Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 16°C

Pomáhá Šimonkovi a dalším, kteří potřebují kostní dřeň: Z prcka v reklamě až do registru dárců!

Autor: Kateřina Baranová - 
9. srpna 2022
05:00

Jako malý kluk byl součástí reklamy, která vyzývala k dárcovství kostní dřeně. Po dvaceti letech se Jiří Chábera (25) sám do registru zapsal. Stal se tak nadějí pro Šimonka (5), který trpí zákeřnou nemocí.

Jiří byl jedním ze šedesáti zájemců, kteří využili možnosti zapsat se do registru dárců přímo v redakci Blesku. Není to však jeho první spojení s dárcovstvím kostní dřeně. V roce 2002 byl součástí kampaně na jeho podporu v televizi Nova.

„Bylo mi teprve pět let, takže si toho moc nepamatuju, ale jsem rád, že jsem po takové době mohl pomyslný kruh uzavřít a stát se nadějí nejen pro nemocného Šimonka,“ popsal Blesku student z Čelákovic.

Pláč se nedařil

V reklamním spotu Jiří vystoupil po boku tehdejší moderátorky Michaely Dolinové (58). „Vím, že jsem měl zelenobílé pyžamo, v té roli jsem měl tiše plakat, jenže brečet jsem za boha nemohl. Nejprve mi dávali umělé slzy, které nevypadaly moc dobře. Během přestávky mi připadalo, že všechny zdržuju a rozbrečel jsem se. Všichni odložili kafíčko a zvolali kamera, akce!“ vyprávěl o natáčení.

Hrál nemocného

Jiří ve spotu hrál plačícího nemocného chlapce. Přišla k němu moderátorka Michaela Dolinová, která mu utřela slzičku a řekla: „Ráda dělám lidi šťastnými. Když to vyjde, je to nádhera.“

Netvoří se mu krvinky

Šimon Káňa z Babic na Uherskohradišťsku byl do letošního května úplně zdravý kluk. Pak se mu ale na nožičkách začaly tvořit modřiny. Rodiče si nejprve mysleli, že upadl, jenže další přibývaly. Zdrcující zpráva přišla po návštěvě lékařů.

Chlapečkovi diagnostikovali aplastickou anémii, tedy onemocnění, při kterém kostní dřeň není schopna produkovat červené a bílé krvinky. Dítě je unavené, oslabené, může mít potíže s dýcháním a je náchylnější k infekcím. Šimonka může zachránit jen transplantace kostní dřeně. Na vhodného dárce stále čeká.

Víte, že...

Pokud chcete také pomoci, můžete se zapsat do registru dárců kostní dřeně na transfuzním oddělení v nemocnicích po celém Česku.

Video  Influenceři zvou k registru dárců kostní dřeně: Pomoz i ty pětiletému Šimonovi!  - David Turek
Video se připravuje ...

 

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa