Nádor zasáhl Ivaně (60) dělohu i břišní dutinu, nešel ani operovat: Co jí zachránilo život?
Ivana (60), matka čtyř dětí a babička sedmi vnoučat, žila vždy velmi zdravě a aktivně a myslela si, že se nic nemůže změnit. Jenže před třemi lety zažila masivní krvácení a po několika vyšetřeních vyslovili lékaři šokující diagnózu: Karcinom vaječníku se zasažením dělohy, celé břišní dutiny a uzlin v hrudníku a v tříslech. Ivaně se zhroutil svět. Nález byl neoperovatelný. Rakovina vaječníků je sedmou nejčastější rakovinou a osmou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen na světě. Diagnózu si každý rok vyslechne více než 900 žen v ČR. 600 z nich na následky onemocnění zemře. Nyní ale mají pacientky naději na lepší prognózu.
Ivana se v loňském roce vdala za svého dlouholetého partnera Jardu. Dohromady mají čtyři děti a sedm vnoučat. Ivana má sama jednoho syna a adoptovanou dceru.
Celá rodina je sportovně založená, sama Ivana miluje ježdění na lyžích a snowboardu, kolo, dlouhé procházky. Celý život žila aktivně a zdravě. Osudový zlom přišel před třemi lety, kdy zažila masivní krvácení. Po několika vyšetřeních přišla zdrcující diagnóza.
Ivana: Myslela jsem na to, že už tu nebudu
„Šlo o karcinom vaječníku se zasažením dělohy, celé břišní dutiny a uzlin v hrudníku a v tříslech. Když jsem slyšela celý seznam nálezů, měla jsem pocit, že se už nenadechnu,“ vzpomíná Ivana na první střet s onkologickým onemocněním.
Následovala informace, že nález je na úrovni 4. stupně, tedy neoperovatelný. Konzilium lékařů mělo rozhodnout, zda bude následovat paliativní léčba, nebo ještě zkusí chemoterapii.
Ivaně se zhroutil svět: „Bylo mi zle, nemohla jsem spát, jíst a vůbec jsem nevěděla co mám dělat. Nechtěla jsem vidět vnoučata ani děti, protože když jsem je měla před očima, myslela jsem na to, že za pár měsíců tady nebudu. Nemohla jsem tuto informaci v sobě zpracovat.“
Sedm dní na kapačkách
Lékaři však v průběhu týdne rozhodli o zahájení léčby chemoterapií kombinovanou s biologickou léčbou. Už to byla zpráva, která ji vrátila do života. Sílu jí dodal její muž, maminka a celá rodina.
„Léčba probíhala v třítýdenních periodách, vždy dva dny kapaček a tří týdny volno. Samozřejmě jsem se bála, jak ji budu zvládat, v paměti jsem měla svou kamarádku, se kterou jsem její léčbu kdysi prožívala – její chemoterapie, urputné zvracení, průjmy, únavu,“ vzpomíná na začátky léčby statečná žena.
Naštěstí vše snášela dobře. „V podstatě bylo nejhorší období cca tři až sedm dní po kapačkách, kdy nastoupila obrovská únava, průjmy… Tak jsem tomu prostě podřídila svůj denní rytmus, odpočívala jsem a těšila se, až to přejde a zase budu jezdit na kole a chodit na procházky,“ popisuje léčbu Ivana.
Váha 47 kilogramů
Další nadějí bylo následné vyšetření na PET CT, které prokázalo, že se progrese zhoubného bujení zastavila – natolik, že bylo možné přistoupit k operaci. „Nikdy bych si nedokázala představit, že se budu těšit na plánovanou těžkou operaci,“ vysvětluje Ivana a dodává, že v průběhu roku následovaly tři rozsáhlé chirurgické zákroky.
Doprovázely je komplikace s dlouhými hospitalizacemi a velké vyčerpání s poklesem váhy na 47 kilogramů. Vše pokračovalo pomalou rekonvalescencí, ale díky ošetřujícím lékařům, sestřičkám a hlavně podpoře rodiny se její stav stále lepšil a síla se vracela.
