Středa 25. května 2022
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, déšť 19°C

Pacient dostal srdce z prasete: Před lety pobodal kamaráda, příbuzní oběti zuří

Autor: štt - 
19. ledna 2022
05:40

Na začátku ledna svět obletěla zpráva o první úspěšné transplantaci zvířecího srdce. Kromě špičkových lékařů slávu sklidil i pacient, jehož tvář plnila titulní strany světových deníků. Nyní se však objevila zpráva, která tuto „celebritu" ukazuje v zcela jiném světle. Do novin promluvila sestra muže, kterého pacient s prasečím srdcem před více než 30 lety pobodal a nenávratně mu zničil zdraví.

Sedmapadesátiletý David Bennett se stále zotavuje z první úspěšné operace svého druhu na světě. V lékařském centru Marylandské univerzity mu lékaři transplantovali srdce z geneticky upraveného prasete.

V médiích se nicméně brzy objevila zpráva, že Bennett na konci 80. let pobodal svého přítele Eda Schumakera, jelikož měl údajně flirtovat s jeho tehdejší ženou. Sestra oběti se nechala slyšet, že „muž si z morálního hlediska operaci nezasloužil“.

Nezasloužené hrdinství

Dle serveru deníku Mirror byl Bennett po incidentu v marylandském baru odsouzen k deseti letům vězení. Během trestu se konal občanskoprávní spor, v němž se obě strany dohodly na vyplacení odškodnění ve výši zhruba 70 milionů korun. Ty však rodina údajně nikdy nedostala. Přestože pan Shumaker útok přežil, zůstal do konce života upoután k invalidním vozíku. V roce 2005 utrpěl mrtvici a v důsledku pooperačních komplikací zemřel ve věku 40 let.

Poté, co se svět obletěly zprávy o úspěšné transplantaci orgánu, Leslie Shumaker Downeyová zpochybnila vhodné zvolení pacienta. Na otázku, zda by měl být Bennette první osobou, která by měla mít prospěch z průlomového lékařského objevu, odpověděla: „Z morálního hlediska nikoliv. Pro lékařskou komunitu se jedná o velký pokrok, ale Bennett by toho neměl být součástí. Média jej vykreslují jako hrdinu a průkopníka, ale on nic takového není. Veškerou chválu by měli sklízet pouze lékaři, a ne pan Bennett.“

Muž podstoupil devítihodinovou operaci 8. ledna. Univerzita v reakci pacientovu minulost uvedla, že poskytuje „život zachraňující péči komukoliv“. Doktor Bartley Griffith, který celou operaci zaštiťoval a zúčastnil se jí, řekl: „Srdce funguje a vypadá zcela normálně. Všichni jsme nadšení, ale nevíme, co nám přinese zítřek. Tohle se ještě nikdy nikomu nepodařilo.“

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa