Neděle 2. října 2022
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Oblačno, déšť 16°C

Do ordinací míří stále více mladých lidí s rakovinou plic: Přichází ale pozdě, upozorňují lékaři

Autor: ula, ČTK - 
8. srpna 2022
05:15

Ročně v Česku přibývá kolem 6600 případů rakoviny plic. Na nemoc umírá kolem 5400 lidí. S diagnózou pak v Česku žije asi 12 000 pacientů. Drtivá většina přichází k lékaři pozdě, tedy v okamžiku, kdy nelze onemocnění vyléčit. Kartami zamíchala i pandemie covidu-19. Podle MUDr. Martiny Koziar Vašákové se metastatická fáze rakoviny objevuje u stále mladších lidí. K včasnému odhalení nemoci má přispět preventivní program, který začal letos v lednu a který hradí zdravotní pojišťovny.

MUDr. Martina Koziar Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) ČLS JEP, uvedla, že podle Národního onkologického registru byl zaznamenán v roce 2020 nižší počet pacientů s rakovinou plic s porovnáním s předchozími lety.

„Vypadá to, že je to příznivé, ale není a my to vidíme na svých pracovištích. Lidé přicházejí již s pokročilými nádory, vidíme i velmi mladé lidi, např. ročníky 1970 s pokročilým metastatickým onemocněním, kteří se kvůli covidu báli přijít, či se prodlužovalo čekání na diagnózu,“ mírní nadšení z čísel Koziar Vašáková.

Covid-19 podle Vašákové velmi „zamíchal kartami“, protože na začátku pandemie se často říkalo, aby lidé

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Video se připravuje ...
Další videa