Pátek 19. srpna 2022
Svátek slaví Ludvík, zítra Bernard
Oblačno, bouřka 28°C

Chlapec (3) se při hraní s kamarádem nakazil vzácným a nebezpečným virem, který přenáší klíště!

Autor: rc - 
5. srpna 2022
20:20

Tříletý Johnathan Simoson z Pensylvánie si hrál se svým kamarádem na zahradě, když chytil klíště. Stačilo jen pár minut a klíště jej nakazilo vzácným virem Powassan, který může způsobit encefalitidu. Veselý a hravý chlapec pomalu ztrácel chuť k jídlu, stěžoval si na bolesti hlavy a dostal horečky. Jeho stav se neustále zhoršoval a nakonec skončil v nemocnici upoutaný na lůžko.

Malý Johnathan Simoson, rodák z pensylvánského města Harveys Lake, si začátkem června hrál se svým kamarádem na zahradě u sousedů. Kamarádi hlavně skotačili v bazénu a právě tehdy, kdy je jeho maminka hlídala, aby se jim při koupání nic nestalo, si všimla černé malinké tečky na jeho zádech.

„Johnny nikdy neodmítl možnost jít si zaplavat, takže jsme šli,“ uvedla maminka na Facebooku, kde mapuje synkovu cestu za uzdravením. Na zádech mu našla klíště. Okamžitě se polekala, jelikož jeho sestřička Jessica měla před třemi lety lymskou boreliózu. Ovšem klíště šlo dobře odstranit. Kolem něj nebylo začervenání. 

O několik dnů později si jeho chůva všimla, že se chlapcovo chování změnilo. Neměl chuť k jídlu, stěžoval si na bolesti hlavy a byl stále unavený. Náhle se jeho stav začal neustále zhoršovat. Jamie ho proto vzala k pediatrovi, ale ten je poslal domů s léky s tím, že všechno bude v pořádku. Batole ale začalo mít vysokou teplotu. Horečky byly tak vysoké, že nakonec syna vzala do nemocnice.

Lékaři nejdřív netušili, co s chlapcem je a byl převezen do jiné nemocnice. „Bylo to frustrující,“ uvedla Jamie pro The People a dodala, že byli hrozně vyděšení, jelikož lékaři stále netušili, co jeho stále se zhoršující stav způsobuje. Dítě leželo v nemocnici a vůbec nereagovalo. Tehdy lékaři provedli magnetickou rezonanci a diagnostikovali mu meningoencefalitidu, což je zánět mozkomíšních plen kombinovaný se zánětem mozku.

Po zahájení léčby se chlapcův stav začal pomalu zlepšovat. Po patnácti hodinách, kdy mu byl intravenózně podáván imunoglobulin, začal mít dokonce podle New York Post chuť na pizzu. Poté, co se probudil, ptal se své maminky, zdali není před ním jeho milovaná feferonková pizza. Ve skutečnosti to byla krabička s kapesníčky. Jeho rekonvalescence bude ale ještě dlouhá. Rodiče ho musí učit, jak jíst i pít. Ačkoliv reaguje, má problémy s vyjadřováním a rodiče ho rovněž musí naučit znovu sedět.

Z nemocnice už ale mohl odjet domů. Po jeho propuštění se dozvěděli, že se chlapec nakazil virem Powassan, což je velice vzácný a nebezpečný virus. Případy viru byly zaznamenány ve Spojených státech, Kanadě a Rusku. Virus dostal název podle města Powassan v Ontariu, kde byl identifikován u chlapce, který na něj nakonec zemřel. Od roku 2011 do roku 2020 ve Spojených státech zaznamenali pouze 194 případů.   

Video  Klíšťová encefalitida  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa