Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Neslavný konec slavného revolucionáře: Zabil Lenina syfilis nebo bezcitný Stalin

Autor: mc - 
29. ledna 2022
05:00

Osobnost Vladimira Iljiče Lenina není ve valné většině světa vnímána dvakrát pozitivně, a tak se záhada jeho smrti nepropírá mezi veřejností příliš často. Lenin na přelomu století onemocněl syfilidou, která ho v závěru života měla připravit o rozum, schopnost se pohybovat a časem i o život. Vědci ovšem o příčině smrti již léta spekulují - nevylučují ani možnost, že Lenina zabil Stalin nebo prostá dědičná choroba.

Lenin stál v čele Velké říjnové revoluce, která jeho a bolševiky vynesla do čela Ruska. Na téměř šest let se stal nejvyšším představitelem Sovětského svazu, jeho vláda ale nebyla příliš slavná. Lenin nařizoval vyvražďování nejrůznějších nepohodlných skupin obyvatelstva, jako byli například kněží. Vlivem jeho vedení země zemřely miliony lidí na následky hladomoru a stovky tisíc lidí položily životy v občanské válce.

Život se ale s Leninem nepáral - někdy v roce 1902 se měl od pařížské prostitutky nakazit syfilidou, v roce 1918 ho navíc třemi výstřely zasáhla atentátnice Fanny Kaplanová - jedna kulka ho trefila i do krku. Obě skutečnosti vážně ovlivnily jeho zdraví v pozdějším věku. V květnu roku 1922 utrpěl Lenin první mrtvici, po které částečně ochrnul.

Odpočíval na svém venkovském sídle, vrátil se ale ještě do Moskvy k práci. Svého věrného Josifa Stalina ustanovil generálním tajemníkem - funkcí, kterou vymyslel přímo pro něj. V prosinci prodělal další mrtvici a opět skončil na venkově. Byl na tom špatně psychicky i fyzicky. Přesto si ale všiml, že Stalin začal lačnit po moci. Sepsal tedy dopis, ve kterém proti Stalinovi varoval, jako proti hrubému člověku, který by neměl vykonávat tak vysokou pozici. Už bylo ale pozdě. Lenina tou dobou už zbavili veškerých práv a povinností vůči Sovětskému svazu. A moc převzal Stalin.

Lenina nadále trápily vážně zdravotní potíže - po další mrtvici už zůstal prakticky téměř ochrnutý a němý. Jeho poslední fotografie hovoří za vše. Zemřel v lednu 1923. Vědci se ovšem dodnes nemohou shodnout, zda za jeho potížemi a smrtí stála domnělá syfilis či například otrava, možná právě i z rukou Stalina. Podle některých dohadů trpěl Lenin kornatěním tepen, které zdědil po otci, který rovněž umřel v nízkém věku.

Babisova_drahota ( 30. ledna 2022 13:24 )

Tohle je článek o Leninovi. S těmi svými problémy si běž na aeronet či podobný humus.

levicove-smegma ( 30. ledna 2022 10:27 )

Soudruhu, co na tom není pravda?

Arany ( 29. ledna 2022 23:19 )

Zkuste to v USA! Tam létají lidem jenom pečeni holubi do huby! S vaší naivitou máte život velice lehký.

Arany ( 29. ledna 2022 23:16 )

Pane, vy jste velký myslitel, ale tak leda do páté bééé.... Tam můžete oblbovat s takovými nesmysly. Zkuste to ještě na nějakém skautském táboře!

Arany ( 29. ledna 2022 23:11 )

Největším nepřítelem demokracie je kapitalista!

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud