Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Případů covidu přibývá, ale nová opatření nejsou třeba. Pro koho bude čtvrtá dávka očkování?

Aktualizováno -
1. července 2022
13:45
Autor: ČTK - 
1. července 2022
11:07

S příchodem léta lidé myslí hlavně na dovolenou, děti na prázdniny, koupaliště a tábory. Jenže epidemie koronaviru v uplynulém týdnu v Česku výrazně zrychlila. Laboratoře odhalily 5680 nových případů, o 2400 více než minulý týden. V každém dni tohoto týdne zatím přibylo více než 1000 případů, což se před tím stalo naposledy na začátku května. Jak to vypadá s epidemiologickou situací v Česku, nastínila hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová a náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Ten radí nosit roušky ve zdravotnictví a přeočkování.

„Reprodukční číslo a počty nakažených začínají růst, je to dáno submutacemi omikronu BA.4 a BA.5. V ČR převládá BA.5,“ uvedl náměstek. Počty nakažených v tomto týdnu podle dat ministerstva zdravotnictví přesáhly v pracovní dny 1000 případů denně při zhruba 4000 až 6000 testů. Do nemocnic se více nakažených dostávalo obvykle o deset až 14 dní později.

„Letní vlna by neměla mít významný dopad do zdravotní péče,“ řekl Pavlovic. Ministerstvo tak usuzuje podle Portugalska či Izraele, kde mají kolem 10.000 nových případů denně, ale dopady do nemocnic jsou mírné. Právě naplněnost nemocnic byla dříve hlavním argumentem pro přijímání protiepidemických opatření, která měla epidemickou vlnu zpomalit.

Počet hospitalizovaných se podle Pavlovice už sice začal zvyšovat, lidí na JIP jsou ale stále jednotky. Varianta omikron je sice podle něj skoro tak nakažlivá jako spalničky, vyvolává ale proti dřívějším spíš méně závažné onemocnění.

Rouška není hanba

V současné epidemické situaci covidu-19 není podle náměstka nutné zavádět jiná než doporučená opatření. Radí roušky ve zdravotnictví a přeočkování. Jak Pavlovic několikrát zopakoval: Rouška není hanba a po 2 letech pandemie už je součástí respirační hygieny. Pozitivita diagnostických testů na covid je podle náměstka MZd Pavlovice 25 pct, počty případů budou dát růst. Zátěž roste ve všech regionech. Kdo se necítí zdráv, neměl by chodit mezi lidi. Firmy by podle něj dál mohly lidem nabízet možnost práce z domova.

18:41
19. 8. 2022

Sociální sítě Facebook a Instagram kvůli šíření nebezpečných dezinformací smazaly účty skupiny Children’s Health Defense vedené potomkem politické dynastie Kennedyů. Deník The New York Times (NYT) organizaci Roberta F. Kennedyho mladšího označil za jednu z nejsilnějších skupin odpůrců očkování ve Spojených státech. Společnost Meta, která uvedené platformy provozuje, zásah proti ní zdůvodnila opakovaným porušováním pravidel kolem dezinformací o pandemii covidu-19.

16:53
19. 8. 2022

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

12:19
19. 8. 2022

Nemocnice Kyjov dnes zahájila očkování čtvrtou dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Nahlášeno má 60 lidí. Jiné nemocnice zřizované krajem už čtvrtou dávkou očkují, například v Břeclavi ji dostalo přes 560 lidí a ve Znojmě přes 300 zájemců.

Kyjov spustil registraci na čtvrtou dávku v pondělí, očkovací den má ale v pátek od 7:15 do 15:30, čili dnes je první. „Zájem byl spíš malý, ale postupně má vzrůstající tendenci,“ uvedla vedoucí očkovacího centra Alena Smetková. Nemocnice očkuje výhradně vakcínou společnosti Pfizer.

Zobrazit celý online

Čtvrtá dávka očkování

Pavlovic rovněž uvedl, jak to bude se čtvrtou dávkou. Prvotně vyzval, aby lidé ukončili očkování, tj. šli na třetí dávku vakcíny proti covidu. Na podzim, tedy od poloviny srpna, se bude očkovat i čtvrtou dávkou, a to primárně osoby starší 80 let, případně chronicky nemocní nad 65 let a pro osoby starší 18 let pouze v případě, že jsou imunokompromitované.

Na podzim podle Pavlovice bude Česko spoléhat hlavně na vysokou proočkovanost, což je podle jeho slov nejúčinnější zbraň v boji proti covidu, a to nejen proti nákaze, nebo těžkému průběhu, ale i proti následkům jako je long covid. Doplnil, že čtvrtá dávka není povinná pro všechny, pokud by na ni chtěl jít i někdo mimo 3 zmiňované skupiny, má možnost.

jasnovidec01 ( 1. července 2022 22:29 )

Doplnil, že čtvrtá dávka není povinná pro všechny, pokud by na ni chtěl jít i někdo mimo 3 zmiňované skupiny, má možnost.....POVINNÁ ??tak jedině pro ty blbce z unie..kdo má rozum v hlavě tak ví že ty jejich *** nepomůžou a jen ničí zdraví..tak si je strčte do ři.ti.kre..téni ..nikdy a nikdo to do mě nedostane.

Lomikel ( 1. července 2022 21:51 )

a já se domníval, že teď jsou v módě opičí neštovice. A voni tdy tlačej furt koronáč, koronáč.
Chce to inovaci, jít s dobou a strašit a prudit s něčím novým.
Na Ukrajině se vyskytla cholera - taky dobrý a vyskytuje se tam tuberkulóza, ta je ještě lepší - pro intelektuály sofis­tiko­vaněj­ší..­..

HastaManana ( 1. července 2022 21:48 )

Fotky těch co chtějí 4. i 10. dávku by se do Blesku ani nevešli.

B612 ( 1. července 2022 19:12 )

Už se na ten koronáč vykašlete. Kdo chce, ať se očkuje a tím bych skončil. Protože se po stopnutí plynu a ropy zhroutí hospodářství, budeme mít stejně jiný starosti.

jarby ( 1. července 2022 18:37 )

Čínská rýma opět v akci. Snad si už nasazení respirátorů proti prachu nenechá líbit víc lidí, než minule.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa