Pondělí 17. června 2024
Svátek slaví Adolf, zítra Milan
Oblačno 25°C

Antibiotika přestávají účinkovat: 4 nebezpečné mýty, kterým Češi stále věří!

/
 • Docentka Helena Žemličková popsala nejčastější mýty, které o antibiotikách kolují.
  Aktualizováno - 9. srpna 2022 ● 13:00
  9. února 2022 ● 05:00

  Antibiotikům se ve svém životě nejspíše nikdo z nás nevyhne. Aby byla stále účinná, musíme se vůči nim chovat zodpovědně. Často se ale bohužel nevyvarujeme omylů, mýtů a nepravd. A právě k nim se vyjádřila doc. MUDr. Helena Žemličková, vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.

  V Evropě zemře každým rokem 33 000 lidí na infekce způsobené bakteriemi, které jsou odolné na antibiotika. K  jejich nefunkčnosti přitom dochází jen proto, že s nimi neumíme správně nakládat.

 • 1.

  Zkrátí léčbu nachlazení

  U léčby rýmy a nachlazení platí prostá skutečnost – neléčená rýma trvá týden, léčená 7 dní. Užívat antibiotika na nachlazení nedává smysl. Nic se tím neurychlí, a navíc nesprávné užívání antibiotik podporuje odolnost bakterií vůči nim. Kvůli tomu vám nebudou účinkovat, až to opravdu budete potřebovat.

 • 2.

  Mohu si je ordinovat sám

  Antibiotika jsou léky, které nelze vydat bez lékařského předpisu. Toto omezení má své opodstatnění. O jejich indikaci by vždy měl rozhodnout lékař, který posoudí, zda je pro vás taková léčba optimální. Samoléčba antibiotiky je naprosto nevhodná. Dochází tím opět k oslabování jejich účinků.

 • 3.

  Zbytky si nechám na příště

  Zbytky antibiotik by se měly vracet zpátky do lékárny. V případě potřeby vám je lékař znovu předepíše. Zcela zásadní chybou, která může mít fatální následky v podobě ztráty účinků antibiotik, je začít užívat antibiotika bez konzultace s lékařem. Nevidím tedy důvod, proč si je nechávat.

 • 4.

  Když se mi uleví, vysadím je

  Jestliže váš lékař usoudí, že je ve vašem případě třeba nasadit antibiotika, informuje vás také, jak je užívat. Jeho doporučení má své opodstatnění. Pokud se vaše příznaky změní, můžete se na svého doktora obrátit a konzultovat s ním současný stav. Neměňte ale medikaci svévolně. Nesprávné užívání antibiotik může způsobit ztrátu jejich účinků. Musíme mít na paměti, že jsou nenahraditelná. Pokud si je zničíme, ohrozíme tím sebe i své blízké.

   

  Podcast Maminka: Antibiotika a děti

  Video
  Video se připravuje ...

  Podcast Maminka: Antibiotika a děti Videohub

   

  Fotogalerie
  3 fotografie

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi

Dnešní horoskopy