„Po ukončení šestého cyklu jsem absolvovala 23kilometrový výšlap po Křivoklátsku, a i když musím přiznat, že při jednom výstupu jsem se tam musela vyškrábat téměř po čtyřech, zvládla jsem to a pořád si říkala, že takhle překonám i tu nemoc,“ pokračuje ve vyprávění Ivana.
Ivana: Nemoc zanechala stopy, přesto jsem šťastná
„Jsem vděčná Bohu za to, že mne přivedl právě do rukou lékařů onkogynekologického centra VFN v Praze. Všem ženám, které onemocní, bych chtěla vzkázat, aby se nevzdávaly a podstoupily léčbu, která jim může zachránit život. Také bych chtěla požádat všechny ženy, aby nepodceňovaly preventivní prohlídky, snažily se naslouchat svému tělu a nebály se svěřit svému lékaři i s malými problémy, které jsou podle nich nevýznamné,“ povzbuzuje ostatní ženy.
„Pravdou je, že nemoc můj život velmi ovlivnila, zanechala určitě i stopy na mé fyzické schránce, nicméně se cítím nyní šťastně. Bylo to v podstatě náročné období, které mi ale určitě něco i dalo,“ uzavírá Ivana.
Agresivnímu nádoru podlehne 600 žen z 900
Rakovina vaječníků je sedmou nejčastější rakovinou a osmou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen na světě. Diagnózu si každý rok vyslechne více než 900 žen v ČR. 600 z nich na následky onemocnění zemře.
Jde o zhoubné onemocnění, které se stejně jako některé další typy nádorů dlouho výrazně neprojevuje. Nádor vznikající v prostoru břišní dutiny má prostor růst poměrně dlouhou dobu, než začne svým objemem fyzicky tlačit na okolní tkáně a orgány. Prvotním příznakem, který popisuje shodně většina žen, je zvětšování objemu břicha, takzvaný syndrom malé sukně.
Delší život a šance na vyléčení
Přestože je karcinom vaječníku závažným onemocněním, dochází právě nyní k objevům, které postupně zlepšují jeho prognózu.
Důležitým pokrokem je mnohem lepší pochopení rozdílů mezi jednotlivými typy ovariálního karcinomu. „Na základě genetického vyšetření již dokážeme předpovědět účinnost léčby. Pokud je u pacientky nalezena určitá porucha genetické informace, tedy mutace, umožňuje nám to podat lék, který přímo zasahuje do funkce mutovaného genu. V budoucnosti se bude ještě zlepšovat nejen naše schopnost vidět rozdíly mezi nádory, ale také bude přibývat možností pro výběr nejúčinnější léčby pro konkrétní pacientku,“ popisuje MUDr. David Cibula, CSc., FCMA, vedoucí Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Od roku 2021 mají české ženy s nově diagnostikovaným onemocněním k dispozici novou cílenou léčbu. Preparáty ze skupiny takzvaných PARP inhibitorů významně prodlužují přežití. Podle profesora Cibuly je dokonce možné, že u některých žen může tato terapie vést i k vyléčení, což ale potvrdí až delší doba sledování. „Aktuálně je tato léčba dostupná ženám s mutací v genech BRCA1/2 a očekáváme, že v roce 2022 dojde k rozšíření dostupnosti i pro většinu žen bez této genetické predispozice,“ doplňuje lékař.
Nové léky vznikají i v Česku
Další nové léčebné postupy a látky jsou nyní testovány ve stovkách klinických studií po celém světě, včetně České republiky. Velké naděje jsou vkládány do léků, které ovlivňují imunitní systém v nádoru. Například česká biotechnologická firma Sotio představila slibné výsledky vakcíny vytvářené z vlastních imunitních buněk pacientek. Po aktivaci těchto buněk a jejich navrácení zpět do organismu pacientky zlepšovaly tyto vakcíny úspěšnost léčby chemoterapií.