Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Krvavé tajemství vraždy Dian Fosseyové: Ochránkyni goril zavraždili, aby vládě nepřekazila obchody s pašeráky

Autor: mc - 
26. prosince 2021
05:00

Patrně neexistuje známější bioložka než je Dian Fosseyová. Američanka svůj život zasvětila výzkumu ale hlavně ochraně goril horských v Africe. Vedla tvrdý boj proti pytlákům, kteří jí dokonce zmasakrovali milovaného gorilího samce Digita a další z její výzkumné skupiny. Její přístup ovšem děsil úředníky rwandské vlády. Aby jim nepřekazila výnosné obchody s pašeráky a pytláky, nechali ji zabít. Alespoň to se jeví jako nejpravděpodobnější verze její vraždy, která je dodnes oficiálně stále nevyřešená.

Dian Fosseyová se svými gorilami prožila ve rwandském výzkumném centru uprostřed národního parku na úpatí pohoří Virunga 18 let. Napodobováním jejich chování se mezi ně dokázala začlenit, jako nikdo předtím. Gorily z této oblasti lidi znaly pouze jako pytláky, proto bylo velmi těžké získat si jejich důvěru. Fosseyová se s nimi ale doslova spřátelila.

Právě pytláctví bylo v oblasti ohromným problémem. Ačkoliv bylo už od 20. let 20 století protizákonné, strážci parku proti němu nijak nebojovali - lovci si je totiž kupovali úplatky. To ve svém výzkumném centru Fosseyová ale změnila. Poté, co jí pytláci zabili milovaného samce Digita a zmasakrovali i další členy gorilí skupiny, začala proti pytlákům doslova válku.

Spolu se svými studenty ničili pasti - během čtyř měsíců jich v pěti lidech našli 987, správci parku, kterých bylo 24, za stejnou dobu nenašli ani jednu. Fosseyová a její tým ale také pytláky chytali a ponižovali. Sama Dian je děsila v gumové masce a kápi, házela kolem sebe dělbuchy a předstírala, že umí černou magii. Chytali jejich dobytek, nebo ho rovnou stříleli, když vnikl na území centra. Fosseyová také několikrát vypálila jejich lovecké tábory a jednomu z pytláků dokonce unesla syna. Jinému zadrženému pytlákovi údajně sešlehala varlata kopřivou.

Právě její tvrdý odboj ji ale stál život. Když začala vyhrožovat, že světu ukáže, co se v národních parcích Rwandy děje, vládní úředníci dostali oprávněný strach. Kolem Dianina domku totiž vedla stezka pašeráků zlata, kteří spolu s pytláky financovali právě tyto úředníky. 26. prosince 1985 našli Dian v jejím domku mrtvou - měla rozbitou hlavu a byla doslova rozsekaná mačetou.

Ačkoliv dodnes nemá vyšetřování její vraždy žádný oficiální závěr, nejpravděpodobnější verzí se zdá být nájemná vražda právě od rwandské vlády. Zabijáci se sice snažili, aby vražda vypadala jako vykonaná pytláky nebo některým z Dianiných studentů, učinili ale několik chyb. Fosseyová je pohřbena ve svém výzkumném centru vedle milovaného Digita. Její odkaz ale žije dál - z pouhých 250 goril horských, které existovaly za jejího života, jejich populace vzrostla na 880.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi