Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Malému Matýskovi (5) se krátce po narozeninách obrátil život naruby: Diagnostikovali mu rakovinu krve

Autor: jel - 
14. srpna 2022
19:11

Matýsek byl donedávna zdravý a veselý klučina. Hrál si s kamarády, lezl po stromech a jezdil s rodiči na výlety. Po pátých narozeninách se bohužel vše dramaticky změnilo. Lékaři mu diagnostikovali akutní lymfoblastickou leukémii. Nyní tráví většinu volného času v nemocnici a podstupuje náročnou léčbu.

Po pátých narozeninách Matýsek onemocněl, měl vysoké teploty a antibiotika nezabírala. Lékaři ho proto udělali rozbor krve. „Výsledky nebyly bohužel v pořádku, a tak byl Matýsek ihned poslán do nemocnice. Odtud byli rovnou s maminkou převezeni sanitkou do FN Plzeň,“ popsala rodina na webu Donio. Po odběru kostní dřeně přišly strašné zprávy, chlapečkovi byla potvrzena rakovina krve. 

Klučík byl hospitalizován v nemocnici a doktoři ihned začali s léčbou. Matýskova maminka ze dne na den ukončila živnost, aby se mohla synkovi věnovat, být s ním ve zdravotnickém zařízení a být pro něj oporou. 

„Nyní je Matýsek už měsíc v nemocnici a zažívá léčbu kortikoidy a chemoterapiemi. Jeho nálady se nyní často mění, bývá smutný a vyčerpaný.“

Kvůli nemoci má klučík oslabenou imunitu, potřebuje sterilní prostředí a nesmí být v kontaktu s lidmi, kvůli hrozící infekci. Rodina žije pouze z jednoho platu a tatínek za Matýskem a jeho maminkou musí dojíždět dlouhých 90 kilometrů. Stejnou cestu musí absolvovat i nemocný chlapeček, v případě, že zrovna není hospitalizovaný, ale potřebuje na vyšetření. 

Pro rodiče je celá situace náročná nejenom psychicky, ale také finančně. O pomoc proto prosí ve sbírce. Ta byla založena na crowfundingové platformě Donio, kde může každý přispět jakoukoli částkou. 

Vybrané peníze poslouží na nákup staršího auta, pohonných hmot, vybavení domácnosti, hygienické pomůcky, drogerii, nízkobakteriální stravu a potřebnou rekonstrukci koupelny. Všechny tyto věci pomohou tomu, aby měl Matýsek doma bezpečné, sterilní prostředí, které tak potřebuje, aby zákeřnou nemoc překonal. 

Články odjinud