Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Osud prvorepublikové hvězdě Gollové uděloval tvrdé rány: Tyfus v koncentráku, nařčení z kolaborace a alkoholismus

Autor: mc - 
27. února 2022
05:00

Nataša Gollová patří právem mezi nejznámější prvorepublikové herečky. Ačkoliv se na divadelních prknech i před kamerou objevovala už od začátku 30. let, slávu jí přinesl až snímek Eva tropí hlouposti. Právě režisér Martin Frič jí doslova rozjel kariéru, která ale skončila stejně rychle jako začala - po válce byla kvůli vztahu s Němcem považována za kolaborantku. Do filmu se vrátila až po letech opět díky filmu Martina Friče. Bylo ale už pozdě, Gollová si přožila několik tvrdých ran, které ji dohnaly až k alkoholismu.

Gollová se objevovala ve filmech hlavně během období Protektorátu a to zejména jako komediální herečka. Po boku Oldřicha Nového zazářila ve snímcích Hotel modrá hvězda nebo Roztomilý člověk, ale také ve vážnějším Kristiánovi. Tou dobou se také stala přítelkyní Willyho Söhnela, ředitele barrandovských ateliérů a šéfa protektorátního filmu. Na konci války Nataša dokonce ošetřovala terezínské vězně nakažené tyfem, který ji samotnou málem zabil!

Video  ČESKEJ BIJÁK - NATAŠA GOLLOVÁ  - Videohub
Video se připravuje ...

Po válce Willy obdržel v Česku čestné občanství, protože i za války dál točil české filmy a umělce chránil před gestapem. V roce 1948 mu ale občanství bylo odebráno a ze země byl vyhnán. A tím začalo i temné období pro Natašu Gollovou. Kvůli Willymu byla obviněna z kolaborace a násilně byla ukončena její filmová kariéra. Ačkoliv nakonec ji obvinění zprostili, nabídky na role se už nehrnuly.

Pomohl jí opět až Martin Frič s filmem Císařův pekař - Pekařův císař, její angažmá si ale vyprosil Jan Werich. Tou dobou už byla vdaná za režiséra Karla Konstantina, o kterém až příliš pozdě zjistila, že je alkoholik. Gollová měla vůbec na muže smůlu - nejvíc milovala francouzského básníka Tristana Tzaru, ale nebylo jim přáno. Její první manželství s Františkem Vnoučkem se rozpadlo po třech letech, ukázalo se totiž, že Vnouček byl homosexuál. Další partner byl ženatý... Po smrti Konstantina začala alkoholu holdovat i ona sama.

Její poslední známější role byla ve filmu Drahé tety a já. Později začala trpět zdravotními potížemi, kvůli kterým skončila v domově důchodceů. Děti neměla a zemřela osamělá v roce 1988.

Bleskoska ( 27. února 2022 17:03 )

Když se někdo narodí do "zlaté" kolíbky, později neví roupama co by, pak si vytvoří závislost na drogách či alkoholu a svůj vlastní život destruuje a své lidské přispění pro společnost devalvuje, co to dá, tak se tomu říká kruté rány osudu? A co je pak to, že někdo se narodí do hůře situované rodiny, živí se poctivou prací, na kterou stačí a kterou společnost od něj přijímá a nakonec skončí s podprůměrným důchodem na okraji společnosti, není schopen našetřit na brýle a na zuby, tak jen skromně sedí doma a čte o tom, jak někdo celý život seděl ve vatě, dokud si ten život nezkazil sám svým hloupým jednáním?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud