severoatlantické aliance, přičemž kancléř Nehammer minulý měsíc prohlásil, že na „neutralitě“ jeho země se nic nezmění. V sobotu nicméně prezidentovi Zelenskému slíbil další podporu a zpřísňování protiruských postihů. „Budeme pokračovat ve zpřísňování protiruských sankcí, dokud válka neskončí,“ uvedl.

S Putinem bude kancléř jednat vůbec poprvé

Iniciativa k cestě do Moskvy vzešla od Nehammera, řekl dnes kancléř novinářům. Hovořil o ní v sobotu se Zelenským a řekl o ní i šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové a německému kancléři Scholzovi.

Podle ruské agentury TASS půjde o první rozhovor Putina s Nehammerem, který se stal kancléřem loni v prosinci. Od té doby spolu tito dva politici nehovořili ani po telefonu. Putin pouze rakouskému kancléři poslal telegram u příležitosti jeho nastoupení do úřadu.

Agentura APA dnes napsala, že Nehammerova cesta za Putinem se asi nebude líbit některým evropským zemím, jmenovala například Polsko či pobaltské země. Podle deníku Bild už ji kritizoval zástupce starosty ukrajinského Mariupolu Serhij Orlov. „Teď to není vhodné. ...Rusko stále páchá válečné zločiny na ukrajinském území,“ řekl Orlov deníku Bild. „Nerozumím tomu, jak v této době je možná konverzace s Putinem,“ dodal.

Ukrajinský prezident tento týden řekl, že Ukrajina nemá jinou možnost, než dál s Ruskem vyjednávat, navzdory válečným zločinům, které podle Kyjeva ruské síly spáchaly ve městě Buča u Kyjeva a v dalších obcích. Diplomatická jednání vedou ruští a ukrajinští zástupci již několik týdnů, delegace obou zemí se několikrát setkaly osobně, jednají také on-line. Zatím ale bezvýsledně a ruská armáda pokračuje v ostřelování různých částí Ukrajiny i v pozemních operacích.

O zprostředkování mírových jednání se snaží například také Turecko, podle ruské agentury Interfax se schůzka Nehammera s Putinem uskuteční i s za souhlasu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Tento týden se o roli prostředníka pokusil i maďarský premiér Viktor Orbán, který má dlouhodobě dobré vztahy se šéfem Kremlu a který v telefonickém rozhovoru s Putinem navrhl vyhlásit okamžité příměří a do Budapešti k mírovým jednáním pozval Putina, Zelenského, francouzského prezidenta Emmanuelem Macronem a německého kancléře Scholze.

Video  Češi podle analytika Havlíčka vsadili vše na ukrajinskou kartu. Putin navazuje na Hitlera a Stalina  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa