Pátek 31. května 2024
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Oblačno, déšť 21°C

Fronty před nově otevřeným centrem pro uprchlíky na Vyšehradě: Na odbavení čeká tisícovka lidí

Aktualizováno -
4. března 2022
13:30
Autor: jza - 
4. března 2022
12:21

Už od rána čeká asi tisícovka lidí z Ukrajiny před nově otevřeným centrem pro uprchlíky v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě. Centrum se přes noc přesunulo z Městské knihovny na Mariánském náměstí, slouží jako asistenční centrum pro Prahu a Středočeský kraj. Fungovat bude nonstop, denně zvládne odbavit až dva tisíce lidí.

Celé stěhování ještě komplikovalo nepříznivé počasí. Lidé, kteří na místo dorazili ještě před otevřením centra, stojí ve frontě před vchodem, další stovky z nich čekají ve velkém sále centra, které teď slouží jako čekárna. Na místě je spousta dětí, pro které jsou tu čtyři dětské koutky. 

Jejich rodiče tu v čekárně vyplňují všechny potřebné papíry. Funguje to tak, že lidé si vyzvednou  pořadové číslo, každé znamená jednu rodinu. Kolem jedenácté hodiny se podařilo odbavit asi 100 rodin. „Na odbavení čeká dalších cca 1000 lidí. Náš problém byl, že všichni přišli brzy ráno ještě před otevřením a museli jsme udělat řadu opatření,“ uvedl šéf pražských hasičů Luděk Prudil. „Je tu vytvořeno 70 přepážek, na kterých se odbavuje procedura cizinecké policie, je zde pracoviště hasičů, kteří zabezpečují ubytování, je zde pracoviště Všeobecné zdravotní pojišťovny,“ popsal.

„Centrum je navržené tak, aby mohlo fungovat v nonstop režimu. Hned po otevření v osm hodin se tu vytvořila delší fronta,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Už od rána se na místě řešila řada problémů, celý systém se bude ještě dolaďovat. Podle Prudila by se mohlo na všech přepážkách dařit odbavit až dva tisíce lidí denně.

Stěhování

„Včera (Ve čtvrtek) jsme ukončili činnost v Městské knihovně o 21:30, přípravné práce zde běžely celý den a my jsme pak ty ostatní technologie a činnosti stěhovali v noci,“ řekl Pudil. Dodal, že rychlý přesun provázely dnes dopoledne komplikace, které mohly proces zdržet, ale centrum je koncipováno na kapacitu 2000 lidí denně. 

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dodal, že po vyhlášení nouzového stavu se proces zrychlil, protože činnosti doteď závislé na úřednících azylového odboru ministerstva vnitra přešly na policii, která je na tom personálně lépe. V centru uprchlíkům pomáhají také pracovníci úřadu práce, kteří jim mohou pomoci s hledáním zaměstnání nebo žádostmi o sociální dávky. „O dávky zájem je, protože mnozí lidé sem často přijíždějí bez koruny,“ doplnila k tomu radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha Sobě). 

Radní Středočeského kraje Milan Vácha (STAN) uvedl, že Středočeský kraj už otevřel další centra v Kutné Hoře a Mladé Boleslavi. „Jsme připraveni případně otevřít další centra,“ dodal.

Upozornil také na to, že v první fázi do Česka dorazili z Ukrajiny hlavně lidé, kteří tu mají nějaké vazby. Očekává ale, že sem budou přicházet i lidé, kteří tu nikoho nemají. „Maminky jsou úplně vyplašené, mají kolem sebe děti a s těmi je úplně jiná práce než s lidmi, kteří mají například doprovod známého,“ dodal.

V Kongresovém centru stále funguje také očkovací centrum, které je k dispozici i lidem z Ukrajiny. Očkování tu mohou dostat zdarma v rámci zdravotního pojištění. Denně může dostat vakcínu až 500 osob.

Video  V Kongresovém centru na pražském Vyšehradě začalo fungovat centrum pro ukrajinské uprchlíky. Bude pracovat nonstop. (4. března 2022)  - Blesk.cz - Jan Zázvorka
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa