Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Letušce diagnostikovali rakovinu úst: Chirurgové jí vyřízli kus jazyku! Náhradu vzali z nohy

Autor: pma - 
18. srpna 2022
10:42

Sedmadvacetileté Angličance Charlotte Websterové-Salterové se v minulosti v ústech tvořily nepříjemné boláky a vředy. Domnívala se, že tak její tělo reaguje na nepravidelný denní režim způsobený jejím zaměstnáním. Pracovala totiž jako letuška. Jenže lékaři Charlotte po dlouhých vyšetřeních sdělili zničující diagnózu: rakovina. V ústech jí byl odhalen zhoubný spinocelulární karcinom. Žena kvůli němu přišla o část jazyka. Nový jí ale specialisté dokázali vytvořit z části její vlastní nohy.

V roce 2018 pracovala tehdy třiadvacetiletá Charlotte Websterová-Salterová jako letuška. Po několika měsících se jí pravidelně v zadní část jazyka a úst začaly objevovat malé, avšak velmi bolestivé vředy.

„Myslela jsem si, že vždy vznikly v důsledku mojí náročné práce, kde jsem byla často ve stresu a měla nepravidelný režim,“ popsala žena pro britský deník Metro. Dokonce si Charlotte myslela, že za boláky a vředy může oblíbené kořeněné jídlo nebo občasná konzumace alkoholu.

Rakovina se nevyhnula ani mamince Sam 

Několik měsíců se lékaři snažili přijít na to, co ženiny vředy způsobuje. „Nechala jsem si dokonce narovnat několik zubů, udělat plomby, ale nic nepomohlo,“ doplnila Britka. Když ji však lékaři pro jistotu poslali na biopsii, nečekala, jakou diagnózu si vyslechne.

 V ústech jí byl odhalen zhoubný spinocelulární karcinom. „Jen jsem se smála, když mi to řekli. Byla jsem šokovaná, netušila jsem, jak reagovat. Nikdy by mě nenapadlo, že by to mohla být rakovina,“ nechala se slyšet pacientka.

Zvláště těžké bylo přijmout zprávy o dceřině zdravotním stavu pro Charlottinu matku Sam (51). Ta si jen před pár měsíci sama prošla náročnou léčbou, když jí byla diagnostikována rakovina prsu.

Charlotte musela podstoupit náročnou téměř desetihodinovou operaci, při níž jí byla chirurgy odstraněna postižená část jazyka. Tu lékaři nahradili kusem svalu z ženina stehna, který se označuje jako ‚kožní lalok‘.

Dýchala jen pomocí hadičky 

Lékaři si ale nebyli jistí, zda se rakovina rozšířila i dál do krku. Museli tak Charlotte odebrat z krku i lymfatickou uzlinu. Kvůli otokům měla žena problémy s dýcháním a musela dýchat jen pomocí zavedené hadičky. „Nikdo mi tehdy neuměl říct, jaký bude přesný výsledek. Nevěděla jsem, jestli budu moct jíst, nebo dokonce mluvit,“ přiznala své tehdejší obavy Charlotte.

Nakonec vše dobře dopadlo a rakovina se dál v těle nerozšířila. Po deseti dnech od náročné operace žena poprvé promluvila a napila se sama vody. „Řekla jsem jen „ahoj". Všechny to hrozně dojalo a hodně plakali,“ popsala Charlotte. Následovalo několik týdnů, kdy se Britka musela s novým jazykem naučit mluvit, jíst a trénovat pohyb s nohou, ze které jí byla odebrána část tkáně. V současné době studuje na univerzitě a sní o tom, že se stane porodní asistentkou.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa