Úterý 24. května 2022
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Zataženo, déšť 20°C

Další průlom v medicíně: Chirurgové transplantovali člověku dvě prasečí ledviny!

Autor: štt - 
21. ledna 2022
19:10

Američtí lékaři zaznamenali další nevídaný průlom v oblasti transplantace zvířecích orgánů. Pacient Jim Parsons přes 72 hodin fungoval s geneticky upravenými prasečími ledvinami. Tým univerzitních lékařů na jeho počest pojmenoval průlomový zákrok, který by v budoucnu mohl zachránit tisíce životů.

Sedmapadesátiletému Jimu Parsonsovi transplantovali dvě ledviny pocházející z geneticky upraveného prasete. Průkopnickou operaci musela odsouhlasit jeho rodina, jelikož muž se nacházel v umělém spánku. Chirurgové tvrdí, že do deseti let by mohly být lidem běžně transplantovány další prasečí orgány, jako jsou srdce, plíce a játra, informoval server Mirror.

Průlom v paradigmatu

Doktor Jayme Locke z Alabamské univerzity v Birminghamu uvedl: „Tento převratný okamžik v dějinách medicíny představuje změnu paradigmatu a významný milník v oblasti xenotransplantací. I díky tomuto zákroku máme dostatek znalostí o jeho bezpečnosti a proveditelnosti. Nyní můžeme získané poznatky aplikovat na větší počet pacientů, které trápí selhání ledvin.“ Zpráva přichází několik týdnů poté, co lékaři z Marylandské univerzity transplantovali první prasečí srdce.

Rozhodnutí učinili rodinní pozůstalí. Bývalá manželka Julie O'Harová médiím sdělila: „Jim nikdy neměl žádné nepřátelé. Se všemi se snažil být zadobře. Naším společným snem je, aby žádný další člověk nezemřel při čekání na transplantaci. I proto by se byl Jim obětoval, aby mohl přispět k důležitému vědeckému pokroku.“ Onemocnění ledvin každoročně zabije více lidí než rakovina prsu nebo prostaty.

Parsonsův model

Rodina pana Parsonse dala souhlas k provedení čtyřhodinového zákroku. Přestože dle očekávání lékařů muž zemřel, ledviny filtrovaly krev, produkovaly moč a nebyly tělem okamžitě odmítnuty. Zůstaly životaschopné až do ukončení studie, tj. 77 hodin po transplantaci. Pan Parsons byl registrovaným dárcem orgánů. Přál si, aby jeho orgány pomohly dalším lidem, avšak pro ně se nenašel žádný vhodný příjemce.

Doktor Locke k zákroku dodal: „Pan Parsons a jeho rodina nám umožnili přesně napodobit, jak bychom tuto transplantaci provedli u jinak zdravého člověka. Už teď je jasné, že díky tomuto pokusu můžeme v budoucnosti zachránit tisíce životů.“ Na pacientovu počest lékaři navrhli, aby se provedená studie nazývala „Parsonsův model“.   

Úřad pro kontrolu potravin a léčiv v USA již schválil použití genetické modifikace prasat pro tento typ výzkumu. V ostatních částech světa je tento typ medicínského výzkumu zcela zakázán nebo značně omezen. Avšak prasečí srdeční chlopně se již běžně u lidí používají. Geneticky modifikované prasečí ledviny byly již v minulosti rozsáhle testovány na primátech.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa