Neděle 11. června 2023
Svátek slaví Bruno, zítra Antonie
Oblačno, bouřka 24°C

Putin poslal šéfa své kontrarozvědky do věznice pro vlastizrádce: V očích ruského vládce selhal

Autor: tsv - 
10. dubna 2022
15:46

Ruský agent a generálplukovník Federální služby bezpečnosti (FSB), který před válkou spolu s dalšími vysoce postavenými státníky motivoval prezidenta Vladimira Putina k odstartování invaze na Ukrajinu, byl z domácího vězení přesunut do tamní proslulé věznice se zvýšenou ochranou. Šéf kontrarozvědky vedl oddělení pro diplomacii Pátá správa a nyní očekává soud. Kromě něj čelí těžkým obviněním několik dalších šéfů inteligenčních agentur.

Generálplukovník Sergej Beseda (68) byl dočasně odsouzen k domácímu vězení brzy poté, co se začaly projevovat první neúspěchy ruské armády na okupovaném ukrajinském území. Beseda spolu se svým náměstkem Anatolijem Boljuchem podporoval Putina ve vyhlášení války a navzdory množství interních informací, které za poslední roky FSB nasbírala na Ukrajině, prezidenta ujišťoval o tom, že se sousední země okamžitě vzdá. Agenti ruskému vůdci údajně podávali přikrášlené informace ze strachu.

Třináct let spojencem Putina

Po několika týdnech domácího vězení byl teď agent podle informací ruského inteligenčního experta Andreje Soldatova přesunut do nechvalně známé věznice Lefortovo, kam bývalý Sovětský svaz zavíral politické vězně a zrádce. Informaci zatím Kreml nepotvrdil.

Generálplukovníkovým případem se v tuto chvíli zabývá armádní vyšetřovací oddělení spadající pod ruskou Vyšetřovací komisi. Beseda zřejmě čelí těžkým obviněním ze selhání na své pozici a čeká na soud, uvedl server DailyMail.

Agent, který stál v čele FSB od roku 2009 a byl Putinovým blízkým spolupracovníkem, měl těsně před svým zadržením navštívit Ukrajinu. Putin se zároveň podle některých tvrzení obává, že jeho plány o invazi někdo prozradil Západu.

Zda byl do věznice přesunut i Boljuch, Soldatov neuvedl. Prezident mezitím propustil několik generálů včetně náměstka velitele Národní gardy Ruské federace, státníci ho měli před propuknutím války přesvědčovat o tom, že Ukrajina ruské vojáky přivítá s otevřenou náručí.

Video  Putinův sen o Evropské říši. A Petr Kramný chce obnovu procesu!  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa