Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 22°C

Z pasáčka koz symbolem luxusu: Hotely Césara Ritze ale pronásleduje smrt Diany, Coco Chanel i Margaret Thatcherové

Autor: mc - 
23. února 2022
08:49

Hotely Ritz jsou už dlouhá desetiletí symbolem luxusu a bohatství. Pobývat v jednom z nich si mohou dovolit jen ti nejmovitější. Jejich zakladatel, Švýcar César Ritz, se mezi smetánku vypracoval tvrdou prací - narodil se totiž do chudé rodiny a bylo mu souzeno být obyčejných pasáčkem koz. Svůj osud ale překročil. Síť jeho hotelů ale jako by provázela smrt - naposledy se v něm nadechla Margaret Thatcher nebo Coco Chanel a je spojován i se smrtí princezny Diany.

César Ritz se narodil v malé švýcarské vesničce jako třinácté dítě do chudé rodiny. První zaměstnání už jako děcko měl pasení koz. Jen díky píli a tvrdé práci u toho ale neskončil napořád. Měl nadání pro jazyky, ale jinak ve škole moc neexceloval. Místo pokračování ve studiu zamířil do hotelu, aby se z něj stal číšník. Zpočátku mu ale ani to nešlo, nakonec se však vypracoval až do nejlepších hotelů s náročnou klientelou.

Video  Slavný švýcarský hoteliér César Ritz  - Videohub
Video se připravuje ...

Se skvělým kuchařem Augustem Escoffierem založili restauraci, díky které nakonec skončili jako šéfkuchař a César jako šéf hotelu Savoy v Londýně. Jeho sen změnit hoteliérství ho ale hnal dál, a tak založil na pařížském předměstí Vendôme svůj vlastní hotel. Všech 210 pokojů hotelu pečlivě vybavil jen tím nejlepším nábytkem a dekoracemi.

Létal na dělových koulích a vydal se až na Měsíc: Baron Prášil skutečně žil, na fanoušky si pořídil ochranku

Ritz se tak brzy stal synonymem pro přepych a do hotelu se sjížděli jen ti nejmovitější a nejslavnější hosté. Tak je tomu ostatně dodnes, jen hotelů Ritz už je mnohem více v celé řadě světových měst. Hotely obecně jsou ale i místy, kam mnoho lidí přichází zemřít, a to se nevyhnulo ani světoznámému Ritzu.

Coco Chanel se do pařížského Ritzu nastěhovala natrvalo, a tak se není čemu divit, že zde i zemřela. Pobývala zde trvale 30 let! V době své smrti měla jmění v hodnotě 7 miliard dolarů (pokud počítáme i inflaci, byl by to dnes asi jeden bilion korun). O příliš drahý minibar se tedy asi starat nemusela. Coco zemřela poté, co onemocněla po lednové vyjížďce. Své služce večer před smrtí řekla: „Vidíš, takhle se umírá.“

Legendární prsatice Lolo Ferrari: Zadusila ji rekordní ňadra, nebo manžel?

Zpěvák skupiny INXS Michael Hutchence byl roku 1997 nalezen mrtev v pobočce hotelu v Sydney. Závěr soudního lékaře zněl: sebevražda oběšením, objevily se i spekulace, že zemřel při erotické asfyxii. Tentýž rok zemřela i princezna Diana, ačkoliv k tomu nedošlo přímo v luxusním hotelu. Diana právě první Ritzův hotel opustila jen pár minut před fatální nehodou v pařížském tunelu u Place de l'Alma.

Do londýnské pobočky Ritzu se roku 2012 odstěhovala i Margaret Thatcherová, bývalá britská premiérka. Měla totiž potíže s vyjitím schodů ve svém domově. V dubnu 2013 utrpěla přímo v hotelu mrtvici a na místě zemřela.

Kurtu Cobainovi by bylo 55: Po smrti si jeho přítelkyně schovala kus jeho lebky i s vlasy

Zobrazit celou diskusi