Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Antonín Novotný byl v roli prezidenta pro smích: Fešák Tony nebo trapák bez inteligence?

Autor: mc - 
28. ledna 2022
05:00

Třetí komunistický prezident pocházel z nuzných poměrů, vzdělání měl pramalé a to se také odrazilo na jeho veřejném projevu. Asi žádný z prezidentů nebyl do té doby - a ani dlouho po ní - lidem tolik pro smích ještě během své vlády. Antonín Novotný toho měl na triku ale mnohem víc než jen komolení slov a nenávist ke Slovákům. Sám si prožil několik let strávil v koncentračním táboře Mathausem a přesto šéfoval straně během padesátých let plných poprav a odsuzování nevinných.

Novotný se narodil do chudé rodiny zedníka z pražských Letňan. Sám se vyučil strojním zámečníkem a pracoval jako dělník. Právě v práci utrpěl v roce 1941 při výbuchu vážné popáleniny a těžký úraz plic. Než se stačil uzdravit, zatklo ho jako člena Komunistické strany gestapo a on skončil v Mauthausenu. Zde příliš neprospíval a jeden z dozorců už ho chtěl sám zabít, když mu v tom jiný esesák zabránil. Od Novotného potřeboval opravit auto, nakonec ho do dílen přesunuli natrvalo.

Video  Antonín Novotný: Uplynulo 47 let od smrti třetího komunistického prezidenta  - Videohub
Video se připravuje ...

Po konci války začala jeho politická hvězda strmě stoupat. Z poslance v roce 1948 se stal v 1953 prvním tajemníkem ÚV KSČ. A o čtyři roky byl Nikitou Chruščovem k překvapení všech vybrán za prezidenta. V roce 1960 jakoby se snažil odčinit tiché přihlížení politickým procesům 50. let a vyhlásil rozsáhlou amnestii, která na svobodu propustila právě většinu politických vězňů.

Už v polovině své vlády sám moc dobře věděl, že intelektuálně na svou práci nestačí. Jeho veřejná vystoupení, zejména proslovy plné zkomolených cizích termínů, byla k smíchu. On sám se před vzdělanci styděl a choval se k nim nemístně tvrdě. „Místo 'zemědělství' říkal 'zemedělství', v jednom projevu zase mluvil o tom, že není písek na nádobí. Byl to trapný člověk bez inteligence,” popsala Rozhlasu pamětnice.

O Novotném se ale také říkalo, že je to krasavec a přezdívalo se mu „fešák Tony“. „Když byl jako host na Valném shromáždění OSN v New Yorku, byl prý zvolen nejkrásnějším státníkem, který se zasedání účastnil,“ řekl České televizi Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR.

Sám si podepsal svůj politický ortel, když vytrvale odmítal přítomnost sovětské armády na našem území. Nové vedení v Moskvě si za něj našlo náhradu a začátkem roku 1968 ho vystrnadili z vedení strany a o pár týdnů později i z prezidentského křesla. Zemřel v roce 1975, bez státního pohřbu a jen s krátkou notickou v Rudém právu.

RM53 ( 2. září 2023 23:04 )

Jen na te fotce neni s Gorbacovem ale s Breznevem. Vas editor by mel jit do penze....

adinaha ( 1. února 2022 11:15 )

Existuje některý prezident, se kterým se Bohdalka nefotila? Neviděla jsem jí snad jen s Husákem.

Babisova_drahota ( 1. února 2022 09:34 )

To jeho zemedelství pamatuji a pár rudých patolízalů to potom opakovalo, jako že je to správně.

Skrhola ( 28. ledna 2022 20:24 )

Vyprávěl onehdá jeden starej pán u nás v hospodě, že prej si tenkrát za Novotnýho koupil Spartaka a že ho dokázal za jeden rok ze svýho platu dělníka celej splatit

Skrhola ( 28. ledna 2022 20:16 )

Starej ale dobrej: "Potká takhle prezident Antonín Novotný při cestě do úřadu u dveří své kanceláře muže v montérkách, který se klaní k zámku. Copak tady děláte? Ptá se ho. Opravuji zámek, pane prezidente, dostává se mu odpovědi. Když navečer odchází, muž u dveří klečí pořád. Copak, že tak dlouho? Já bych ho měl opravený za pár minut, diví se Novotný. Vy ano, pane prezidente, jste přece zámečník, já jsem advokát..."

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud