Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 23°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Případů covidu přibývá, ale nová opatření nejsou třeba. Pro koho bude čtvrtá dávka očkování?

Aktualizováno -
1. července 2022
13:45
Autor: ČTK - 
1. července 2022
11:07

S příchodem léta lidé myslí hlavně na dovolenou, děti na prázdniny, koupaliště a tábory. Jenže epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 nových případů, o 2400 více než minulý týden. V každém dni tohoto týdne zatím přibylo více než 1000 případů, což se před tím stalo naposledy na začátku května. Jak to vypadá s epidemiologickou situací v Česku, nastínila hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová a náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Ten radí nosit roušky ve zdravotnictví a přeočkování.

„Reprodukční číslo a počty nakažených začínají růst, je to dáno submutacemi omikronu BA.4 a BA.5. V ČR převládá BA.5,“ uvedl náměstek. Počty nakažených v tomto týdnu podle dat ministerstva zdravotnictví přesáhly v pracovní dny 1000 případů denně při zhruba 4000 až 6000 testů. Do nemocnic se více nakažených dostávalo obvykle o deset až 14 dní později.

„Letní vlna by neměla mít významný dopad do zdravotní péče,“ řekl Pavlovic. Ministerstvo tak usuzuje podle Portugalska či Izraele, kde mají kolem 10.000 nových případů denně, ale dopady do nemocnic jsou mírné. Právě naplněnost nemocnic byla dříve hlavním argumentem pro přijímání protiepidemických opatření, která měla epidemickou vlnu zpomalit.

Počet hospitalizovaných se podle Pavlovice už sice začal zvyšovat, lidí na JIP jsou ale stále jednotky. Varianta omikron je sice podle něj skoro tak nakažlivá jako spalničky, vyvolává ale proti dřívějším spíš méně závažné onemocnění.

Rouška není hanba

V současné epidemické situaci covidu-19 není podle náměstka nutné zavádět jiná než doporučená opatření. Radí roušky ve zdravotnictví a přeočkování. Jak Pavlovic několikrát zopakoval: Rouška není hanba a po 2 letech pandemie už je součástí respirační hygieny. Pozitivita diagnostických testů na covid je podle náměstka MZd Pavlovice 25 pct, počty případů budou dát růst. Zátěž roste ve všech regionech. Kdo se necítí zdráv, neměl by chodit mezi lidi. Firmy by podle něj dál mohly lidem nabízet možnost práce z domova.

16:05
5. 5. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost, kterou jste více než tři roky našemu online přenosu věnovali. Vše, co se týká covidu a jeho dopadu na zdraví, budeme dál sledovat v běžném zpravodajství na Blesk.cz.

15:50
5. 5. 2023
!

Celosvětová pandemie covidu-19 už není zdravotním stavem nouze s mezinárodním dosahem. Podle agentury Reuters o tom dnes rozhodla Světová zdravotnická organizace (WHO). Nejvyšší stupeň pandemické pohotovosti platil od 30. ledna 2020. Konkrétní dopady rozhodnutí nemá, protože každá země si o ochranných opatřeních rozhoduje sama, poznamenala agentura DPA.

12:57
5. 5. 2023

Jihlavská zoologická zahrada brzo předá do Francie k dalšímu chovu tygřici sumaterskou. V zoo se před pěti lety narodila dvě mláďata tygrů sumaterských, první mladá samice našla po dvou letech nový domov v zoo v německém Krefeldu. O něco dřív měla opustit Jihlavu i druhá samice, jednání o transportech zvířat ale komplikovala epidemie covidu-19, řekla dnes ČTK Simona Kubičková z marketingového oddělení zoologické zahrady.

Zobrazit celý online

Čtvrtá dávka očkování

Pavlovic rovněž uvedl, jak to bude se čtvrtou dávkou. Prvotně vyzval, aby lidé ukončili očkování, tj. šli na třetí dávku vakcíny proti covidu. Na podzim, tedy od poloviny srpna, se bude očkovat i čtvrtou dávkou, a to primárně osoby starší 80 let, případně chronicky nemocní nad 65 let a pro osoby starší 18 let pouze v případě, že jsou imunokompromitované.

Na podzim podle Pavlovice bude Česko spoléhat hlavně na vysokou proočkovanost, což je podle jeho slov nejúčinnější zbraň v boji proti covidu, a to nejen proti nákaze, nebo těžkému průběhu, ale i proti následkům jako je long covid. Doplnil, že čtvrtá dávka není povinná pro všechny, pokud by na ni chtěl jít i někdo mimo 3 zmiňované skupiny, má možnost.

jasnovidec01 ( 1. července 2022 22:29 )

Doplnil, že čtvrtá dávka není povinná pro všechny, pokud by na ni chtěl jít i někdo mimo 3 zmiňované skupiny, má možnost.....POVINNÁ ??tak jedině pro ty blbce z unie..kdo má rozum v hlavě tak ví že ty jejich *** nepomůžou a jen ničí zdraví..tak si je strčte do ři.ti.kre..téni ..nikdy a nikdo to do mě nedostane.

Lomikel ( 1. července 2022 21:51 )

a já se domníval, že teď jsou v módě opičí neštovice. A voni tdy tlačej furt koronáč, koronáč.
Chce to inovaci, jít s dobou a strašit a prudit s něčím novým.
Na Ukrajině se vyskytla cholera - taky dobrý a vyskytuje se tam tuberkulóza, ta je ještě lepší - pro intelektuály sofis­tiko­vaněj­ší..­..

jarby ( 1. července 2022 18:37 )

Čínská rýma opět v akci. Snad si už nasazení respirátorů proti prachu nenechá líbit víc lidí, než minule.

maxpax ( 1. července 2022 18:09 )

O půlnoci skončil nouzový stav , je tedy načase vytáhnout z rukávu zase covid.

Lomikel ( 1. července 2022 16:34 )

A je to jednoduché...
Farmaceutickým mafiózům pomalu současně s koncem kvaziepidemie vysychá penězovod za pochybné vakcíny.
Tak uděláme spolu se spřátelenými politiky a odborníky novou akci a ty přihlouplé občany znova vystrašíme.
Farmaceutickým firmám pak přiteče více peněz a spřátelení politici si přijdou na provize, které farmamafii zaplatí za nekvalitní vakcíny z peněz svých daňových poplatníků...
Vždyť je to přeci tak jednoduché....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa