Čtvrtek 19. září 2024
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Polojasno 22°C

ProUkrainu: Na jakou zdravotní péči mají nárok Ukrajinci prchající před válkou a jak je to s pojištěním

Jak si v Česku zajistit zdravotní péči?
Jak si v Česku zajistit zdravotní péči?  (Autor: Profimedia)
Autor: Redakce Blesk.cz - 
11. dubna 2022
12:21

Do České republiky přišlo od začátku války na Ukrajině už přes 300 tisíc uprchlíků. Zorientovat se v nové zemi pro ně může být náročné. Blesk proto spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické tipy i zpravodajství v ukrajinštině. Jedním z nejurgentnějších problémů po získání víz je zdravotní péče. Co musí Ukrajinci udělat, aby získali české zdravotní pojištění a jaké další kroky musí podniknout, aby mohli navštěvovat ordinace českých lékařů?

Povinné zdravotní pojištění pro Ukrajince

Základem je účast na povinném zdravotním pojištění. To uprchlíci, kteří do země přišli po 24. únoru získají automaticky společně s vízem v Krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině (KACPU). Společně s povolením k pobytu by tak Ukrajinci měli obdržet i kopii smlouvy o pojištění. Pojištění nemusí platit, poté, co získají vízum za ně platby pojišťovně odvádí stát, a poté, co si najdou práci, za ně bude zdravotní pojištění platit zaměstnavatel.

Pokud by někdo nezískal potvrzení hned při návštěvě v KACPU, je možné se k povinnému pojištění přihlásit online na stránkách Všeobecné zdravotní pojišťovny České republiky (VZP) nebo dojít na kteroukoli z poboček VZP či jiné pojišťovny poskytující povinné zdravotní pojištění.

Z povinnosti platit zdravotní pojištění existuje řada výjimek

Registrace u praktického lékaře

Každý, kdo žije v České republice, by měl být registrovaný u praktického lékaře. Ten se stará o pravidelnou lékařskou péči a vyšetření a léčbu běžných chorob. K řadě lékařských specialistů se zároveň nelze objednat bez doporučení od praktického lékaře.

K praktickému lékaři se musí lidé registrovat sami. S jeho nalezením mohou pomoci zaměstnavatelé, pojišťovny, nebo například online databáze.

Nákup léků

Ukrajince přicházející do České republiky může zaskočit, že řadu léků, které mohou sami koupit na Ukrajině, si v Česku bez předpisu nepořídí.

Bez předpisu lze v Česku v lékárnách koupit pouze některé léky proti nachlazení, léky na bolest nebo léky proti alergiím. Rovněž bez předpisu lze koupit doplňky stravy či homeopatika.

Kam se obrátit v případě zdravotní nouze

Pokud se člověku udělá zle v době, kdy neordinují běžní lékaři, může využít službu pohotovostí. Ty jsou většinou v nemocnicích. Při návštěvě pohotovosti je ovšem nutné uhradit poplatek 90 Kč. Existují i zubařské pohotovosti.

Pokud je lékařská pohotovost natolik vážná, že je potřeba zavolat ambulanci, existují dvě tísňové linky, které lze v tomto případě využít:

  • lékařská tísňová linka 155
  • evropská tísňová linka 112

Kromě toho ovšem existují i dvě další telefonní čísla, která pomohou Ukrajincům s řešením zdravotních problémů. S prosbou o radu se zdravotním problémem se mohou uprchlíci obrátit na linku 1221. Poslední možností je telefonní číslo obsluhované českým ministerstvem zdravotnictví +420 226 201 221, na které lze zavolat denně od 8:00 do 19:00. Lze využít, i pokud je člověk u lékaře a potřebuje pro vyšetření překlad z ukrajinštiny nebo ruštiny do češtiny.

Video se připravuje ...
Další videa